Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.


Walory krajoznawczo- turystyczne Gminy Sulechów. cz. III

2.Zabytki archeologii.

Należą do równie ważnych walorów krajoznawczych i można je podzielić na następujące grupy: grodziska, osady otwarte, cmentarzyska, miejsca kultu, kurhany.

Zabytki archeologiczne, aby mogły zainteresować współczesnych turystów powinny być odpowiednio wyeksponowane. Istotny jest stan ich zachowania i przystosowania do ekspozycji. Szczególnie ważna jest tutaj funkcja dydaktyczna stanowiska archeologicznego, a więc przemawiająca do wyobraźni i wzbudzenia odległymi epokami. Niestety niewiele sulechowskich obiektów archeologicznych posiada odpowiednią oprawę informacyjną i aranżację przestrzenną umożliwiającą ich poznanie. Ostatnim wyjątkiem była wystawa zorganizowana przez Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy (16.10.2005) pn. “Sulechów Obwodnica. Ratownicze badania archeologiczne”. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodziły z badań prowadzonych na trasie powstającej obwodnicy koło Sulechowa.

Poznanie prehistorii regionu powinno stanowić inicjujące ogniwo w całości wiedzy krajoznawczej zdobywanej przez turystę. Najkorzystniejszą formą dla miasta byłoby muzeum ze stałą ekspozycją archeologiczną. Muzeum takie istniało w naszym mieście do końca II wojny światowej. Nazywano je muzeum krajowym i mieściło się w tzw. sali cesarskiej (sala Zawiszy). Część poniemieckich zbiorów archeologicznych z tego muzeum wywieziono do Poznania przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, a część zapewne wywieźli uciekający przed frontem Niemcy.

W omawianym tutaj punkcie wymienić należy stare grodzisko w Kijach, które datowane jest na lata 600- 950 n. e. Grodzisko jest położone na naturalnym wzniesieniu, na lewym brzegu strumienia obok tzw. Wielkiego Młyna, przy ostatnich zabudowaniach wsi Kije. Kształt jego jest podkowiasty z pierścieniowatym grodziskiem. Wysokość wału wewnątrz grodziska wynosi 2m, szerokość wału (wzgórza) od zewnątrz 5- 7 m, szerokość wnętrza po linii wschód- zachód 28- 30 m.

Warte odnotowania są prace archeologiczne prowadzone na terenie gminy koło “Brzozowej Górki”, Kruszynie i Obłotnem. Odnaleziono tam ślady osadnictwa z czasów neolitu (grób szkieletowy) i wczesnego średniowiecza (studnia, fragment prażnicy, piec dziegciarski, krzemienie, siekierkę). Znalezione tam przedmioty prezentowano na wspomnianej już wystawie w Świdnicy. Dokładne opracowanie z prowadzonych badań opublikowane zostanie w 2006 r.
            Innymi stanowiskami archeologicznymi były stanowiska w Górzykowie(wał i fosa z okresu 600- 800 r. n.e.), w Bukowie (miejsca kultowe z 500- 600 r. n.e.), w Pomorsku (na wydmie odkryto siedziby ludzkie z okresu mezolitu- palenisko, kości zwierząt i ludzi, warstwa kultowa prawdopodobnie z 500- 600 r. n.e.) oraz w Kalsku (miejsca pochówku, naczynia grobowe).


3.Tradycja kultury ludowej i materialne dokumenty przeszłości.
W przypadku tradycji kultury ludowej najbardziej uchwytnymi będą tu strój, budownictwo, sztuka, obrzędy, muzyka i literatura. Ciekawą formą propagowania tych walorów mogą stać się różnego rodzaju imprezy turystyczne o podłożu etnograficznym, tj. tradycyjne odpusty, targi, procesje, konkursy palm wielkanocnych, dożynki, konkursy wieńców dożynkowych itp. Niestety brak jest rzetelnych opracowań związanych z Ziemią Sulechowską ukazujących te walory od czasów śląskich, brandenburskich, pruskich, poprzez współczesne polskie. W tym przypadku jest to obszar, który wymaga takich opracowań, np. strojów od czasów średniowiecza, czy nazw miejscowości.

