20 grudnia 2013 r.
7 września - 16 listopada 2013 r.
Sulechowskie Towarzystwo Historyczne prowadziło badania archeologiczne pn „Badanie archeologiczne pola bitwy pod Kijami (1759)”. W sierpniu 2013 r. Towarzystwo zwróciło się do właściciela gruntu – Nadleśnictwa Sulechów o wydanie zgody na udostępnienie terenu leśnego do przeprowadzenia badań sondażowych. 24 lipca 2013 r. po otrzymaniu zgody Nadleśnictwa Sulechów zwrócono się do mgr Włodzimierza Rebelskiego dyrektora Muzeum Środkowego Nadodrza w Świdnicy o delegowanie do prac badawczych archeologa Pawła Stachowiaka (członka STH). Następnie 27 lipca 2013 r. wnioskowano do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych. Pozwoliło to na przeprowadzenie siedmiu wypraw badawczych od 7 września do 16 listopada 2013 r.
Więcej szczegółów w zakładce – „Starcia militarne” w artykule „Bitewny kurz”.
24 maja 2013 r.
O godzinie 17.00 w Bibliotece Publicznej w Sulechowie otwarto wystawę pn. „Szkoła Ćwiczeń przy Państwowym Liceum Pedagogicznym w Sulechowie”. Zorganizowała ją Biblioteka Publiczna i Sulechowskie Towarzystwo Historyczne. Wystawa będzie czynna do 22 czerwca br. Otwarcia dokonali Teresa Zawalna – Dyrektor biblioteki, Roman Rakowski – Burmistrz Sulechowa, Marek Maćkowiak – prezes STH. Głos zabrała Marta Konwisarz – dawna dyrektor i pedagog Szkoły Ćwiczeń i Maria Kuszneruk z d. Zeman – pomysłodawczyni wystawy i członkini STH. Wśród osób zebranych na otwarciu obecni byli dawni pedagodzy i absolwenci ćwiczeniówki .
Zdjęcia, które znalazły się na wystawie pochodziły ze zbiorów m.in. Zofii Talagi, Hanny Adrian, Marii Kuszneruk, Marty Konwisarz, Heleny Tchorek, Zbigniewa Strzeleckiego, Mieczysława Mieszkiela, Dariusza Wójcika oraz kroniki Szkoły Ćwiczeń.
17 września 2012 r.
O godz. 10.00 w Izbie Regionalnej gminy Sulechów, mieszczącej się w sulechowskim zamku, odbyło się uroczyste przekazanie historycznych eksponatów. Zostały one zgromadzone dzięki ofiarności sulechowskich mieszkańców oraz instytucji. Między innymi sztandar Związku Zawodowego Pracowników Spółdzielczych przekazał Sławomir Suwała, rejestr męskiego siatkarskiego klubu Zawisza z lat 60-tych XX w. przekazał Waldemar Kozłowski a ewangelicki modlitewnik Christoph Burchard z Heiligenberg (Niemcy).
Wśród nowych eksponatów znalazły się:
- sztandar z drzewcem Rady Narodowej Miasta i Gminy w Sulechowie wraz z nadanym sztandarowi odznaczeniem - odznaką honorową "Za zasługi w rozwoju Województwa Zielonogórskiego",
- trzy szarfy pocztu sztandarowego Rady Narodowej Miasta i Gminy w Sulechowie,
- pieczęć okrągła - metalowa Rady Miejskiej w Sulechowie,
- insygnia przewodniczącego Rady Narodowej Miasta i Gminy w Sulechowie,
- medal okolicznościowy - Odrodzenie Samorządu Terytorialnego w Rzeczypospolitej Polskiej 1990 (awers): Krajowy Sejmik Samorządu Terytorialnego - Poznań, (rewers) "Nihil novi sine communi consensus",
- sztandar z drzewcem Związku Zawodowego Pracowników Spółdzielczych. Zakładowe Koło Związku w Sulechowie 1945 - 1950,
- sulechowski śpiewnik i modlitewnik ewangelicki, z 1821 rok, wydany w Sulechowie,
- rejestr sulechowskiego siatkarskiego klubu sportowego mężczyzn "ZAWISZA" z lat 60-tych XX w.,
Uroczystego aktu przekazania tych eksponatów dokonał Roman Rakowski burmistrz Sulechowa.
Z kolei stowarzyszenie Sulechowskie Towarzystwo Historyczne przekazało XVIII wieczne panoramy Sulechowa. Są to miedzioryt przedstawiający panoramę Sulechowa z ok. 1740 r., panorama ta zawierająca wizerunek w owalu, popiersie królowej Prus Elżbiety Krystyny, żony Fryderyka Wielkiego oraz miedzioryt drugi, także panorama Sulechowa z ok. 1750 r. zawierająca wizerunek orła pruskiego z sentencją
Przekazania tych eksponatów dokonał prezes Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego Marek Maćkowiak i wiceprezes Marian Janusz.
21 sierpnia 2012 r.
Gmina Sulechów gościła przedstawicieli z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, którą to instytucję reprezentowali: Michał Grabowski zastępca dyrektora NID, Jakub Wrzosek kierownik działu Archeologii NID oraz Mariusz Mysiakowski kierownik Działu Biblioteki i Archiwum NID. W spotkaniu uczestniczyli dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, dr Krzysztof Ulbrich, Marek Maćkowiak prezes Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego i Tytus Fokszan asystent Burmistrza Sulechowa.
Tematem spotkania było pole bitewne zapomnianej przez historiografię tzw. bitwy pod Kijami okresu wojny siedmioletniej (23 lipca 1795 r.). Działania Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zmierzają do wpisania tego obszaru do rejestru zabytków. Jak zaznaczyła dr Barbara Bielinis-Kopeć, tylko pięć pól bitewnych na terenie Polski wpisanych jest do rejestru zabytków, z tego aż trzy uznano za Pomniki Historii. Żadne z nich nie znajduje się na terenie woj. lubuskiego. W ubiegłych latach prowadzono badania pola bitwy pod Kunowicami. W związku z tym rozważa się wpisanie do rejestru drugiego z pól bitewnych wojny siedmioletniej, która rozegrała się między Pałckiem a Kijami oraz przeprowadzenia archeologicznych badań sondażowych.
Relacja Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z tego spotkania ukarze się w najbliższym Biuletynie Informacyjnym Miasta i Gminy Sulechów.
08 lipca 2012 r.
Przedstawiciele Zarządu Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego spotkali się w brandenburskim mieście Neuruppin (Niemcy) z przedstawicielami niemieckiego stowarzyszenia Heimatkreis Züllichau. Polskie stowarzyszenie reprezentowali Marek Maćkowiak (Prezes STH), Marian Janusz (Wiceprezes STH), Roman Zawalny (członek Zarządu STH)i Marek Jóźwiak. Ze strony niemieckiej na spotkaniu obecni byli: Siegfried Reimann, Hans Joachim Wangnick, Erwin Bockhorn von der Bank, Aleksander Weberski i Małgorzata Weberska oraz dr. Bernard von Sydow (potomek dawnych właścicieli sulechowskiej wsi Kalsk).
Podczas spotkania poruszono możliwości dalszej współpracy zgodnie z porozumieniem obu stowarzyszeń, którą podpisano w 2006 r. Rozmawiano m.in. o możliwości zorganizowania wystawy polskich i niemieckich książek opisujących historię gminy Sulechów, czy ochrony pamiątek – pomników przetrwałych w niektórych wsiach gminy Sulechów. Dotychczas zachowały się pomniki z okresu I wojny światowej we wsiach Klępsk, Mozów czy Okunin, które upamiętniały poległych mieszkańców tych miejscowości ub. wieku. Obecnie z inicjatywą ocalenia kolejnego takiego pomnika w miejscowości Kalsk wystąpił Bernard von Sydow, który zna miejsce jego aktualnej lokalizacji.
05 sierpnia 2011 r.
W sulechowskiej siedzibie oddziału ZNP przy ul. Jana Pawła II 52 o godz. 17.00 odbyło się spotkanie członków STH z księdzem biskupem Koszaliński Tadeuszem Werno i Marią Kuszneruk (z d. Zeman). Ze strony stowarzyszenia obecni byli Marek Maćkowiak (prezes), Roman Zawalny (członek Zarządu STH), Andrzej Kowalski (prezes ZNP i członek STH), Bogdan Federowicz (członek STH, redaktor naczelny Biuletynu Informacyjnego Miasta i Gminy Sulechów).
