Nowa ścieżka dydaktyczna.

Zapewne wszystkich miłośników turystyki i krajoznawstwa ucieszy wiadomość o powstaniu, na terenie naszej Gminy, nowej turystycznej trasy pieszo – rowerowej. Ścieżka historyczno – przyrodnicza ma długość 4,5 km, a biegnie przez Cigacice i Leśną Górę. Początek trasy znajduje się przy neogotyckim kościele parafialnym pw. Św. Michała Archanioła w Cigacicach, a kończy przy 16 punkcie dydaktycznym. Na ścieżce znajdują się bardzo dobrze opisane tablice informacyjne. Przemierzając trasę każdy miłośnik takiej formy wypoczynku odnajdzie zarówno walory krajoznawcze architektury (kościół, obiekty militarne tzw. „Pozycji Środkowej Odry”), jak i walory przyrodnicze (pomnikowy dąb szypułkowy, rzadki okaz kotewki orzecha wodnego). Ścieżka powstała z inicjatywy Zielonogórskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji i Szkoły Podstawowej im. Leona Kruczkowskiego w Cigacicach. Pomocy udzieliły Rady Sołectwa Cigacice i Leśna Góra oraz Stowarzyszenie Regionu Cigacic. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki dotacji pochodzącej z Fundacji im. Stefana Batorego i Fundacji Wspomagania Wsi.

Na tej właśnie trasie 13 sierpnia br. Od godz. 11.00 Zielonogórskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji zorganizowało PIKNIK FORTECZNY. W programie znalazły się m.in. piesze wycieczki po fortyfikacjach, pokaz unikatowego wyposażenia niemieckiego schronu. W tym przypadku był to schron nr 702 przy 15. punkcie dydaktycznym.

Marek Maćkowiak