Natomiast jak wygląda sytuacja dotycząca materialnych dokumentów przeszłości. Są to przede wszystkim zabytki sztuki plastycznej i piśmiennictwa, do których zaliczymy malarstwo, rzeźbę, grafikę, wyroby rzemiosła artystycznego i zabytki piśmiennictwa. Zabytki te stanowić mogą ważną część wyposażenia muzealnego w ekspozycji, poprzez odpowiedni system informacji o eksponacie i formę prezentacji. Ten typ walorów krajoznawczych pełni ważną funkcję wychowawczo- edukacyjną w poznaniu historii przez indywidualnego turystę. Jak wspomniałem Sulechów i okolice leżąc na pograniczu państwa Polskiego i Niemieckiego, ulegał przez wieki najrozmaitszym przemianom. Poznawanie starego piśmiennictwa pozwoli na dokładną znajomość historii regionu i obu narodów. Jak powiedział prof. Henryk Samsonowicz - “historia to pamięć, bez której nie istnieje żadna ludzka wspólnota”.

Część zabytków piśmiennictwa przetrwała do dziś w postaci nielicznych starych dokumentów, kronik i różnych wydawnictw. Niestety jest to zbiór bardzo rozproszony, głównie w języku niemieckim, co stwarza kolejną barierę w jego poznaniu.

Do jednych ze starszych zabytków w tej grupie należy kronika M. Georgio Bruhmanna “Annales oder Geschicht Buch und Chronica der Stadt Züllich”, którą wydano w 1665 r. w ilości kilkudziesięciu egzemplarzy. Kolejnymi historycznymi opracowaniami są: “Züllichio- Graphia historica” Müllera w rękopisie z XVIII w.; “Züllichographia oder Cronika...” J. Chr. Willkensa z 1755 r.; “Neue Chronik der Stadt Züllichau” dr Edwarda Ludwika Wedekinda z 1851 r., czy “Geschichte der Stadt und Kreises Züllichau” A. Splittgerbera z 1927 r. Inne ciekawe, choć pisane często tendencyjnie, to Heimatkalender czy publikacje współczesne Leona Okowińskiego. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o zakupionych w grudniu 2005 r. przez Archiwum Państwowe w Starym Kisielinie, przy wsparciu samorządu sulechowskiego, starych ksiąg cechowych. Pierwsza z nich liczy 400 stron i jest pisana ręcznie na papierze czerpanym w latach 1687- 1802. Zawiera artykuły statutowe, przyjęcia mistrzów i czeladników, wpisy z wyborów i wnoszonych opłat. Druga to generalny przywilej z 1734 r. nadany przez Fryderyka Wielkiego. Znajdują się w nim artykuły statutowe, przepisy związane z produkcją i sprzedażą sukna. Oryginały są we wspomnianym archiwum, a kopie tych ksiąg znajdują się obecnie w sulechowskim Urzędzie Miejskim.

W materialnych dokumentach przeszłości umieścić należy ryciny przedstawiające Sulechów Daniela Petzeldta, zamieszczone w pracach Bronischa i Mischke oraz obraz nieznanego autora przedstawiający miasto od strony Krężoł z ok. 1800 r., widok ogólny miasta wykonany przez Schullina z ok. 1835 r., wreszcie plan miasta mierzony przez inspektora budowlanego Kemetera, a rysowany przez Mikołaja Conduitera z 1722 r. Moglibyśmy umieścić w tej części figurę św. Jana Ewangelisty z Sulechowa (obecnie Muzeum Narodowe w Poznaniu) stanowiącą niegdyś dekorację poliptyku sulechwoskiego. Obecnie poliptyk ten znajduje się w kościele w Babimoście, gdzie trafił w 1866 r. drogą zapisu zmarłego proboszcza sulechowskiego Henkego.


Pamiątki historyczne.


1.Upamiętnione i godne uwagi wydarzenia, czy miejsca historyczne.
Pod pojęciem walorów krajoznawczych pamiątek historycznych należy rozumieć wszystkie wydarzenia historyczne udokumentowane dla przyszłych pokoleń w formie autentycznych reliktów przeszłości, bądź pomników, tablic pamiątkowych, opisów, przekazów ustnych, a także podań historycznych i legend. Zakres czasowy tego rodzaju walorów sięga od najdawniejszych okresów do czasów współczesnych. Wiążą się one również z działalnością wybitnych i zasłużonych osób w Sulechowie i okolicach.

