Jan Kowalczyk – Honorowy Obywatel Gminy Sulechów.
(Biuletyn Informacyjny Miasta i Gminy Sulechów, luty 2017, nr 163, s. 6)

Inicjatywa obywatelska, zainspirowana przez radnego rady Miejskiej Pana Łukasza Bartoszewicza znalazła swój finał w uchwale nadającej Panu Janowi Kowalczykowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Sulechów, podjętej na ostatniej sesji Rady Miejskiej w dniu 17 stycznia br. Jest to znakomita okazja by przybliżyć naszym czytelnikom tę nietuzinkową postać.

Jan Kowalczyk urodził się 22 sierpnia 1954 r. w Bielawie, malowniczo położonym miasteczku u podnóża Gór Sowich na Dolnym Śląsku. Tu spędził swoje dzieciństwo i młodość, kończąc szkołę podstawową a następnie „zawodówkę”. Zasadniczą służbę wojskową pełnił, jak przystało na „górala” w jednostkach wojskowych na Helu i w Gdyni. Po powrocie do Bielawy, podjął pracę w „Besterze” znanej fabryce produkującej spawarki elektryczne. Rok 1978 to kolejna ważna data w Jego życiu. Bierze ślub z Barbarą i podejmuje naukę w Technikum Mechanicznym w Dzierżoniowie. Na kilka miesięcy przed obroną matury na świat przychodzi syn państwa Kowalczyków, Dominik. Nadchodzi rok 1980. Dla Jana jest to czas angażowania się w tworzenie wolnych związków zawodowych, które przyjmą nazwę „Solidarność”. Jest to również czas poszukiwania nowego miejsca dla własnej rodziny. W połowie 1981 roku wyjeżdża „za chlebem”, a właściwie jak mówi „za mieszkaniem” w Polskę. Podejmuje pracę w firmie „Energomontaż –Zachód” która w tamtych czasach posiadała oddziały w nieomal wszystkich elektrowniach i elektrociepłowniach na terenie kraju. Kiedy dowiaduje się, że nowo powstały zakład „Izolacja” w Cigacicach poszukuje pracowników oferując mieszkania, podejmuje decyzję o osiedleniu się w Sulechowie. W roku 1985 sprowadza do naszego miasta żonę oraz syna. Jak sam mówi, „ten rok kończy wędrówkę po kraju”.

Jan Kowalczyk od zawsze był i jest społecznikiem. Pierwsze szlify odbiera jeszcze w szkole podstawowej, działając w Polskim Czerwonym Krzyżu. Kiedy nadarza się sposobność, postanawia oddawać krew. Czyni to do dnia dzisiejszego oddając łącznie przeszło 133 litry tego najcenniejszego daru. Społeczne działanie na rzecz honorowego krwiodawstwa i rozwoju tego ruchu w Polsce, staje się Jego wielką pasją. Zdobywa uprawnienia i umiejętności instruktorskie w zakresie niesienia pierwszej pomocy w organizacji PCK. Owocem pasji jest kilka tysięcy osób przeszkolonych na kursach adresowanych dla rożnych środowisk i grup wiekowych, oraz niezliczona liczba pokazów i demonstrowania technik udzielania pierwszej pomocy. Przez kilkanaście lat współpracował z WOŚP, jednak najważniejsze dla niego jest realizowanie idei Honorowego Krwiodawstwa. Kilkudziesięcioletnia działalność społeczna zaowocowała wielością pełnionych funkcji, poczynając od nieetatowego kierownika Oddziału Rejonowego PCK w Sulechowie, poprzez Przewodniczenie Lubuskiej Okręgowej Radzie Honorowego Krwiodawstwa PCK i członkostwem w Zarządzie Lubuskiego Oddziału Okręgowego PCK w Zielonej Gorze, po członkostwo w Prezydium Krajowej Rady HDK PCK w Warszawie. Honorowy Obywatel naszej gminy pełni zaszczytne i odpowiedzialne funkcje również w Kapitule Kryształowego Serca i Kapitule Odznaki Honorowej PCK. Pomimo tak rozlicznych obowiązków, Jan Kowalczyk znajduje czas i zapał, aby nadal realizować ideę honorowego krwiodawstwa, wspierając swoim ogromnym doświadczeniem, wiedzą i pasją działania wiele kół PCK i osób. Kocha ludzi i zwierzęta, przyrodę i dobrą książkę.

Godność Honorowego Obywatela Gminy Sulechów to podziękowanie Janowi za Jego pasję, poświęcenie i szczególny dar życia jakim jest krew. Nadanego wyróżnienia nie odbiera wyłącznie osobiście. Jak sam powiedział podczas uroczystości dekoracji, nadaną godność traktuje również jako podziękowanie i hołd wszystkim honorowym krwiodawcom, którzy ofiarując najcenniejszy dar jakim jest krew, ratują ludzkie życie.

Gratulując Janowi Kowalczykowi nadanej godności, życzymy długich lat zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Opracował Marian Janusz

Powrót - Prasa | Powrót - Biografie Ziemi Sulechowskiej