Spotkanie miało charakter towarzysko - wspomnieniowy. Zarówno Maria Kuszneruk, jak i ksiądz biskup Tadeusz Werno są dawnymi mieszkańcami Sulechowa, a celem ich wizyty w naszym mieście było odwiedzenie rodzinnych stron. Goście przebywali w Sulechowie w dniach 3-6 sierpnia br. a tym razem Maria Kuszneruk na sentymentalną podróż została zaproszona właśnie przez księdza biskupa, który nadal czuje się Sulechowianinem.
Goście zwiedzili między innymi plac Wilhelma Pluty, zatrzymując się przy tablicach upamiętniającej m. in. powstańców wielkopolskich mieszkających na ziemi sulechowskiej i represjonowanych. Biskup był zachwycony obecnym Sulechowem, jego renowacją, czystością, rozwojem. Jedynie zasmucił Jego zły stan kamienicy nr 9 przy ulicy Kamiennej, gdzie mieszkał wraz z rodzicami. Po wojnie znajdowały się w niej mieszkania pracowników Polskiej Poczty a w kamienicy mieszkały cztery rodziny pocztowców.
Innym miejscem, które zachwyciło naszych gości był kompleks PWSZ, a w szczególności aula będąca w latach 40- tych budynkiem Liceum Pedagogicznego. Dzięki uprzejmości pracowników wyższej uczelni Goście weszli do auli, gdzie przy katedrze ks. biskup wygłosił mowę wspomnieniowo- historyczną dotyczącą tego obiektu.
W jednym z dni szanowni goście udali się także na sulechowski cmentarz odwiedzić groby: śp. Jana Zemana (powojennego nauczyciela i wychowawcy ks. bp. Tadeusza Werno), śp. Czesława Dulińca i rodziny Giezów. Zatrzymali się również przy kamieniu umieszczonym przez sulechowski oddział ZNP w „Hołdzie Nauczycielom” w listopadzie 2008 r. Tutaj ksiądz biskup głośno modlił się za żywych i zmarłych. Biskup Tadeusz Werno i Maria Kuszneruk spotkali się również z rodzinami Dulińców, Pudzianowskich, Giezów i Przybylskich a w kościele przy ul. Odrzańskiej biskup odprawił dla tych rodzin mszę św. za żywych i zmarłych ich rodzin.
Na koniec warto zaznaczyć, że spotkanie z członkami Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego sprawiło ks. bp. Tadeuszowi Werno dużo radości, jak i poznanie Bogdana Federowicza redaktora naczelnego Biuletyny Informacyjnego Miasta i Gminy Sulechów. Gazetki czytanej przez biskupa a przesyłanej przez Marię Kuszneruk (z d. Zeman) pozwalającej Mu na bieżąco śledzić wszelkie informacje związane z gminą Sulechów.
07 kwietnia 2011 r.
O godzinie 16.00 w sulechowskim ratuszu przeprowadzono zebranie zarządu STH. Głównym tematem spotkania było rozpatrzenie pisma Tomasza Furtaka dyrektora Sulechowskiego Domu Kultury z dnia 28 marca br., a dotyczącego konsultacji projektu uchwały w sprawie zmiany statutu SDK. W proponowanym projekcie uchwały znalazł się zapis mówiący o tym, że „Dom Kultury prowadzi działalność określoną w §6 między innymi poprzez: "gromadzenie i udostępnianie zbiorów ukazujących kulturę i tradycję gminy i regionu".(§7.1, pkt. 11).
Punkt ten miał dotyczyć prowadzenia Izby Pamięci w pomieszczeniu na parterze zamku, stanowiącej jeden z głównych elementów projektu renowacji obiektu. Zdaniem Towarzystwa aby Izba Pamięci funkcjonowała we właściwy sposób zapis ten powinien być w statucie jasny i czytelny jako jeden z elementów działalności SDK i mówić wprost o prowadzeniu Sali Historii Sulechowa. W ramach konsultacji zarząd Towarzystwa opracował "swój"" zapis tego punktu. Pismo ze stosownym uzasadnieniem skierowano do dyrektora SDK, burmistrza Sulechowa i przewodniczącego Rady Miejskiej w Sulechowie.
Treść uzasadnienia i pismo w załączeniu -> Proponowana zmiana i uzasadnienie.
02 marca 2011 r.
Nad ranem zmarł prof. dr hab. Jerzy Piotr Majchrzak historyk i regionalista, członek Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego, który swojej pasji poświęcił całe życie. Jego ogromna wiedza, życzliwość i otwartość stanowiła podporę naszego stowarzyszenia.
Był absolwentem Liceum Pedagogicznego w Zielonej Górze i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doktorat obronił na Uniwersytecie Brandenburskim, a habilitację na Uniwersytecie Drezdeńskim. Pracował jako wykładowca, pracownik naukowy państwowej służby archiwalnej (dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze) oraz profesor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie.
Dzięki temu, że był świetnym germanistą i naukowcem sięgającym do źródeł niemieckich, mogliśmy poznać historię naszego miasta w opracowaniach jego autorstwa „Z dziejów sulechowskiego zamku” i „Świątynne metamorfozy. Z dziejów zboru kalwińskiego w Sulechowie. 1752 – 1832 – 2007”. Przygotowywał dwutomową publikację "Encyklopedia Sulechowa", którą niestety nie zdążył już ukończyć.
Pozostał w naszej pamięci jako wspaniały przyjaciel wpisujący się na zawsze na kartach sulechowskiej historii.
06 grudnia 2010 r.
W sali 104 Urzędu Miejskiego w Sulechowie odbyło się spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, w którym uczestniczył Marek Maćkowiak prezes STH. Na spotkaniu Ignacy Odważny - Burmistrz Sulechowa - wręczał przedstawicielom organizacji pozarządowych pisemne podziękowania za współpracę w aktywizowaniu społeczności lokalnej i budowaniu partnerstwa między samorządem a mieszkańcami. Podziękowania takie otrzymało również Sulechowskie Towarzystwo Historyczne.
19 listopada 2010 r.
W dawnym zborze kalwińskim w Sulechowie przy Al. Wielkopolskiej 3, odbyła się konferencja popularnonaukowa pn. „Renowacja i adaptacja zabytkowego Zamku w Sulechowie jako dobry przykład realizacji LRPO na lata 2007-2010".
Organizatorem konferencji była Gmina Sulechów, którą reprezentował Ignacy Odważny Burmistrz Sulechowa i Barbara Bielinis- Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Referaty wygłosili prof. dr hab. Jerzy Majchrzak i dr inż. arch. Andrzej Legendziewicz - Badania architektoniczne na zamku w Sulechowie, Edward Fedko kierownik Wydziału Pozyskiwania Środków Unijnych i Promocji Urzędu Miejskiego Sulechów oraz Paweł Sługocki dyrektor Departamentu LRPO Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.
Prof. dr hab. Jerzy Majchrzak i jego książka.
Prof. J. Majchrzak zaprezentował w czasie konferencji również swoją nową książkę wydaną przez Gminę Sulechów a zatytułowaną „Z dziejów sulechowskiego Zamku”. Cieszy nas fakt, że członek Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego, którym jest prof. J. Majchrzak, opisała historię obiektu zamkowego opierającej się na nielicznych zachowanych źródłach. Dotychczas nie było tak fachowej publikacji mającej podstawy popularnonaukowe i nie próbowano zebrać informacji dotyczących zamku w jedną chronologiczną całość. W publikacji zamieszczono dodatek z wykazem sulechowskich namiestników (zarządców) zamkowych.
Dr inż. arch. Andrzej Legendziewicz i jego rekonstrukcje zamku.
Również ciekawe było wystąpienie dr A. Legendziewicza, który przedstawił chronologię architektonicznych zmian zamku od średniowiecza do czasów nam współczesnych. Niezwykle interesujące były ilustracje przedstawiające hipotetyczne rekonstrukcje architektonicznej bryły obiektu w XV i XVI wieku. Jest to pierwsza tego rodzaju próba.
Edward Fedko kierownik Wydziału Pozyskiwania Środków Unijnych i Promocji Urzędu Miejskiego Sulechów.
Z kolei Edward Fedko zaprezentował „Historię realizacji projektu pn. Renowacja i adaptacja zabytkowego obiektu zamkowego w Sulechowie przy Al. Wielkopolskiej na cele kulturalne wraz z zagospodarowaniem terenu”. Również i tutaj po raz pierwszy pokazano fotokopie dokumentów z lat powojennych, w których pojawił się temat sulechowskiego zamku. Dokumenty te Urząd Miejski pozyskał dzięki Mirosławowi Zapale, kierownikowi Archiwum Państwowemu w Zielonej Górze z Oddziałem w Wilkowie.