Jednym z ciekawszych wydarzeń była tzw. bitwa pod Kijami (pod Pałckiem), która rozegrała się w okolicach wsi Mozów, Kije, Głogusz i Pałck (gmina Skąpe). Tutaj 23 lipca 1759 r. starły się 23 tysięczna armia pruska pod dowództwem gen. Wedella i 37 tysięczna armia rosyjska pod dowództwem gen. Sałtykowa. Mało znanym polskim akcentem tej batalii był udział Polaków. W armii pruskiej znajdował się tzw. żółty pułk huzarów pod dowództwem płk Pawła Józefa Małachowskiego. Z kolei po stronie rosyjskiej walczył książę J. Lubomirski (wcześniej generał saski), dowodzący pułkami muszkieterów I dywizji gen. Fermora. Na pamiątkę tej bitwy mieszkańcy Ziemi Sulechowskiej wystawili w 1909 r. pomnik, którego pozostałości turyści mogą zobaczyć z lewej strony drogi za spiętrzeniem wody po dawnym młynie, jadąc z Kij na Pałck (obecnie w gminie Skąpe). Ciekawostką jest również to że ostrzał wojsk rosyjskich w tej bitwie, pruska armia prowadziła ze wzniesienia określanego w dawnej literaturze niemieckiej jako Schwedenschanze. W zniesienie to jest niczym innym jak omawianym wcześniej grodziskiem w Kijach.

Drugim bardziej współczesnym regionalizmem wartym przedstawienia są walki w Leśnej Górze koło Cigacic. 29 stycznia 1945 r. grupa czołgów (pisze się o siedmiu lub dziewięciu czołgach) po wkroczeniu do Sulechowa i nie napotkaniu większego oporu, ruszyła do Cigacic. Tam przez zupełnie zaskoczonych i zdezorientowanych Niemców rosyjskie czołgi sforsowały most. Zanim niemieccy saperzy wysadzili most, Rosjanie atakowali już liczne cele niemieckiej linii obrony - Oderstelung. W walkach oprócz wymienionych czołgów, brał udział 28. osobowy desant strzelców. W tym przypadku niezwykle ciekawą formą krajoznawczą i sposobem propagowania historii było widowisko batalistyczne zorganizowane 29 stycznia 2005 r. przez Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji oraz Lubuskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej, upamiętniające to wydarzenie.

W grupie pamiątek historycznych brak jest eksponowania działalności wybitnych i zasłużonych osób dla miasta. Na pewno postacią taką był Zygmunt Steinbart (01.01.1677- 27.06.1739) założyciel sulechowskiego domu sierot,które rozwinął do rangi Królewskiego Pedagogium. Stało się tak dzięki wielu fundatorom m. in. królowi Fryderykowi II, Ursuli von Derfflinger, czy kapitanowi Karlowi von Waldow. Dzieło założyciela i niesienia wiedzy kontynuowała rodzina Steinbartów oraz Hanowów. W obecnych czasach nie sposób nie wiązać takiej kontynuacji z twórcą i rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie, senatorem prof. dr hab. inż. (ur. 20.05.1945 r.). Właśnie dzięki jego działaniom w 1998 r. powołano do życia Wyższą Szkołę Administracji Publicznej w Sulechowie (obecnie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa), a budynki dawnego Pedagogium odzyskały swoją świetność. Za wielki wkład w powołanie sulechowskiej Alma Mater podnoszącej Sulechów do rangi ośrodka akademickiego prof. Marian Miłkek otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Sulechów. W grupie honorowych obywateli Gminy Sulechów znaleźli się: Ksawery Pierożek, Bob Cobb (z Anglii), Angelina Slepikas (z Holandii), Ruth Schulz z Niemiec, Bernard Grupa , płk dypl. Stanislaw Butlak, Leon Okowiński, Damian Przybylski. Portrety wyżej wymienionych znajdują się w sali obrad Rady Miejskiej sulechowskiego ratusza.

2.Miejsca i obiekty związane z podaniami historycznymi i regionalnymi.
Jak pisał Edward Ludwik Wedekind w “Nowej kronice miasta Sulechowa” z sulechowskim zamkiem wiążę legendę o olbrzymie, którym był właściciel zamku. W czasie szerzącego się bezprawia, stałego niepokoju i walk książęcych w Polsce, olbrzym dokonywał w okolicy licznych napadów, za co w zorganizowanej zasadzce został zgładzony.

