Zapewne niewielu mieszkańców Sulechowa wie, że w latach 90. na terenie miasta wzniesiony został pomnik upamiętniający zmarłych przedwojennych mieszkańców powiatu sulechowsko - świebodzińskiego.
Il. Źródło: Gazeta Regionalna
W sulechowskim ratuszu, na pierwszym piętrze, wiszą portrety honorowych obywateli gminy Sulechów. Czas, nieubłaganie przemijający, już sześcioro z nich odeszło do wieczności: Ksawery Pierożek, Ruth Schultz, Bob Cobb, Franciszek Uściński, Bernard Grupa, a 29 grudnia 2023 roku pożegnaliśmy na cmentarzu w Kijach Leona Okowińskiego.
Pan Leon urodził się 23 kwietnia 1937 roku w Chucisku na Wołyniu, a po wojnie, razem z rodzicami, przyjechał na ziemię sulechowską, gdzie osiedlił się w Kijach. Tam uczęszczał do szkoły, a po ukończeniu kontynuował naukę w sulechowskim Liceum Pedagogicznym. Już w młodości postanowił, że swoją przyszłość zwiąże z zawodem nauczyciela. Po ukończeniu liceum w 1956 roku rozpoczął pracę w szkołach powiatu sulechowskiego.
W trakcie nauki w liceum był cenionym lekkoatletą, reprezentującym szkołę na zawodach wojewódzkich i centralnych jako średniodystansowiec. Po uzupełnieniu wykształcenia na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze na kierunku historii spędził kolejne pięć lat jako dyrektor szkoły podstawowej w Kijach, której sam był absolwentem. Uczniowie z tamtego okresu wspominają go jako wszechstronnego nauczyciela, który nie tylko nauczał historii, lecz także angażował się w wychowanie fi zyczne i organizację szkolnych wycieczek.
Turystyka stała się drugą pasją pana Leona, a w 1973 roku przeniósł się do pracy w SP 3 w Sulechowie. Tam, jako nauczyciel historii, podjął się zadania upamiętnienia Janusza Kusocińskiego, mistrza olimpijskiego, którego wybrano na patrona szkoły. Pan Leon gromadził materiały z ży cia olimpijczyka, tworząc Izbę Tradycji Szkoły z fotografiami, artykułami, pamiątkami, a nawet urną z ziemią z grobu w Palmirach, gdzie spoczywał Janusz Kusociński.
W 1991 roku, po przejściu na zasłużoną emeryturę, pan Leon skoncentrował się na działalności wydawniczej, zgłębiając historię Sulechowa i najbliższych okolic. Odwiedzał archiwa, biblioteki, czytał kroniki i książki historyczne, a ze zgromadzonych materiałów powstało wiele książek, publikacji i artykułów. Jego zasługi zaowocowały tytułem Honorowego Obywatela Gminy Sulechów, nadanym mu przez Radę Miejską w 2005 roku. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego i tytułem honorowym Nauczyciel Kraju Ojczystego.
Il. Od lewej (siedzi) Leon Okowiński, jako radny Gminnej Rady Narodowejsji.
Wówczas naczelnikiem gminy był Władysław Maksymiak - 10.01.1982–31.12.1984.
(Archiwum Gmina Sulechów)
Leon Okowiński był także aktywnym krajoznawcą, organizując turnieje, wycieczki i obozy wędrowne jako kierownik szkolnego Powiatowego Ośrodka Krajoznawczego. Jego prace okazały się niezwykle przydatne w procesie dydaktycznym sulechowskich placówek oświatowych. Był prawdziwym mistrzem swojej pasji, będąc jednocześnie dobrym nauczycielem, społecznikiem i wybitnym historykiem regionalistą.
Leon Okowiński przeżył 86 pracowitych lat jako niezwykle zaangażowany nauczyciel, historyk i społecznik. Jego aktywne życie pozostawiło trwały ślad w historii miasta, a jego dziedzictwo kulturowe i edukacyjne będzie kontynuowane przez pokolenia. Dziękujemy za wszystko, co dla naszego miasta i społeczności zrobił Leon Okowiński. Niech spoczywa w pokoju.
Kalendarium wydawnicze Leona Okowińskiego.
1. Sulechowskie zabytki. - 1993r.
2. ZO ZNP Sulechów w latach 1945 – 1995. - 1995r.
3. Dzieje sulechowskich kościołów. - 1997r.
4. Siedem wieków Sulechowa. - 2000r.
5. 500 lat sulechowskiego poliptyku. - 2000r.
6. Sulechowskie Liceum Pedagogiczne. - 2001r.
7. Renesansowy kościół w Klępsku. - 2002r.
8. Wilhelmina Hertzlieb miłość Goethego. - 2002r.
9. Sulechowskie atrakcje – vademecum. - 2003r.
10. 60 lat ZO ZNP w Sulechowie. - 2005r.
11. Janusz Kusociński – mistrz olimpijski. - 2006r.
12. Sulechowski zbór kalwiński. - 2007r.
13. Szkice z dziejów sulechowskich wsi. - 2007r.
14. Lokalne opowieści – legendy. - 2007r.
15. Sulechów 1945 – 2005 - przemiany społ. gospod. - 2008r.
16. Dwa „złote wieki” Sulechowa. - 2010r.
17. Książę Bernard von Biesterfeld z Wojnowa. - 2015r.
18. Kościół pw. św. Stanisława Kostki. - 2016r.
Najważniejsze pozycje pod względem treści historycznych i objętości to: „Siedem wieków Sulechowa” i „Sulechów w latach 1945 – 2005 – przemiany społeczno-gospodarcze”. Pozostałe pozycje to publikacje popularno-naukowe w formie zeszytów historycznych i materiałów przyczynkowych.