Natomiast Paweł Sługocki wygłosił referat pt. „Rewitalizacja zabytkowych obiektów na terenie województwa Lubuskiego w ramach LRPO”.
Na konferencji wojewódzki konserwator zabytków Barbara Bielinis- Kopeć wręczyła Ignacemu Odważnemu Burmistrzowi Sulechowa, Edwinowi Łazickiemu Staroście Zielonogórskiemu i Agnieszce Szeląg dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie, Odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Za Opiekę Nad Zabytkami.
Wśród obecnych na konferencji byli m.in. : prof. dr hab. Bogusław Liberadzki Poseł do Parlamentu Europejskiego, Tadeusz Pająk Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulechowie, Jan Rerus Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sulechowie, dr inż. Izabela Wojewoda Prorektor ds. rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie, Ks. kan. mgr Włodzimierz Lange z Konkatedry p.w. św. Jadwigi w Zielonej Górze ( w latach 1980 – 1986 był wikariuszem w parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie), mgr Mirosław Zapała Kierownik Oddziału w Wilkowie Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, Piotr Dziedzic Powiatowy Konserwator Zabytków i wielu członków STH.
Obecny był również nasz partner niemiecki, którego reprezentował m.in. Siegfrieda Reimanna prezesa Heimatkreis Züllichau – Schwiebus oraz Erwin Bockhorn von der Bank.
5 września 2010 r.
Zmarł nagle doc. dr Bogdan Biegalski członek Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego. Człowiek o niezwykłej osobowości,historyk z wykształcenia i pasji której poświęcił swoje życie. Życzliwy i otwarty, wspierał działania naszego stowarzyszenia służąc niejednokrotnie radą i doświadczeniem oraz historyczną wiedzą. Specjalizował się w badaniu najnowszej powojennej historii Ziemi Lubuskiej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, poświęconych m.in. wydarzeniom zielonogórskim w 1960 r. czy działalności organizacji podziemnych na środkowym Nadodrzu w latach 1945 – 1956. Głęboko wierzył, że dla historyka, najważniejsze jest poszukiwanie prawdy, w niej widział sens swoje naukowej ale również społecznej działalności. Straciliśmy wspaniałego przyjaciela, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
25 lipca 2010 r.
Marek Maćkowiak prezes STH, na zaproszenie Siegfrieda Reimanna prezesa Heimatkreis Züllichau – Schwiebus, uczestniczył w XX spotkaniu byłych mieszkańców powiatu sulechowsko- świebodzińskiego w Gildenhall koło Neuruppin (Niemcy). Ze strony polskiej obecni byli Jan Butkiewicz radny Rady Miejskiej w Sulechowie, Bartosz Buda tłumacz i pracownik Wydziału Pozyskiwania Środków Unijnych i Promocji Urzędu Miejskiego Sulechów.
Gildenhall - zdjęcia Inez Bandoly.
Oprócz prezesa Heimatkreis Züllichau – Schwiebus i jego małżonki w spotkaniu uczestniczyli m.in. : Klaus Miekley, Arne Krohn zastąpca burmistrza Neuruppin, członkowie Heimatkreis Züllichau – Schwiebus Aleksander Weberski wraz z małżonką, Erwin Bockhorn von der Bank „opiekun” trzebiechowskiego domu Opieki Społecznej, tj. dawnego sanatorium zaprojektowanego przez słynnego belgijskiego architekta Henry van de Velde.
W czasie spotkania poruszano tematy dalszej współpracy, a przedstawiciele Heimatkreis Züllichau – Schwiebus wyrażali chęć uczestniczenia w przyszłej konferencji popularno- naukowej dotyczącej zamku (listopad 2010 r.).
24 kwietnia 2010 r.
W sobotę o godz. 10.00 w sali dawnego zboru kalwińskiego miało odbyć się zebranie Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo- Wyborczego Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego. Zebranie nie odbyło się z powodu zbyt małej ilości zebranych członków STH (12. osób na 37. osobowy skład stowarzyszenia). Na zebraniu, oprócz przedstawienia działalności STH w latach 2008 – 2009, miano powołać nowe władze stowarzyszenia, zaproponować zmiany w statucie STH i rekrutacji nowych członków Towarzystwa.
14 stycznia 2010 r.
O godz. 16ºº w Urzędzie Miejskim w Sulechowie, odbyło się zebranie członków zarządu STH, w którym uczestniczyli. W zebraniu uczestniczyli: Marek Maćkowiak – prezes zarządu, Marian Janusz – wiceprezes zarządu, Krzysztof Roślik – sekretarz, Bogusław Malicki i Roman Zawalny – członkowie zarządu.
Na zebraniu Zarząd omówił m.in.:
- przygotowania projektu sprawozdania zarządu STH za lata 2008/2009. Każdy członek zarządu otrzymał wcześniej projekt sprawozdania. Oprócz uwag natury redakcyjnej, do projektu sprawozdania nie wniesiono istotnych uwag. Sprawozdanie w imieniu zarządu przygotował i przedstawił Marek Maćkowiak.
- przygotowania do zwołania Walnego Zgromadzenia STH. W tym celu, w oparciu o poprzedni „Porządek Walnego Zgromadzenia Członków STH”, opracowano nowy proponowany porządek na najbliższe walne zgromadzenie. Co do terminu zwołania WZ, zarząd nie podjął jednoznacznej decyzji. W najbliższym czasie, termin zwołania WZ będzie konsultowany z Komisją Rewizyjną.
01 grudnia 2009 r.
W sulechowskiej siedzibie Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej przy Os. Konstytucji miało miejsce spotkanie zarządu STH. Na spotkaniu obecni byli: prezes Marek Maćkowiak, skarbnik Jan Rerus, sekretarz Krzysztof Roślik, członek zarządu Roman Zawalny. Na zebraniu omówiono projekt sprawozdania Zarządu za lata 2008 - 2009. Przyjeci zostali nowi członkowie STH.
20 listopada 2009 r.
W dawnym zborze kalwińskim w Sulechowie odbyła się konferencja naukowa pn. „250. rocznica bitwy pod Kijami”. Konferencja poświęcona była jednej z bitew wojny siedmioletniej, która miała miejsce 23 lipca 1759 r. pomiędzy wsią Kije i Pałck koło Sulechowa. W konferencji udział wzięli naukowcy zajmujący się tematyką wojny siedmioletniej.
Z referatami wystąpili:
W konferencji udział wzięli goście z Niemiec, którzy wystąpili z referatami. Byli to prof. dr Werner Vogel – „Dom Brandenburski – historia i zadania.” oraz Hans Joachim Wangnick - „Bitwa pod Kijami i jej znaczenie dla mieszkańców Sulechowa.” z niemieckiego stowarzyszenia Heimatkreis Züllichau – Schwiebus. Na konferencji stowarzyszenie to reprezentował jego prezes Siegfrieda Reimanna.
Organizatorami konferencji była Gmina Sulechów, Muzeum Regionalne w Świebodzinie. Współorganizatorami było Sulechowskie Towarzystwo Historyczne oraz stowarzyszenie Heimatkreis Züllichau – Schwiebus. Finansowego wsparcia udzieliła Fundacja Współpracy Polsko – Niemieckiej w Warszawie.
Konferencję połączono z małą wystawą poświęconą bitwie pod Kijami, a wszystkim uczestnikom rozdano publikację zawierającą referaty prelegentów. Wystawę oglądać będzie można w następnym tygodniu w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów przy ul. Jana Pawła II w Sulechowie.
Patrz Gazeta Lubuska - Jak król dostał baty pod Kijami. artykuł Tomasza Czyżniewskiego w wydaniu sobotnio - niedzielnym (21-22.11.2009, nr 273(17.715)).
03 listopada 2009 r.
W sulechowskiej siedzibie Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej przy Os. Konstytucji miało miejsce spotkanie zarządu STH. Na spotkaniu obecni byli: prezes Marek Maćkowiak, skarbnik Jan Rerus, sekretarz Krzysztof Roślik, członek zarządu Roman Zawalny oraz nowy członek STH archeolog Paweł Stachowiak.
Tematem zebrania była możliwość pozyskiwania eksponatów do powstającej Izby Pamięci w sulechowskim zamku. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że na przykład archeologiczne eksponaty, z badań na terenie gminy Sulechów, znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy, Muzeum Miejskim w Nowej Soli, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Pracowni Archeologiczno- Konserwatorskiej Aliny Jaszewskiej w Zielonej Górze.