Swoją legendę stworzyły runiczne napisy znajdujące się na eratyku koło Łęgowa. Zagadkę pochodzenia tego napisu starano się rozwiązać przez ostatnie 150 lat. Runy badali berlińscy uczeni w 1879 r., pisała o nich lokalna prasa - “Der Bär” (1879), “Züllichauer Wochenblatt” (1880 r.),“Züllichauer Nachrichten” (1937 r.), czy “Nachrichten vom Pädagogium und Weisenhaus bei Züllichau” (1922 r.). Napis składa się ze znaków umiejscowionych w kole, być może autentycznym, jak oceniano wówczas i wykonanym pod nim dolnym napisie będącym falsyfikatem. Ostatecznie choć napis jest falsyfikatem stworzono jego tajemniczą legendę i czar. Niedaleko głazu istniał folwark nazwano w 1852 “Runental”.


Walory przyrodniczo- krajobrazowe


1.Charakterystyczne zespoły krajobrazowe.

            Siła oddziaływania walorów przyrodniczych jest związana z unikalnością ich występowania na Ziemi Sulechowskiej i całości regionu lubuskiego, w Polsce, a nawet Europie. Dlatego nie bez znaczenia jest różnorodność zespołów krajoznawczych, rozmaitość form ukształtowania terenu, urozmaicona budowa geologiczna, ciekawa i zróżnicowana szata roślinna.

Obszary leśne zajmują blisko 49% powierzchni gminy, na którym znajduje się ok. 100 obiektów przyrodniczych, a w samym Sulechowie jest ich 20. Dominującym gatunkiem lasotwórczym jest sosna z blisko 84. % udziałem. W rejonie wsi Cigacice – Górzykowo znajduje się największa w Polsce koncentracja drzewostanu robinii akacjowej.

Aby móc podziwiać charakterystyczne zespoły krajobrazowe, jak i unikalne pomniki przyrody, na terenie Gminy Sulechów utworzono trzy ścieżki przyrodnicze. Jedną z najstarszych jest powstała w 1998 r. ścieżka dydaktyczna „Do Waligóry”. Długość jej wynosi 3,4 km i zawiera 18 stanowisk tematycznych. Ścieżka biegnie do najgrubszej w Polsce sosny zwyczajnej o obw. 620 cm, której wiek ocenia się na 170 lat, a która nosi nazwę Waligóra. W poszczególnych punktach ścieżki zobaczyć można drzewostany: akacjowy, sosnowy na gruncie porolnym, bukowy (buczyna), brzozowy (brzezina), daglezjowy pomnik przyrody daglezji zielonej, aleję dębową, kolonie mrówek, nieczynną żwirownię.

Drugą jest ścieżka „Nad Jabłonną” o długości 8 km, która biegnie wzdłuż leśnego brzegu cieku Jabłonna, od leśniczówki Laskowo, a następnie po pętli o obwodzie 5 km. Ścieżka kończy się ponownie przy leśniczówce Laskowo. W tej przyrodniczej enklawie można zobaczyć okazałe sosny, dęby, jesiony, modrzewie i świerki. Głównymi atrakcjami są: malowniczy przełom Jabłonnej, wydmowe wzgórze widokowe Łysa Góra (82 m n.p.m.) z piękną panoramą okolic i widokiem na Zieloną Górę. Znajduje się tu również grupa pomnikowych dębów i ciekawe przyrodniczo pokopalniane stawy w Brzeziu. Są to na Ziemi Sulechowskiej największe zbiorniki wodne. W latach 70.eksploatowano tu na skalę przemysłową złoża kredy jeziornej, zalegającej na powierzchni 44 ha.

Trzecia ścieżka o długości 4 km nosi nazwę „Radowice” i przebiega przez częściowo leżący na terenie Gminy Sulechów rezerwat „Radowice”. Znajdują się tu liczne źródła, potoki w głębokich wąwozach oraz starodrzewy bukowe, sosnowe, dębowe i modrzewiowe. Pozwalane pnie drzew tworzą puszczański charakter. Ścieżkę wytyczono w 2000 roku.

2.Parki i ogrody.

