Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.


Dawni burmistrzowie Sulechowa - cz. V
(Biuletyn Informacyjny Miasta i Gminy Sulechów, luty 2016, nr 151, s. 8 - 9)

Johannes Richtsteig, Thomas Bernt, Georg Hoffmann, Martin Blüming, Johann Lehmann, Samuel Schilling, Georg Dreher, Johann Rädelt.

17. Johannes Richtsteig [1], Johann Richtsteig [2], [3] – siedemnasty w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Urodził się w Sulechowie w 1602 r. Studiował w Wittenbergu. Najpierw był kantorem, a później w 1644 r. rajcą. W 1648 r. został nadwornym sę- dzią i wreszcie w 1649 r. burmistrzem. Funkcję tą pełnił również w 1659 r. Jego ojciec Christoph Richtsteig był senatorem i radnym miejskim. Matka Catherina Adam była najmłodszą córką Johannisa Adamsa, burmistrza. Jego dziećmi były: Christoph - sulechowski archidiakon, Heinrich – późniejszy burmistrz, Samuel – inspektor w Landsbergu, Catharina - później po mężu Joseph, Elisabeth – później po mężu Tietzin lub Titius [1, s. 31], Margaretha – później po mężu Räsch. J. Richtsteig zmarł na kolkę w 1665 r. w czasie podróży z Kostrzyna do Petersdorfu.


Sulechów – Zülliachaw. Fragment mapy Dolnego Śląska „SILESIA INFERIOR: Sereniss. ac Celsiss Principibus ac Dominis…” z 1649 r.
Zbiory Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego. ZS/8151.


18. Thomas Bernt lub Bernhart [1], Thomas Bernhardi [2] – osiemnasty w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Syn Gregora Bernharta, burmistrza i sędziego nadwornego. Jego matką była Anna, córka Martina Irmischa, kupca i handlarza z Krosna Odrzańskiego. T. Bernhart był prawnikiem w Krośnie Odrzańskim. Został powołany na syndyka i sędziego nadwornego oraz notariusza do Sulechowa. W 1650 r. został radnym, a w 1652 r. podniesiony do rangi burmistrza przez Elisabeth Charlottę Wittelsbach, wdowę po Jerzym Wilhelmie Hohenzollernie, księciu elekcyjnym. W roku 1648 T. Bernhart poślubił Catharinę Schmid, córkę Otto Schmida, notariusza, skarbnika rady i prawnika w Krośnie Odrzańskim. Jego dziećmi były: Georg Otto, senator i sędzia dworski, Thomas Christian, handlarz jedwabiem, Eva Rosina Wilkin, Catharina Königin, Anna Dorothea Müllerin, żona lekarza z Zielonej Góry. T. Bernhart zmarł 1665 r. Rodzina Bernhard jeszcze na początku XX w. miała swoje włości w Krężołach (niem. Crummendorf). Według superintendenta Wegenera, różni członkowie tej rodziny, których imię zazwyczaj brzmiało Thomas, byli wielkimi legatami ówczesnego kościoła p.w. Chrystusa Króla w Krężołach. W zamian za legat w dzień św. Tomasza musiało być głoszone kazanie, za które kaznodzieja otrzymywał 2 talary [3, s. 33].

19. Georg Hoffmann [1], [2] – dziewiętnasty w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Syn sukiennika Matthiasa Hoffmanna i Barbary, córki Georga Holsteina. Barbara przez długi czas była wdową, gdy zmarł jej mąż sukiennik. Miała z nim dwóch synów: Christopha, który zmarł bardzo młodo oraz Georga. W 1639 r. Georg został radnym, a w 1652 r. wybrany został na burmistrza. Funkcję tą pełnił również w 1653 r., kiedy we wtorek po Wielkanocy, księżna Elisabeth Charlotta Wittelsbach odwiedziła Sulechów. G. Hoffmann ożenił się z Anną, córką Johanna Vettera, sukiennika i krojczego. Kiedy Georg ożenił się z Anną, była ona wdową po Fridrichu Kahlem, dyrektorze szpitala. G. Hoffmann po raz drugi ożenił się z córką Christofa Vorbrigego, ławnika sądowego. Zmarł w niedzielę w Święta Bożego Narodzenia 25 grudnia 1661 r. (1662 r. [ 2, s.154]). Wdowa po nim otrzymała tzw. „rok łaski” od Jej Wysokości Księżnej Elekcyjnej. Pozostali dwaj burmistrzowie mieli kolejno obejmować urząd, każdy z nich po pół roku. Jego dziećmi były: Christoph, który został kantorem, Samuel (był sukiennikiem), Anna Blümigin, Rosina Lauterin oraz Barbara Bierhufur.