Słabo rozpoznanym jest istniejące przedwojenne muzeum w Sulechowie. Część eksponatów z tego muzeum trafiła właśnie do muzeum poznańskiego, a te z kolei przekazało pewne eksponaty muzeum zielonogórskiemu. W tym przypadku niektóre sulechowskie eksponaty stanowiły po wojnie tzw. wystawę objazdową „Pradzieje Ziemi Lubuskiej”, którą to wystawę przejęło Muzeum w Zielonej Górze.
Inną możliwością pozyskania eksponatów są zbiory z Archiwum Państwowego w Wilkowie i Starym Kisielinie, gdzie istniałaby możliwość wykonania kopii najciekawszych historycznych dokumentów czy map. Ciekawy zbiór sfotografowanych zabytków Sulechowa i sulechowskich miejscowości wykonanych po wojnie, znajduje się w Instytucie Zachodnim w Poznaniu.
Obecni na spotkaniu postanowili podjąć się rozmów z ww. placówkami co do zasad i możliwości pozyskania takich eksponatów do ekspozycji w nowej sulechowskiej Izbie Pamięci prezentującej historię miasta i okolic.
10 październik 2009 r.
W Urzędzie Miejskim w Sulechowie, odbyło się zebranie członków zarządu STH, w którym uczestniczyli: Marek Maćkowiak – prezes stowarzyszenia, Marian Janusz – wiceprezes, Krzysztof Roślik – sekretarz, Roman Zawalny – członek zarządu. Tematem zebrania było omówienie organizacji spotkania zarządu STH z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego, mającego na celu wspólne zorganizowanie wystawy historycznej, przedstawiającej pierwsze lata szkolnictwa w powojennym Sulechowie. Omówiono również propozycjię zorganizowania wystawy lub konferencji pod roboczym tytułem: „Opozycja młodzieżowa w latach 1945-1989”. Uchwałą zarządu do stowarzyszenia przyjęci zostali nowi członkowie: Maria Kusznieruk, Anna Sabak-Stachowiak, Paweł Stachowiak.
09 październik 2009 r.
W sulechowskiej siedzibie oddziału ZNP przy ul. Jana Pawła II 52 odbyło się spotkanie członków STH z Marią Kuszneruk (z d. Zeman)i Marią Pudzianowską (z d. Duliniec). Ze strony stowarzyszenia obecni byli Marek Maćkowiak (prezes), Marian Janusz (wiceprezes), Roman Zawalny (członek zarządu), Andrzej Kowalski (prezes ZNP i członek STH), dr Bodan Biegalski (członek STH) i Dariusz Wójcik (członek STH).
Celem spotkania było przedstawienie Marii Kuszneruk, autorki tekstów już opublikowanych i przygotowanych do publikacji w Biuletynie Informacyjnym Miasta i Gminy Sulechów, decyzji o przyjęciu w poczet członków STH. Pani Maria wspominała stary, powojenny Sulechów , jego zniszczenia i stan obecny. Mówiono również o przygotowywanym do wydania tekście Marii Kuszneruk o Konspiracyjnym Związku Patriotów Polskich działającym na terenie Sulechowa i okolic.
Dr Bogdan Biegalski poruszył temat, zaniechanego obecnie, pomysłu utworzenia epitafium z nagrobkami dawnych profesorów Królewskiego Pedagogium. Stwierdzono, że pomysł ten powinien powrócić ze względu na ogromną wartość historyczną odnalezionych niegdyś nagrobków, tym bardziej że znaleziony został nagrobek twórcy sulechowskiego domu sierot Zygmunta Steinbarta. Zastanawiano się w jaki sposób idea i realizacja wspomnianego epitafium mogłaby zostać zrealizowana.
01 październik 2009 r.
Spotkanie zarządu STH odbyło się w sulechowskim ratuszu. Obecni byli Marek Maćkowiak - prezes STH, Marian Janusz - wiceprezes, Krzysztof Roślik - sekretarz i Roman Zawalny - członek STH. Tematem spotkania było omówienie organizacji spotkania zarządu STH z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego, mającego na celu wspólną organizację wystawy historycznej, przedstawiającej pierwsze lata szkolnictwa powojennego w Sulechowie. Poruszono również temat organizacji drugiej wystawy dotyczącej opozycji młodzieżowej w latach 1945 - 1989. Do stowarzyszenia przyjeto nowych członków: Marię Kuszneruk, Annę Sabak- Stachowiak i Pawła Stachowiaka.
19 czerwca 2009 r.
Odbyło się spotkanie pomiędzy Sulechowskim Towarzystwem Historycznym, reprezentowanym przez Marka Maćkowiaka (prezesa) oraz niemieckim stowarzyszeniem Heimatkreis Züllichau – Schwiebus reprezentowanym przez Siegfrieda Reimanna (prezesa), Edeltraudę Reimann oraz Aleksandra Weberskiego. Podczas spotkania omówiono organizację konferencji naukowej poświęconej 250. rocznicy bitwy pod Kijami. Podczas konferencji (planowany termin 16 października br. - obecnie termin konferencji przesunięto na 20 listopada br. !) wygłoszone zostaną referaty naukowców zajmujących się problematyką wojny siedmioletniej oraz czynna będzie wystawa związana z tą tematyką. Planuje się również wydanie publikacji konferencyjnej. Jako tłumacz uczestniczył Bartosz Buda.
20 maj 2009 r.
W miejscowości Alt Ruppin koło Neuruppin (Niemcy)o dodz. 12.00 odbyło się spotkanie stowarzyszenia STH i niemieckiego stowarzyszenia Heimatkreis Züllichau – Schwiebus. W spotkaniu uczestniczyli Marek Maćkowiak (prezes STH), Siegfrieda Reimanna (prezes H Z-S), Klaus Miekley, Johanna Kaläwe, Inge Stark, Edeltraudę Reimann, Aleksander Weberski i Bartosz Buda (tłumacz). Tematem rozmów była m.in. planowana na październik konferencja dotycząca bitwy pod Kijami oraz udział w niej partnerów.
07 maj 2009 r.
O godz. 15.30 odbyło się spotkanie zarządu STH, na którym obecni byli Marek Maćkowiak - prezes, Marian Janusz - wiceprezes, Jan Rerus - skarbnik, Bogusław Malicki - członek zarządu i Roman Zawalny - członek zarzadu. Tematem zebrania był podział pracy w zarządzie. Zdecydowano o nawiązani kontaktu z poznańskim Instytutem Pamięci Narodowej dot. wystaw, prelekcji, konferencji i szkoleń dla nauczycieli. Podjęto stanowisko dot. powstania Izby Pamięci - Muzeum Sulechowa i okolic, w sulechowskim zamku oraz informacji o gromadzeniu pamiątek historycznych.
19 marca 2009 r.
Spotkanie zarządu STH odbyło się w sulechowskim ratuszu. Obecni byli: Marek Maćkowiak – prezes, Marian Janusz – wiceprezes, Krzysztof Roślik – sekretarz, Roman Zawalny – członek zarządu. Tematem spotkania był udział STH w obchodach: powołania polskiej administracji w Sulechowie, w czerwcowej rocznicy „obalenia komunizmu”, w organizacji cyklu koncertów inauguracyjnych na odrestaurowanych organach Ludwiga Hartiga z 1822 roku w Łęgowie koło Sulechowa.
Z udziału w większości uroczystości zrezygnowano. M. in. z udziału w obchodach powołania polskiej administracji w Sulechowie z powodu braku dokumentacji (pomimo apelu w Gazecie Lubuskiej). W zamian powstał pomysł zorganizowania wystawy pt. „Losy człowieka w okresie tworzenia się polskiej administracji w Sulechowie”. Wystawa miałaby być oparta na zabojstwie w 1950 r. jednego z sulechowskich podleśniczych.
22 stycznia 2009 r.
W Urzędzie Miejskim odbyło się zebranie zebranie zarządu STH, w którym uczestniczyli wszyscy członkowie zarządu. Tematem spotkania było omówienie "Kalendarza obchodów świąt w Gminie Sulechów w roku 2009". Postanowiono, że STH włączy się w organizację od 2 do 3 imprez ujętych w kalendarzu. W ramach obchodów rocznicy Powstania Polskiej Administracji Cywilnej w Sulechowie zarząd STH proponuje: zorganizowanie wystawy historycznej poświęconej tej tematyce. Postanowiono również włączyć się do organizacji obchodów 20 rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej oraz do łącznych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej, napaści sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku i Narodowego Święta Niepodległości.