Mało omawianymi w literaturze są parki wiejskie stanowiące ozdoby podsulechowskich wsi. Parki te są pozostałościami podworskimi posiadającymi walory przyrodnicze i poznawcze. W nich to właśnie obok gatunków rodzimych rosną gatunki obcego pochodzenia. Pod tym względem do najciekawszych i najlepiej zadbanych należy park przy pałacu w Bukowie z ok. 1870 r., gdzie znajduje się szkoła podstawowa. Park położony jest na południowy- zachód od pałacu i ma powierzchnię 4 ha. Rośnie w nim 33 gatunki drzew i krzewów. Wiek drzewostanu sięga blisko 100 lat, a stare pojedyncze okazy liczą od 160 do 300 lat. Tutaj można zobaczyć egzotyczne i jedyne w gminie wiązowce zachodnie. Do równie ciekawych należą lipy drobnolistne o obw. 300 i 378 cm o wieku ok. 250 lat; klony zwyczajne o obw. 290 i 310 cm i wieku ok. 250 lat; dęby szypułkowe o obw. 378 cm i wieku ok. 300 lat.

Drugim najlepiej zachowanym jest park w Pomorsku po wschodniej stronie pałacu z XVIII w., stanowiącego niegdyś własność rodu Kalckreuthów. Granice parku nazywanego również ogrodem barokowym, wyznacza kanał, którego wody opływają go z trzech stron. Kiedyś droga ogrodowa łączyła się z mostem przerzuconym przez kanał i łączyła się z drogą prowadzącą do granicy posiadłości. Na terenie parku o powierzchni ok. 2 ha rosną drzewa o przeciętnym wieku ok. 150 lat. Wśród nich możemy znaleźć dąb szypułkowy o obw. 600 cm i wieku 400 lat. Z innych okazałych drzew to m.in. olsza czarna o obw. 350 cm (jedna z najgrubszych w Polsce), świerk pospolity o obw. 290 cm, buk o obw. 310 cm, czy kasztanowiec o obw. 330 cm. Park ten powstał wraz z pałacem ok. XVIII w., a powiększono i przekształcono go w XIX w.

Parki możemy oglądać jeszcze w Łęgowie (rośnie tu potężny świerk), w Krępsku (rosną tam choiny kanadyjskie, iglicznie trójcieniowe), Obłotnie (potężny dąb szypułkowy o obw. 700 cm). Pozostałości podworskich parków i ogrodów zachowały się w Mozowie (XIX w.), Kruszynie, Kalsku i Okuninie (XIX w.). Równie stary i ciekawy jest park przy auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie.

3.Osobliwości przyrody ożywionej i nieożywionej.
Do osobliwości przyrody ożywionej i nieożywionej należą, liczne na terenie gminy pomniki przyrody. Wymienić tu można dwa głazy narzutowe. Pierwszy o obw. 16m i wysokości 2 m, znajduje się 50 m na zachód od szosy Krężóły- Łęgowo na 2,5 kilometrze od Sulechowa. Jest to gnejs gruboziarnisty szary z różowymi plamami, silnie spękany. W skład głazu wchodzą skalenie szare i białe, skupienia biotytu, granaty różowe o strukturze ziarnistej, kwarc przezroczysty jasnoszary. Od strony drogi leśnej, na wyrównanej powierzchni głazu znajdują się wspomniane już „znaki runiczne”. Drugi głaz narzutowy leży przy ul. Wojska Polskiego i jest drugim co do wielkości na terenie Gminy Sulechów. Jest to granit różowy średnioziarnisty, masywny. Wymiary głazu – obw. 10,9 m, wysokość 165 cm. W skład mineralny głazu wchodzą skalenie różowe, izometryczne, kwarc przezroczysty, jasnoszary, blaszki biotytu w bardzo małych ilościach. Cechą charakterystyczną głazu jest umieszczona w latach 70. kompozycja zamku z murem obronnym z otoczaków.

Ciekawym pomnikiem przyrody ożywionej jest dąb szypułkowy rosnący przy wale przeciwpowodziowym w Leśnej Górze. Jego obwód wynosi 690 cm i zamieszkany jest przez kozioroga dębosza. Owad ten osiąga długość od 24 do 53 cm i jest do największym polskim chronionym chrząszczem.


Marek Maćkowiak

Powrót