Dawni burmistrzowie Sulechowa - cz. VI
(Biuletyn Informacyjny Miasta i Gminy Sulechów, maj 2016, nr 154, s. 10 - 11)

Johann Schwartzschultz, Johann Räsch, Heinrich Richtsteig, Ernst Nippe, Johann Friedrich Bone.

25. Johann Schwartzschultz [1], [2] – dwudziesty piąty w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Brał udział w wojnie, być może w czasie wojny trzydziestoletniej, ale kronikarz Wilcken nie pisze dokładnie, kiedy. Wrócił do domu i w 1669 r. został radnym (również w 1677 r.), w 1678 r. sędzią dworskim, w 1681 r. asesorem sądowym, a w 1688 r. burmistrzem. W 1670 r. ożenił się z wdową po konsulu Thomasie Bernhardim. Jego ojciec początkowo nosił nazwisko Nicolaus Schultz. Kiedy znaleźli pewną wiadomość, że ich przodkowie nosili nazwisko Schwartzschultz, przybrali je ponownie. W zapisach Wilckena znajduje się informacja, że J. Schwartzschultz pełnił funkcje burmistrza również w 1695 r.

Sulechów – Zullichaw. Fragment mapy Accuratissima Ducatus Silesiae eique Regnum Bohemiae Marchionatus Moraviae et Lusatiae,
autor Theodor Danckert, z 1700 r. zbiory Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze (oai:zbc.uz.zgora.pl:19546 ).

26. Johann Räsch [1], [2] – dwudziesty szósty w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Był synem rzeźnika Balthasara R. Studiował w 1659 r. w Żaganiu, a po dwóch latach przeniósł się do Görlitz. W 1664 r. podjął w Jenie studia prawnicze i w 1667 r. wrócił do domu. Później odbywał swoją praktykę w Kostrzynie. W 1668 r. został wyrecytowany przez Dittricha von Marwitza do listy adwokatów sądowych. Ożenił się z Margarethą z domu Richtsteig. W 1675 r. został notariuszem publicznym. W latach 1683–1690 piastował urząd sędziego. W 1690 r. został wybrany na burmistrza. Urząd ten sprawował również w 1696 r. Jego dziećmi były: Johannes Balthasar, prawnik i pisarz sądowy w Międzyrzeczu (niem. Meseritz), później sanator w Sulechowie; Gottfried Samuel, doktor medycyny; Catharina Hedwig, po mężu Dreher. Zmarł w 64 roku życia, w 1709 r.

27. Heinrich Richtsteig [1], [2] – dwudziesty siódmy w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Urodził się w 1648 r. W 1678 r. był adwokatem urzędowym, w 1681 r. radnym miejskim, w 1690 r. sędzia dworu i w 1697 r. burmistrzem. Poślubił Annę Catharinę Schultz, córkę burmistrza w Bretz. Mieli córkę również o imionach Anna Catharina, która wyszła za mąż za Heinricha Georga Matthiasa Schwolckego. H. Richtsteig i jego żona zachorowali, jak napisał Wilcken: „i z powodu dwóch różnych przypadków chorobowych prawie równocześnie zmarli” w 1708 r.

28. Ernst Nippe [1], [2] – dwudziesty ósmy w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Urodził się w Musca (?). W 1682 r. został kontrolerem w izbie akcyzowej, a po śmierci Kopkego w 1688 r. poborcą i radnym. Po śmierci Johanna Schwartzscholtza burmistrzem. Ożenił się z „kobietą urodzoną w Holandii”. Miał z nią syna, który był kontrolerem, a po śmierci ojca stał się żebrakiem. Ponadto mieli dwie córki, z których młodsza poślubiła burmistrza w Ośnie Lubuskiem (niem. Drossen), a starsza zmarła nie wychodząc za mąż. E. Nippe zmarł w 1719 r.

29. Johann Friedrich Bone [1], [2] – dwudziesty dziewiąty w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Urodził się 1 listopada 1668 r. w Krośnie Odrzańskim. Jego ojciec był Johann B. był radnym w Krośnie Odrzańskim, a matką była Johanna Elisabeth Klee. Studiował w Krośnie Odrzańskim, Berlinie i Frankfurcie. W 1689 r. przejął urząd przedstawicielski Krośnie, gdzie praktykował. Do Sulechowa przybył w 1692 r. Tutaj był poborcą podatkowym i czynszowym. Został radnym (1695 r.), skarbnikiem, pierwszym poczmistrzem i w końcu burmistrzem. Ponadto był członkiem reformackiej rady kościelnej. Posiadał majątek w Kruszynie (niem. Krauche). J. F. Bone był trzykrotnie żonaty. Pierwszą żoną (w 1694 r.) została Eleonora von Schmettau, z którą miał trójkę dzieci: Charlottę Vigilantius - wyjechała do Myśliborza (niem. Soldin); Johannesa Ersta B., zarządcę cłem, senatora i członka rady kościelnej, oraz Susannę Elisabeth Hartz. Drugą jego żoną w 1704 r. została Eva Maria Bubin, z którą miał dwójkę dzieci: w tym syna Fridricha Wilhelma B., został radcą.

Ważnym dla miasta był 1719 r., w którym w magistracie dokonano ogromnej zmiany. Odtąd władzę na stałe sprawował tylko jeden burmistrz aż do swojej śmierci. Wprowadzono również urząd jednego nadwornego sędziego, gdyż poprzednio następował jeden po drugim i co roku trzeba było przeprowadzać wybory [1, s. 195]. Od tego też roku J. F. Bone jako pierwszy na urzędzie został burmistrzem - Consul perpetuus dirigens, piastując funkcję dożywotniego burmistrza do śmierci w 1729 r.

Za urzędowania tego burmistrza miały miejsce niezwykłe wydarzenia. Wtedy to król Polski i księstwa Saksonii August II Mocny – Sas (1670 – 1733) kilkakrotnie przejeżdżał przez Sulechów. Pierwszy raz 20 marca 1700 r., kiedy to władca udawał się do Polski. W dniu tym stacjonujący w garnizonie kapitan Mühlen przeprowadził paradę wraz ze swoimi grenadierami, a król zatrzymał się przez godzinę na sulechowskim rynku przy domu Fr. Seiferta [1, s.183]. Po raz kolejny 15 lipca 1714 r. król August jechał do Polski, a kurs ten został odnotowany w kronice jako ponadplanowy kurs wozów pocztowych (Extra – Post). Następnie wydarzenie takie miało miejsce 13 lutego 1729 r. wczesnym rankiem, kiedy król August przejeżdżał z Polski do Drezna [1, s. 201]. Innym razem 12 stycznia 1733 r. król przejeżdżał przez Sulechów do Warszawy. Wówczas kronikarz nie omieszkał odnotować, że tam 1 lutego tr. o 5 rano zmarł, „zamieniając doczesność z wiecznością” [1, s. 203].

Marek Maćkowiak
prezes STH

[1]. Johann Christoph Wilcken, Züllichographia oder Chronica der kgl. Preußischen Stadt Züllichau, Züllichau 1753 r.,
[2]. Albert Splittgerber, Geschichte der Stadt und des Kreises Züllichau, Züllichau 1927 r.