05 grudnia 2008 r.
O godz. 17 odbyło się spotkanie z „Pionierami Sulechowskiego Sportu”. Miejscem zgromadzenia był dawny zbór kalwiński w Sulechowie. Organizatorem spotkania było Sulechowskie Towarzystwo Historyczne, a patronem Burmistrz Sulechowa Ignacy Odważny. W uroczystości uczestniczyło blisko 100 osób. Otwarcia dokonał Marek Maćkowiak, prezes STH, który po wypowiedzi Burmistrza Sulechowa, przedstawił historię początków pierwszych klubów sportowych: KS „Sulechowianka”, KS „Kolejarz” i KS „Ogniwo”.
Oprócz zawodników Sulechowianki, Kolejarza i Ogniwa, udział w spotkaniu wzięli sportowcy pierwszych składów Sparty, Zawiszy, Piasta, Lecha, TKKF-ów, SKS LP, SKS-ów, UKS Trójki, MKS Lech, MKS Orion, IZOLACJI.
Wszyscy uczestnicy za swoją sportową działalność otrzymali z rąk Burmistrza pamiątkowe podziękowania, a dyrektor sulechowskiego klubu MLKS „Zawisza” Roman Rakowski i prezes MSKS „Oriona” Tytus Fokszan wręczyli wszystkim honorowe karty wstępu na najbliższy sezon.
W dalszej części spotkanie przebiegało w miłej i kameralnej atmosferze. Dawni zawodnicy wspominali swoje sukcesy i porażki oraz zabawne wydarzenia towarzyszące dawnym meczom.
Całość oprawiono prezentacją multimedialną, w której znalazły się fotografie z dawnych lat sulechowskich klubów i ich rozgrywek.
Oficjalną część zakończono hasłem „Cześć Sportu !!!” zaczerpniętym z dawnej tradycji KS „Sulechowianka” i odśpiewano Rotę.
Sponsorami spotkani byli: Tadeusz Pająk Przewodniczący RM w Sulechowie, Zarządy Zawiszy i Oriona.
22 października 2008 r.
Przedstawiciele zarządu Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego Marek Maćkowiak (prezes) i Marian Janusz (wiceprezes) spotkali się w sulechowskim ratuszu z Siegfriedem Reimannem prezesem niemieckiego stowarzyszenia Heimatkreis Züllichau – Schwiebus. Tematem spotkania był zamek w Sulechowie. Jeszcze w lipce br. prezes STH skierował listowne pytania dotyczące tego obiektu. Jak wynikło z rozmów informacje na temat zamku mogą znajdować się w Głównym Archiwum Brandenburgii w Poczdamie i Państwowym Tajnym Archiwum Pruskich Dóbr Kultury w Berlinie – Dahlem. Celem gromadzenia takich informacji i materiałów (fotografie, plany, panoramy) jest wydanie w przyszłości publikacji dotyczącej historii zamku. Już dzisiaj Gmina Sulechów prowadzi prace związane z opracowaniem dokumentacji technicznej tego obiektu, a w roku 2009 zostanie złożony wniosek na odbudowę zamku.
14 października 2008 r.
Prezes STH Marek Maćkowiak uczestniczył w przekazaniu, przez Waldemara Kozłowskiego dla Tadeusza Pająka Przewodniczącego RM w Sulechowie, okolicznościowej plakiety dedykowanej sulechowianinowi Zdzisławowi Maćkowiakowi . Znajduje się na niej napis:
„Kol. Maćkowiakowi Zdzisławowi w 100 meczu LZS „SULECHOWIANKA” Sulechów 17.09.1950 r.”O tym sportowym wydarzeniu pisał Waldemar Kozłowski w artykule pt. „Wspomnień dawnych czar … 60 lat minęło jak jeden dzień” w Biuletynie Informacyjnym Miasta i Gminy Sulechów Nr 33/ 2005. Piłkarze SULECHOWANKI właśnie w tym meczu wygrali z pierwszo ligowym „LECHEM” Poznań – 7:3. W zespole poznańskim grali wówczas reprezentanci kraju: Anioła, Białas, Czapczyk, Słoma. Gole dla Sulechowa strzelili: Władysław Soporek –aż 4, a wszystkie bramki strzelone przez tego zawodnika były piłkarskimi majstersztykami. Piłkarz ten grał później w I ligowym zespole ŁKS ŁÓDZ, a w 1958 roku został królem strzelców I ligi. Po jednej bramce strzelili dla SULECHOWIANKI: Leszek Szostak, Kazimierz Wojewoda i Stanisław Szumski. Dla przeciwnika wszystkie bramki strzelił: Teodor Anioła.
W 1951 roku piłkarze Sulechowianki, już jako KS „OGNIWO” Sulechów, zdobyli tytuł wicemistrza województwa.
Przekazana plakieta będzie jednym z eksponatów przyszłej izby pamięci w Sulechowie.
14 sierpnia 2008 r.
W sulechowskim ratuszu odbyło się wyjazdowe posiedzenie Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków, działającej przy Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków. W posiedzeniu dr Andrzej Legendziewicz z Politechniki Wrocławskiej zaprezentował wyniki swoich badań dotyczących architektury sulechowskiego zamku. Niezwykle interesująca była koncepcja odtworzenia hurdycji, tj. ganku obronnego z umieszczonymi w ścianach otworami strzelniczymi zabezpieczanymi klapami, zwieńczającej szczyt wieży. Hurdycja obiegała wieżę wokół i miała ok. 120 cm szerokości.
W spotkaniu uczestniczył Marek Maćkowiak prezes STH.
27 lipca 2008 r.
Przedstawicie zarządu STH Marek Maćkowiak prezes i Marian Janusz wiceprezes uczestniczyli w spotkaniu członków niemieckiego stowarzyszenia Heimatkreis Züllichau- Schwiebus - byłych mieszkańców przedwojennego Powiatu Sulechowsko- Świebodzińskiego. Tradycyjnie spotkanie odbyło się hotelu Gildenhall w Alt- Ruppin.
Marek Maćkowiak przekazał prezesowi niemieckiego stowarzyszenia Siegfriedowi Reimannowi pozdrowienia od Burmistrza Sulechowa Ignecego Odważnego, który nie mógł uczestniczyć w spotkaniu i wręczył kopię sulechowskiej kroniki M. Georgia Bruhmanna z 1665 r. - "Annales oder Geschichtbuch und Chronik der Stadt Züllich."
Z kolei Marian Janusz w imieniu Burmistrza Sulechowa poinformował wszystkich zebranych o tym, że na domu nr 4 przy ulicy Kopernika, w którym urodziła się i mieszkała Rutch Schulz Honorowa Obywatelka Gminy Sulechów, wmurowano tablicę upamiętniającą to wydarzenie.
W spotkaniu uczestniczyli m. in. Klaus Miekley, Hans Joachim Wangnick, Horst Höricke, Aleksander Weberski i Bartosz Buda.
17 czerwca 2008 r.
Podczas XX zwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Sulechowie jej Przewodniczący Tadeusz Pająk odczytał stanowisko Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego dotyczące renowacji sulechowskiego zamku i utworzenia w nim Izby Pamięci , zalążka przyszłego muzeum Sulechowa i okolic. Stowarzyszenie skierowało swoje stanowisko pisemnie 02 czerwca br. zarówno do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sulechowie, jak i Burmistrza Sulechowa.
Treść - stanowiska STH dotycząca remontu sulechowskiego zamku i utworzenia w nim Izby Pamięci - STANOWISKO STH.02 czerwca 2008 r.
W ramach otwartego spotkania Uniwersytetów Trzeciego Wieku Marek Maćkowiak prezes STH wygłosił wykład historyczny p.t. „ Zamek w Sulechowie” połączony z prezentacją multimedialną. Omówione zostało powstanie zamku, jego przebudowa, wykazy panów zamkowych, wydarzeń z nim związanych oraz architektura obiektu. M. Maćkowiak zaznaczył, że obecnie trwają prace nad sporządzeniem dokumentacji technicznej przez Urząd Miejski w Sulechowie, a w planach samorządu miejskiego jest przeprowadzenie renowacji sulechowskiego zamku w 2009 r. Spotkanie odbyło się o godz. 17.00 w dawnym Zborze Kalwińskim w Sulechowie . Poniżej niektóre z omawianych slajdów w prezentacji.
15 maja 2008 r.