20. Martin Blüming [2] – dwudziesty w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Urodził się w 1609 r. w Krośnie Odrzańskim. Jego ojcem był Georg Blüming, mieszczanin i sukiennik. W 1631 r. trwała wojna, a Martin uczył się fachu sukiennika. W czasie epidemii dżumy udał się do Thoren. W 1632 r. powrócił do Sulechowa. W 1650 r. został radnym, a w 1665 r. burmistrzem. Zmarł w 1675 r. w wieku 66 lat pełniąc funkcję burmistrza. M. Blüming był żonaty z Anną Hirschfelder. Ich dziećmi były: Georg, handlarz; Martin, archidiakon; Barbara Hollstein; Elisabeth Reimannin, skarbniczka urzędu; Catharina Richtsteigin, żona archidiakona. Na tym burmistrzu kończą się zapisy w kronice Martina Georgio Bruhmanna, kolejni burmistrzowie wymieniani są już tylko w kronice Johanna Christopha Wilckena.

21. Johann Lehmann [2] – dwudziesty pierwszy w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Urodził się w Sulechowie. Jego ojciec Johann Lehmann był rektorem i radnym. Również J. Lehmann został radnym, będąc rektorem szkoły. W 1666 r. został burmistrzem, a rektorem wówczas został Georg Titius. Dziećmi jego były: Samuel Thomas; Johannes Christian, student; Anna, żona Caspara Adamiego, handlarza materiałami. J. Lehmann zmarł w 1690 r.

22. Samuel Schilling [2] - dwudziesty drugi w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Urodził się w 1608 r. Jego ojciec Michael Schilling był sędzią dworu i sympatykiem rady miejskiej. Uczył się fachu sukiennika. W 1632 r. ożenił się z Evą Steinin, córką rzeźnika. W 1637 r. został członkiem rady kościelnej, w 1644 r. asesorem sądowym, w 1650 r. sędzią dworskim. W 1655 r. S. Schilling został radnym, a w 1667 r. powołano go na burmistrza. Zmarł w 1669 r.

23. Georg Dreher [2] – dwudziesty trzeci w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Urodził się w 1620 r. Jego ojcem był Johann Dreher, asesor sądowy. G. Dreher uczył się fachu sukiennika. W 1663 r. został sędzią dworskim, w 1667 r. radnym miejskim, a w 1670 r. burmistrzem. Ożenił się z Cathariną z domu Hoffmann. Ich dziećmi były: Gottfried, późniejszy burmistrz Świebodzina (niem. Schwiebus); Samuel, pierwszy con-rektor (1687–1694) i pastor kościoła granicznego w Cigacicach (niem. Tschicherzig) oraz Christian, adwokat sądu kameralnego. Urodził się w 1620 r., a zmarł w 1692 r. Jego ojcem był Johann Dreher, asesor sądowy. G. Dreher uczył się fachu sukiennika. W 1663 r. został sędzią dworskim, w 1667 r. radnym miejskim a w 1670 r. burmistrzem. Ożenił się z Cathariną z domu Hoffmann. Ich dziećmi były: Gottfried, późniejszy burmistrz Świebodzina (niem. Schwiebus); Samuel, pierwszy con-rektor (1687–1694) i pastor kościoła granicznego w Cigacicach (niem. Tschicherzig) oraz Christian, adwokat sądu kameralnego. Zmarł w 1692 r.

24. Johann Rädelt [2] – dwudziesty czwarty w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Kupiec (handlowiec). W 1656 został sędzią, w 1662 r. radnym, a w 1677 r. burmistrzem. Ożenił się z Marią Seinler. Ich dziećmi były: Johann, adwokat urzędu w Krośnie Odrzańskim; Samuel, syndyk w Sulechowie, który posiadał włości w Kruszynie (niem. Krausche) oraz Dorothea po mężu Goltzorn. J. Rädelt zmarł w 1687 r. w wieku 80. lat.


Marek Maćkowiak
prezes STH

Opracowano na podstawie:

1. Martin Georgio Bruhmann, Annales oder Geschicht-Buch u. Chroniken der Stadt Züllich, Küstrin 1665 r. [1],
2. Albert Splittgerber, Geschichte der Stadt und des Kreises Züllichau, Züllichau 1927 r. [3],
3. Johann Christoph Wilcken, Züllichographia oder Chronica der kgl. Preußischen Stadt Züllichau, Züllichau 1753 r. [2]


Powrót - Prasa | Powrót - Miejscowości w historii