Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.


Tradycje chopinowskie w Sulechowie
(Biuletyn Informacyjny Miasta i Gminy Sulechów, marzec 2016, nr 152, s. 8 - 9)

W piątek 12 lutego 2016 r. w siedzibie sulechowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego przy ulicy Jana Pawła II odbyło się spotkanie z Martą Konwisarz, emerytowaną nauczycielką i absolwentką nieistniejącego już Państwowego Liceum Pedagogicznego w Sulechowie.


Marta Konwisarz (po lewej) podczas spotkania w siedzibie sulechowskiego ZNP. W środku Andrzej Kowalski
, prezes ZNP w Sulechowie i Teresa Zawalna, dyrektor Biblioteki Publicznej w Sulechowie.


Z panią Martą spotkali się Marek Maćkowiak – prezes Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego, Andrzej Kowalski – prezes ZNP i członek STH oraz Teresa Zawalna – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Sulechów. Tematem spotkania były tradycje dotyczące Dni Chopinowskich w Sulechowie. Pani Marta Konwisarz, z domu Szymkowiak, była uczestniczką pierwszego Zjazdu Chopinowskiego, który odbył się w dniach 17–19 czerwca 1949 r. Impulsem do przeprowadzenia pierwszego „koncertu chopinowskiego” była informacja, jaką odnaleziono w poniemieckiej bibliotece dawnego Pedagogium Królewskiego w Sulechowie. Oddajmy głos Antoniemu Maćkowiakowi, pierwszemu dyrektorowi sulechowskiego Państwowego Liceum Pedagogicznego:

„Znaleźliśmy w bibliografii szopenowskiej wiadomość o tym, że Chopin, wraz ze swoim nauczycielem Elsnerem, wracając z Berlina – nawiasem mówiąc z projektowanego koncertu, który podobno nie doszedł do skutku – zatrzymał się w Sulechowie. Tu poczta zmieniała konie. Oczekując na poczcie na dalszą drogę, dostrzegł w poczekalni pianino. Zagrał. Wtedy to wszedł nauczyciel muzyki miejscowej szkoły steinbartowskiej. Zaintrygowała go ta muzyka. Nakazał więc wszystkim przychodzącym po nim na pocztę milczenie. W zupełnej więc ciszy Chopin koncertował godną chwilę”.

W zachowanym do dzisiaj albumie sulechowskiego Towarzystwa im F. Chopina można odnaleźć zapis mówiący:„W archiwach miejskich znajdowały się dokumenty pocztowe. Miały wśród nich być księgi z ewidencją osób przejeżdżających przez Sulechów i korzystających z pocztowych dyliżansów. Wśród wielu nazwisk było nazwisko Chopina”.

Takie były początki zjazdów – koncertów – dni chopinowskich w Sulechowie. Dzięki powstałemu wówczas Towarzystwu Chopinowskiemu organizowano je przez wiele, wiele lat.

Jak wspominała Marta Konwisarz, w sulechowskich imprezach chopinowskich brali udział znani pianiści: Barbara Hasse–Bukowska, Halina Czerny–Stefańska, Regina Smendzianka, Teresa Rutkowska, Lidia Grychtałówna, prof. Gertruda Konatkowska, Zygmunt Lisiecki, Franciszek Łukasiewicz, Włodzimierz Obidowicz, Ryszard Bakst oraz śpiewaczki: Zofia Chwoyko–Charłampowicz, Urszula Trawińska. Ponadto w organizowanych koncertach występowała Zielonogórska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Stefana Hassa, muzycy Towarzystwa im. H. Wieniawskiego i Filharmonii Poznańskiej.


Uroczystości wmurowania pamiątkowej tablicy w ścianie wieży ratusza w 1958 r.
W środku Jan Lembas, przewodniczący prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej.


Ponadto Marta Kowisarz podkreśliła, że oprócz Dni Chopinowskich odbywały się tzw. imprezy towarzyszące powstałej tradycji z udziałem uczniów szkół i ognisk muzycznych, czy koncerty zapraszanych pianistów, np.: Miłosza Iwanowicza (jugosłowiańskiego pianisty i pedagoga), Christa Iliewa (pianisty bułgarskiego). Również dzięki inicjatywie Towarzystwa Chopinowskiego w październiku 1958 r. wmurowano w ścianę ratusza tablicę pamiątkową dla uczczenia 130 rocznicy koncertu Fryderyka Chopina w Sulechowie, którą zainaugurowano kolejne „Dni Chopinowskie”. Tutaj warto przypomnieć, że tablicę projektował zielonogórski artysta–plastyk Ignacy Bieniek.

W październiku 1961 r. w salach ówczesnego Powiatowego Domu Kultury otwarto wystawę poświęconą Fryderykowi Chopinowi. Na wystawie eksponowano zdjęcia, fotokopie dokumentów, listów i wydawnictwa poświęcone wielkiemu pianiście. Osobno prezentowano zdjęcia z Dni Chopinowskich, a zwiedzający słuchali muzyki kompozytora „z płyt” (Gazeta Lubuska, 26 październik 1961 r.).

Dzięki zbieranym informacjom i dokumentom, które posiada Biblioteka Publiczna Gminy Sulechów i Sulechowskie Towarzystwo Historyczne, w 2016 r. zorganizowane zostanie spotkanie połączone z wystawą w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów podczas Dni Chopina w Sulechowie.


Marek Maćkowiak
prezes STH

Sulechowskie Towarzystwo Historyczne prosi wszystkie osoby posiadające informacje, fotografie związane z Dniami Chopinowskimi i działalnością Towarzystwa Chopinowskiego w Sulechowie, o kontakt. Zebrane informacje i zdjęcia posłużą do zorganizowania wystawy – konferencji poświęconej sulechowskim tradycjom chopinowskim.



Powrót - Prasa | Powrót - Miejscowości w historii