W dniu tym o godz. 12.00 sulechowski ratusz odwiedził przewodniczący partnerskiego stowarzyszenia Heimatkreis Züllichau- Schwiebus Siegfried Reimann z małżonką. Na spotkaniu z Burmistrzem Sulechowa Ignacym Odważnym obecny był prezes STH Marek Maćkowiak i jako tłumaczka Iwona Pierzchlewska.
Siegfried Reimann wręczył zaproszenia na spotkanie członków niemieckiego stowarzyszenia Heimatkreis Züllichau- Schwiebus, które odbędzie się 27 lipca br. w Alt-Ruppin (Niemcy).Goście odwiedzili również powstający port turystyczny w Cigacicach.
07 maja 2008 r.
O godz. 15.30 w Urzędzie Miejskim w Sulechowie odbyło się zebranie Zarządu STH, w którym podjęta została uchwała dotycząca stanowiska STH w sprawie utworzenia izby historycznej (muzeum ziemi sulechowskiej) w zamku. Obecnie Urząd Miejski w Sulechowie przygotowuje niezbędne dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o dofinansowanie unijne na odnowę sulechowskiego zamku, który to wniosek zostanie złożony w 2008 r. Zarząd zobowiązał prezesa STH do przedstawienia postanowień uchwały władzom miasta Sulechowa.
10 kwietnia 2008 r.
Wiceprezes STH Marian Janusz uczestniczył w roboczym spotkaniu dotyczącym opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Sulechów. Program ten realizowany jest przez Urząd Miejski w Sulechowie z firmą ATRIUM z Poznania. Spotkanie zorganizowano w Zborze Kalwińskim, a uczestniczący w nim przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń przedstawili swoje oczekiwania w stosunku do tego planu.
Po spotkaniu tym opracowana została przez wiceprezesa Mariana Janusza koncepcja Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego do LPRGS, którą w dniu 23 kwietnia 2008 r przedłożono Burmistrzowi Sulechowa i przedstawicielom firmy ATRIUM.
07 kwietnia 2008 r.
O godz. 16ºº w Urzędzie Miejskim w Sulechowie, odbyło się zebranie członków zarządu STH. Tematem zebrania było:
- wypracowanie propozycji zagospodarowania pomieszczeń w zamku na potrzeby przyszłej izby historycznej (muzeum ziemi sulechowskiej) i przedstawienie jej Burmistrzowi i Radzie Miejskiej w Sulechowie,
- przedstawienie projektu utworzenia „biblioteki cyfrowej”, która w formie elektronicznej funkcjonowałaby przy bibliotece miejskiej,
- wystosowanie zapytań do wybranych instytucji o zbiory i dokumenty jakie są w ich posiadaniu, dotyczące miasta i gminy Sulechów.
- nawiązania współpracy z „Gazetą Lubuską”, pod kątem publikowania na łamach gazety artykułów ukazujących historię miasta i gminy.
Członkowie Zarządu postanowili zwrócić się do oddziału poznańskiego Instytutu Pamięci Narodowej z propozycją zorganizowania w 2008 roku wystawy historycznej,
- sprawy organizacyjne.26 marca 2008 r.
Przedstawiciele władz STH prezes Marek Maćkowiak i członek zarządu Roman Zawalny oraz członkowie stowarzyszenia Jacek Gorajski, Przemysław Mikołajczyk, Zenon Brembor, uczestniczyli w spotkaniu z Włodzimierzem Kwaśniewiczem dyrektorem Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie. Spotkanie odbyło się o godz. 17.00 w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów i dotyczyło dziejów szabli polskiej i nie tylko.
Dr Kwaśniewicz prezentował przywiezione przez siebie szable. Opowiadał o szabli husarskiej, polskiej karabeli, szabli radzieckiej, w którą zaopatrzono polską kawalerię sformowaną na terenie Związku Radzieckiego w 1944 r. Zebrani mogli zapoznać się z genezą szabli polskiej, jej budową. Poznać jej bojowe i paradne przeznaczenie. Zgromadzeni dowiedzieli się skąd wzięła się nazwa szabli: batorówka lub ludwikówka.
Włodzimierz Kwaśniewicz powiedział również o zbiorach zgromadzonych w Lubuskim Muzeum Wojskowym. Wypowiedział się on również przychylnie o idei utworzenia muzeum miejskiego w Sulechowie, jako miejsca krzewienia lokalnego patriotyzmu.
Włodzimierz Kwaśniewicz jest autorem wielu książek o broni białej m. in. : „Szabla polaksa od XV do końca XVIII w.”, „Okiem kolekcjonera, czyli o dawnej broni gawędy”, „Szable sławnych Polaków”, „Leksykon dawnej broni palnej”, czy „100 słów o broni białej i uzbrojeniu ochronnym”.
28 stycznia 2008 r.
W dawnym zborze kalwińskim odbyła się polsko- niemiecka konferencja popularnonaukowa na temat wspólnego dziedzictwa kulturowego polsko- niemieckiego pogranicza. Konferencję prowadził prof. Jerzy Piotr Majchrzak członek Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego. Stronę niemiecką reprezentowali Steffen Krestin wystąpił z odczytem pt. „Toeleranz im Glauben – Einblicke ind Die Cottbuser Stadt Geschichte” i Christian Lehm z odczytem pt. „Zur Geschichte der deutsch- reformierten und der französisch- reformierten Gemeinde in Cottbus”. Prof. Jerzy P. Majchrzak wygłosił referat pt. „Świątynne metamorfozy (Z dziejów Zboru Kalwińskiego w Sulechowie) 1752 – 1832 – 2007”. Pod tym samym tytułem zaprezentowano książkę prof. Majchrzaka. Na konferencji omówiono okres reformacji i kontrreformacji w Polsce i Brandenburgii oraz historię sulechowskiego zboru kalwińskiego.
15 lutego 2008 r.
Tematem spotkania było ustalenie porządku obrad Walnego Zebrania Członków STH. Zapoznano się z propozycją sprawozdania z działalności STH za lata 2005- 2008 i multimedialnego przedstawienia tego sprawozdania. Ustalony został również termin Walnego Zebrania Członków STH na 15 marca 2008 r. (I termin – g. 10.00, II termin – g.10.30). Spotkanie członków stowarzyszenia ma odbyć się w sali przy ul. Jana Pawła II 52 pok. 1. Ustalono, że powiadomiona zostanie Komisja Rewizyjna.
01 grudnia 2007 r.
Zebranie zarządu, na którym przyjęto do stowarzyszenia nową członkinię Ewelinę Madejską. Omówiono również działalność Towarzystwa w 2007 r. oraz ustalono wstępnie termin zwołania Walnego Zgromadzenia Członków STH.
30 listopada 2007 r.
Członkowie zarządu Sulechwoskiego Towarzystwa Historycznego i przedstawiciele partnerskiego stowarzyszenia Heimatkreis Züllichau- Schwiebus uczestniczyli w inauguracyjnym otwarciu historycznego obiektu Zboru Kalwińskiego w Sulechowie. Strone niemiecką reprezentowali m. in. Siegfried Reimann prezes Heimatkreis Züllichau- Schwiebus z małżonką, Hans Joachim Wangnick. Członkowie niemieckiego stowarzyszenia wręczyli Ignacemu Odważnemu Burmistrzowi Sulechowa i wiceprezesowi Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego pamiątkowe fotografie XIX w. zboru. Na inauguracyjnej uroczystości obecny był również Lothar Meißner, który wręczył na ręce wiceprezesa STH opracowania niezwykle ciekawych biografii dwóch niemieckich pastorów urzędujących w zborze. Chodzi tu o Arnolda Friedricha Wistinghausena i Johanna Carola Otto Philippa Lobacha. Biografie te po opracowaniu znajdą się w zakładce Biografie Ziemi Sulechowskiej.
Jak wielkie znaczenie dla byłych sulechowian miało odrestaurowanie zboru kalwińskiego niech świadczy tekst przemówienia, które wygłosił prezes Heimatkreis Züllichau- Schwiebus. Zamieszczono je w Biuletynie Informacyjnym Miasta i Gminy Sulechów nr 60 z 2007 r., s.11.
24 lipca 2007 r.
Wiceprezes zarządu STH Marek Maćkowiak i kierownik Wydziału Pozyskiwania Środków Unijnych i Promocji Gminy Sulechów Edward Fedko spotkali się z blisko 50. osobową grupą członków niemieckiego stowarzyszenia Heimatkreis Züllichau- Schwiebus. Podczas spotkania gościom przedstawiono zmiany gospodarcze jakie zaszły w mieście oraz przyszłe plany rozwoju Sulechowa.
