Od wieków do roku 1945 istniało bractwo kurkowe w Sulechowie. Bractwo miało swoją siedzibę w domu strzeleckim i własną strzelnicę. Co roku w tygodniu po Zielonych Świątkach sulechowskie bractwo organizowało festyn strzelecki, na którym wystrzeliwano króla strzeleckiego. Na przestrzeni czasu w skład sulechowskiego bractwa wchodzili różni obywatele miasta.
Z inicjatywy starszego bractwa sulechowskiego C. Kahle seniora w roku 1890 bractwa z regionu zjednoczyły się, tworząc okręg strzelecki pod nazwą Związek Strzelecki Nowa Marchia-Poznań (Schützenbund Neumark-Posen). Do tego okręgu należały następujące bractwa: Babimost, Boruja Kościelna, Grodzisk Wlkp., Kargowa, Lubrza, Lwówek, Międzyrzecz, Nowy Tomyśl, Sulechów, Świebodzin, Trzciel, Wolsztyn i Zbąszyń, zrzeszające około 600 braci. Związek rozwijał się, organizując strzelania okręgu, które trwały dwa dni na początku sierpnia. Na strzelaniach okręgu bracia gościli w różnych bractwach należących do okręgu. Sulechowskie bractwo zorganizowało w 1893 roku trzecie i w 1899 roku ósme Strzelanie Okręgu.
Rys. 1 Dawny dom strzelecki Bractwa Kurkowego w Sulechowie.
Pierwszy raz około 300 braci z okręgu gościło w Sulechowie w dniach 13-14 sierpnia 1893 roku. Sulechowskie bractwo zorganizowało to święto jako III Festyn Związku (Bundesfest). Cały Sulechów był pięknie udekorowany, gdy między innymi również i ówczesne władze miasta witały sąsiednie bractwa. W oficjalnym powitaniu brał też udział korpus oficerski jednostki ułanów sulechowskich z komendantem na czele. Godność króla okręgu zdobył sulechowianin A. Hebold, pierwszym rycerzem został O. Rogsch, również z Sulechowa, a drugim rycerzem został G. Otto ze Świebodzina. Podczas zawodów strzeleckich oddano około 2.880 strzałów.
Rys. 2 Okolicznościowy medal wydany z okazji VIII Festynu Związku w Sulechowie. „13. u. 14. August 1899 Dem besten Schützen Züllichau" (13 i 14 sierpnia 1899 Najlepszemu strzelcowi Sulechów - ze zbiorów autora, 3,5 cm x 3,5 cm).
Drugi raz bractwo z Sulechowa zorganizowało strzelanie okręgu (Bundesschießen) jako VIII Festyn Związku w dniach 13-14 sierpnia 1899 roku. Po raz kolejny mieszkańcy miasta pięknie udekorowali swoje domy, a nad ulicami zawieszono ozdobne girlandy. W przeddzień święta wieczorem sulechowska straż pożarna rozpoczęła obchody przemarszem z pochodniami. W pierwszy dzień festynu odbył się koncert na powitanie przybyłych bractw, a o godzinie pierwszej w południe około 200 braci przemaszerowało w pochodzie przez miasto. Pochód wzbogaciły pięknie ozdobione platformy ciągnięte przez udekorowane konie i mnóstwo ładnie przebranych uczestników. Przed ratuszem przybyłe bractwa powitał burmistrz Sulechowa Dr. Berger. Zawody strzeleckie trwały dwa dni. Festyn zakończono wieczorem drugiego dnia balem królewskim, który odbył się w lokalu bractwa - na sali domu strzeleckiego.
Trzy lata później, w roku 1902 na X Festynie Zjednoczenia Okręgu zorganizowanym w Kargowie, królem okręgu został ponownie sulechowianin, mistrz piekarski brat A. Hebold. Na XVI Festyn Zjednoczenia, który odbył się w 1911 roku w Babimoście zgłosiło się 30 braci z Sulechowa.
- Gustav Bernhardt, Geschichte des Schützenbundes Neumark – Posen, 1911 [w:] Fest-Zeitung für das 16. Bundesschießen des Schützenbundes Neumark-Posen, Bomst, den 6. u. 7. August 1911