Wiceprezes Marek Maćkowiak przedstawił krótką prezentację multimedialną ukazująca prace archeologiczne przeprowadzane w mieście i okolicach w latach 2005- 2006. Poruszono temat wystawy archeologicznej pod nazwą "SULECHÓW OBWODNICA. Ratownicze badania archeologiczne", która prezentowano w Bibliotece Miejskiej od 27 stycznia do 30 marca 2006 r.
Podczas spotkania prezes stowarzyszenia Heimatkreis Züllichau- Schwiebus Siegfried Reimann wręczył wiceprezesowi STH Markowi Maćkowiakowi kopię kroniki Johanna Christopha Wilckena - Züllichographia oder Chronica der kgl. Preußischen Stadt Züllichau, Züllichau 1753 w przepięknej oprawie.
Z kolei Wolfgang Semmler z niemieckiego stowarzyszenia wręczył "cegiełkę" - 200 EURO, z listem intencyjnym od niemieckich gości, na poczet przyszłej Izby Pamięci -Muzeum Sulechowa.
22 lipca 2007 r.
Wiceprezes Marek Maćkowiak towarzyszył Burmistrzowi Sulechowa Ignacemu Odważnemu podczas zjazdu niemieckiego stowarzyszenia Heimatkreis Züllichau- Schwiebus w Alt- Ruppin (Niemcy). Polska delegacja została serdecznie powitana i miała możliwość uczestniczyć w spotkaniu byłych mieszkańców przedwojennego powiatu sulechowsko - świebodzińskiego. Podczas uroczystości niemieckie stowarzyszenie przekazało srebrny puchar (klejnot) cechu sulechowskich sukienników z 1688 r., który zostanie umieszczony w zbiorach Domu (Muzeum) Brandenburgii w Fürstenwalde (k. Berlina). W rozmowach z polską delegacją brali m. in. udział Siegfried Reimann,Ruth Schulz, Hans Joachim Wangnick, Horst Höricke, Lothar Meißner i mieszkający na stałe w Niemczech Aleksandr Weberski (rodem z Babimostu - badacz historii tej miejscowości).
28 czerwca 2007 r.
Przedstawiciele zarządu prezes Marian Janusz, zastępca Marek Maćkowiak i sekretarz Andrzej Kowalski złożyli wizytę Pani Władysławie Kowalskiej, która od dłuższego czasu wspiera Towarzystwo dokonując tłumaczeń. niemieckich tekstów historycznych. Pani Władysławie wręczono bukiet róż i okolicznościowy dyplom Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego.
20 czerwca 2007 r.
Odbyło się zebranie zarządu, na którym omawiano kontakty polsko- niemieckie i wymiany dokumentów historycznych. Jednak głównym tematem było przygotowanie Walnego Zebrania Członków Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego.
12 czerwca 2007 r.
Wiceprezes Marek Maćkowiak uczestniczył w spotkaniu z młodzieżą w Gimnazjum nr. 2 im. Jana Pawła II w Sulechowie. Spotkanie przeprowadzono w ramach realizowanego przez szkołę projektu unijnego - "Potrzeba przyczyną rozwoju". Młodzieży przedstawiono i omówiono multimedialną prezentację dotycząca historii Sulechowa i okolic. M. Maćkowiak wskazał również źródła, w których można szukać informacji na temat "małej ojczyzny". Uczniowie poznali najciekawsze walory krajoznawcze sulechowskiej gminy, m.in. układ urbanistyczny miasta, wątki legendarne związane z naszym obszarem (sulechowski olbrzym, jeździec bez głowy i inne, budownictwo sakralne (sulechowska fara, kościół w Klępsku, czy nieistniejąca bożnica), czy ciekawostki dotyczące bitwy pod Kijami.
28 lutego 2007 r.
Przeprowadzono zebranie zarządu. Omawiano program Walnego Zebrania Członków Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego, które zaplanowano na maj br. W dyskusji poruszano również możliwości wydania Sulechowskich Zeszytów Historycznych i powołania zespołu redakcyjnego, przygotowania kolejnej wystawy archeologicznej w 2007 roku, remontu zamku i powstania Izby Pamięci – Muzeum Ziemi Sulechowskiej. Przyjęta została również rezygnacja z członkostwa w zarządzie Przemysława Mikołajczyka. Termin kolejnego zebrania zarządu ustalono na 11 kwietnia br.
06 listopada 2006 r.
Prezes STH Marian Janusz i Wiceprezes STH Marek Maćkowiak uczestniczyli w spotkaniu pn. „Spokój, czy niepokój na polsko- niemieckim pograniczu?”. Spotkanie zorganizowało Zielonogórskie Starostwo Powiatowe w gmachu Liceum Ogólnokształcącego. Poruszanymi tematami były m.in. : wpływ Powiernictwa Pruskiego na stosuki polsko – niemieckie oraz działalność Eriki Steinbach przewodniczącej Związku Wypędzonych w Niemczech. Głos zabierali Starosta Zielonogórski Krzysztof Romankiewicz, Starosta Powiatu Sprewa- Nysa Dieter Friese i sulechowscy licealiści. Wśród gości byli również Estera Lindner- Kuhmann, kierowniczka projektu DPE, Margritt Briesemann i Reinhard Natusch ,dawni mieszkańcy przedwojennego powiatu sulechowsko- świebodzińskiego oraz dziennikarze Gazety Wyborczej z Zielonej Góry. Przy pomocy prezentacji multimedialnej Prezes STH Marian Janusz mówił o podjętej współpracy STH i władz Gminy Sulechów z niemieckim stowarzyszeniem Heimatkreis Zullichau- Schwiebus.
23 lipca 2006 r.
Marian Janusz, prezes zarządu STH, towarzyszył Ignacemu Odważnemu - Burmistrzowi Sulechowa, w spotkaniu z członkami niemieckiego Stowarzyszenia Heimatkreis Züllichau – Schiebus w Alt- Ruppin (Niemcy), w hotelu Gildenhall nad jeziorem Neuruppiner. Burmistrz Sulechowa wręczył na ręce Siegfrieda Reimanna, obecnego przewodniczącego Stowarzyszenia Heimatkreis Züllichau – Schiebus, kopie siedemnasto- i osiemnastowiecznych ksiąg cechowych sulechowskich sukienników.
(informacja zamieszczona w Biuletynie Informacyjnym Miasta i Gminy Sulechów, nr 43 lipiec 2006, s. 1)Spotkanie zarządu dotyczące m.in. redakcji Sulechowskich Zeszytów Historycznych, przyszłego spotkania w Neuruppin z okazji zjazdu byłych mieszkańców Sulechowa, w którym weźmie udział Marian Janusz prezes zarządu STH. Rozmawiano również o możliwości zorganizowania wspólnej wystawy polsko- niemieckiej pt. „Sulechów w książkach polsko- niemieckich”, opracowania monografii zboru kalwińskiego w Sulechowie.
29 kwietnia 2006 r.
Przedstawiciele Zarządu Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego (Prezesa M.Janusza i Wiceprezesa M.Maćkowiaka, skarbnik Grzegorz Augustyniak) i przedstawiciele Heimatkreis Züllichau - Schwiebus (Przwodniczący Siegfried Reimann, Zastępczyni Ruth Schulz, Zastępca Klaus Miekley) podpisali umowę o partnerstwie, dotyczącą poszerzenia historycznej i kulturalnej wiedzy między Polakami i Niemcami. Ceremonia odbyła się w Domu Brandenburgii w Fürstenwalde (k. Berlina).
Wśród obecnych była Honorowa Obywatelka Sulechowa Ruth Schulz, Hans Joachim Wangnick, a ze strony polskiej członkowie STH Dariusz Wójcik, Roman Zawalny oraz jako tłumacz kolega Bartosz Buda. Polskiej delegacji pokazano bibliotekę i jej zbiory , która mieści się na piętrze Domu Brandenburgii.
13 kwietnia 2006 r.
Zebranie dotyczyło przeprowadzenia finału Gimnazjady Historycznej, składu komisji podczas konkursu oraz przyznawania nagród.
09 marca 2006
O godz. 15.30 przeprowadzono spotkanie Zarządu STH i osób zaangażowanych w organizację konkursu historycznego dla uczniów sulechowskich gimnazjów – Gimnazjada Historyczna 2006. Ustalono, że eliminacje szkolne- Etap I, wyłaniające drużyny reprezentujące poszczególne gimnazja zakończą się 31 marca.2006. Wyniki z eliminacji szkoły przedłożą Zarządowi STH do 03 kwietnia 2006 r. Finał konkursu – Etap II - odbędzie się 21 kwietnia 2006 r. Na hali sportowej przy Zespole Szkół w Sulechowie.
Kolejnymi zagadnieniami w porządku posiedzenia Zarządu STH były:
- podpisanie partnerskiej umowy pomiędzy Sulechowskim Towarzystwem Historycznym, a niemieckim stowarzyszeniem Heimatkreis Züllichau – Schwiebus
- wydawnictwa Sulechowskich Zeszytów Historycznych
- składek członkowskich
- pozyskiwania dofinansowania na planowane imprezy, wydawnictwo, spotkania historyczne
13 stycznia 2006
Ponownie w sulechowskim ratuszu o godz. 15.30 odbyło się kolejne spotkanie Zarządu STH, na którym obecni byli także Dariusz Wójcik i Roman Zawalny. Głównym tematem rozmów była Gimnazjada Historyczna, która przeprowadzona zostanie dwuetapowo w 2006 r. Przedstawiony został stan dotychczasowego przygotowania do wystawy. Przy jej lokalizacji brano pod uwagę Bibliotekę Miejską i Sulechowski Dom Kultury. W dalszej części zebrania mówiono o Sulechowkich Zeszytach Historycznych i herbie STH.
12 stycznia 2006
W urzędzie miejskim odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego (Prezesa M.Janusza i Wiceprezesa M.Maćkowiaka) i przedstawicieli Heimatkreis Züllichau - Schwiebus (m.in. Hansa-Joachima Vangnicka) z Burmistrzem Sulechowa Ignacym Odważnym. Dyskutowano na temat współpracy obu stowarzyszeń z miastem Sulechów. Głównym tematem dyskusji było przygotowanie do podpisania umowy o partnerstwie, dotyczącej poszerzenia historycznej i kulturalnej wiedzy między mieszkańcami Sulechowa, a niemieckiego Stowarzyszenia. Przedstawiciele STH zaproponowali zorganizowanie w drugim półroczu 2006 roku wspólnej wystawy polsko-niemieckiej literatury historycznej opisującej dzieje Sulechowa i okolic. Wystawa miałaby być sfinansowana ze środków unijnych lub innych funduszy pomocowych.
13 grudnia 2005
Spotkanie Zarządu STH dotyczące wystawy archeologicznej znajdującej się obecnie w Muzeum Archeologii w Świdnicy, a którą zamierza się otworzyć w styczniu 2006 r. w Sulechowie. Poruszono również problemy z tworzeniem herbu Towarzystwa i przedstawiono dotychczasowe propozycje.
8 listopada 2005
W ratuszu Zarząd STH dyskutuje na temat składek członkowskich, w Wiceprezes M. Maćkowiak złożyły relację z wizyty w Muzeum Archeologii w Świdnicy, gdzie znajduje się wystawa dotycząca sulechowskich znalezisk z terenu budowanej obwodnicy. Przedstawił również możliwości czasowego przeniesienia wystawy do Sulechowa dzięki chęci współpracy dyrektora świdnickiego muzeum mgr Włodzimierza Rebelskiego. W dalszej części obrad dyskutowano m.in. O Bitwie pod Kijami (23 lipiec 1759 r.) oraz sposobu prowadzenia badań związanych z tym wydarzeniem. Następnie dyskutowano na temat regulaminu na konkurs historyczny w gimnazjach Gminy Sulechów, herbu (logo) stowarzyszenia i kolegium redakcyjnego.
16 sierpnia 2005
W sulechowskim ratuszu zebrał się Zarząd STH, gdzie omawiano możliwości lokalizacyjne sulechowskiej izby pamięci- muzeum. Pojawiły się kolejne możliwości jej lokalizacji. Pierwsza to ratusz miejski (przy poparciu władz miejskich) oraz adaptacja piwnic wojskowego kasyna przy ulicy Wojska Polskiego (przy poparciu dowódcy jednostki wojskowej płk dypl. Jarosława Mrowca). Poruszono również możliwość dofinansowania STH przy pomocy funduszy unijnych. Wiceprezes M. Maćkowiak przedstawił także chęć spotkania się przedstawicieli Domu Brandenburgii w Fürstenwalde (m.in. H.J. Wangnicka) z władzami miasta i STH.
28 czerwca 2005
Spotkanie Zarządu STH poświecone było przygotowaniom Walnego Zgromadzenia Członków STH, które zaplanowano na 29 lipca 2005 r. Podjęto również uchwały o przyjęciu nowych członków Towarzystwa, którymi zostali prof. Jerzy Piotr Majchrzak, dr Bogusław Biegalski i Małgorzata Wodejko. Podczas Walnego Zgromadzenia Członków przedstawiona zostanie propozycja przyjęcia na honorowego członka Hansa Joachima Wangnicka związanego z Muzeum przy Domu Brandenburgii w Fürstenwalde koło Berlina. Pan Wangnick, jak i Dom Brandenburgii pragnie wspomagać inicjatywę Towarzystwa zmierzającą do utworzenia sulechowskiego muzeum. Właśnie Izba Pamięci ma stać się jego zalążkiem, w którym będzie przedstawiona historia Sulechowa i okolic.
17 czerwca 2005
Prezesi STH spotkali się z archeologiem Grzegorzem Galbierczykiem prowadzącym prace wykopaliskowe koło zajazdu Alicja na trasie budowanej obwodnicy. Rozmawiano na temat prowadzonych badań, a także o możliwości zorganizowania wystawy archeologicznej sulechowskich znalezisk. Pan Galbierczyk ofiarował swoją pomoc w zorganizowaniu takiej wystawy.
15 czerwca 2005
Zarząd STH spotyka się, z Burmistrzem Sulechowa Ignacym Odważnym i prowadzi rozmowy dotyczące lokalizacji sulechowskiej izby pamięci- muzeum.
14 czerwca 2005
Wiceprezes Zarządu STH przedstawił na sesji Rady Miejskiej chęć opracowania przez Towarzystwo projektu herbu i flagi gminy, jako załącznika do nowelizacji Statutu Gminy Sulechów.
20 maja 2005
Drugie zebranie Zarządu STH. Głównym tematem, który poruszono były sprawy organizacyjne (regulamin zarządu) oraz spotkania z Burmistrzem Sulechowa w sprawie utworzenia izby pamięci Ziemi Sulechowskiej.
13 maja 2005
Odbyło się spotkanie Zarządu i Komisji Rewizyjnej STH, na którym poruszono sprawy organizacyjne, m.in.: regulamin pracy zarządu, stworzenie sekcji tematycznych (np. Historii sportu, architektury, oświaty, wojskowości itp.), składek członkowskich oraz przygotowania programu działania Towarzystwa na rok 2005. Z uwagi na pewną dowolność w przedstawianiu herbu gminy, na przykład na tablicach informacyjnych, publikacjach, podjęto inicjatywę opracowania projektu herbu i flagi Gminy Sulechów zgodnie z zasadami heraldyki. Propozycja ta zostanie przedstawiona na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Sulechowie.
11 marca 2005
Komitet Założycielski w składzie: Jan Rerus, Marek Maćkowiak, Grzegorz Augustyniak, Marian Janusz złożyły wniosek o rejestrację Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego do Krajowego Rejestru Sądowego w Zielonej Górze. Obecnie Towarzystwo liczy 25. członków, a są nimi:Grzegorz Augustyniak, Paweł Bartusz, Zenen Brembor, Romuald Furs, Jacek Gorajski, Adam Gonciarz, Jan Grzesik, Robert Haber, Marian Janusz, Andrzej Kowalski, Marian Krutelewicz, Franciszek Kułaga, Paweł Kutrowski, Marek Maćkowiak, Bogusław Malicki, Przemysław Mikołajczyk, Halina Morawińska, Leon Okowiński, Ryszard Rekowski, Jan Rerus, Krzysztof Roślik, Patryk Skórnicki, Jerzy Wirski, Dariusz Wójcik, Roman Zawalny.
21 stycznia 2005
W sulechowskim ratuszu, przedstawiciele STH spotkali się z Zastępcą Burmistrza Sulechowa Romualdą Jarecką- Cieślak. Stowarzyszenie reprezentowali Marian Janusz, Jan Rerus, Paweł Kutrowski, Marek Maćkowiak i Jan Grzesik. Rozmawiano na temat sulechowskiej izby pamięci- muzeum i jej lokalizacji. Brano pod uwagę kilka możliwości- ratusz, zamek, nową bibliotekę. Mówiono również o przekształceniu izby pamięci w muzeum.