Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.


Dawni burmistrzowie Sulechowa - cz. IV
(Biuletyn Informacyjny Miasta i Gminy Sulechów, styczeń 2016, nr 150, s. 8 - 9)

Matthäus Jentsch, Elias Beskow, Martinus Hirschfelder, Fridrich Rehlisch, Martin Richtsteig.

12. Matthäus Jentsch [1], Matthias Jentsch [2], [3] – dwunasty w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Urodził się w Sulechowie, a burmistrzem został w 1621 r. Później funkcję tę pełnił w 1623 r. i 1624 r. Był dobrym i pobożnym mężczyzną [1, s. 80]. Ożenił się z Margarethą Hermann, córką Matthäusa Hermanna, z bardzo starego rodu. Mieli troje dzieci: syna Christopha - mieszczanina i sulechowskiego krawca - oraz dwie córki. Jedna z córek, Hedwiga, poślubiła Christopha Pickarta, mieszczanina i krawca. Druga córka, Margaretha, wyszła za mąż za Christopha Riesego, mieszczanina i szewca, z którym wyjechałą do Świebodzina. Później oboje wrócili do Sulechowa. Co do daty śmierci źródła są nieścisłe. Bruchmann pisze, że burmistrz M. Jentsch zmarł w podeszłym wieku 13 października 1628 r. [1, s. 81], a Wilcken podaje raz 13 grudnia [2, s. 133],a innym razem na 23 października [2, s. 137].


Sulechów – Züllichaw – fragment mapy Księstwa Głogowskiego (Dvcatus Silesiae Glosani) autorstwa Petera Kaeriusa.
Rok wydania1651r. (wydana 1573). Zbiory Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze.


13. Elias Beskow [1], Elias Beskovius [2], Boskovius [3] – trzynasty w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Urodził się w Krośnie Odrzańskim, był sekretarzem hrabiego Lynarichera. W Sulechowie został notariuszem i syndykiem. 23 sierpnia 1603 r. ożenił się z wdową po Adamie Stawesie, z którą nie miał dzieci. Pierwsza żona zmarła w 1622 r. Po raz drugi ożenił się w 1622 r. z Elisabeth Röβber, córką Tobiasza Röβnera ze Świebodzina, będącego wówczas handlarzem wytwornymi materiałami. Wesele odbyło się w Międzyrzeczu (niem. Meseritz) w Polsce. Z tą żoną miał jedynego syna Eiliasa, który był wychowywany w Schola Patria, a stamtąd wysłany do Szczecina. E. Besckow w czasie wojny udał się do Międzyrzecza, uległ „całkowitemu starczemu zdziecinnieniu”. Został burmistrzem w 1623 r., później w 1631 r. Zmarł 5 sierpnia 1649 r. Po śmierci męża Elisabeth ponownie wyszła za mąż za Bartholomäusa Fehrena z Thoren [? - 1, s. 81].

14. Martinus Hirschfelder [1], [2] – czternasty w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Jego ojciec Laurentius Hirschfelder przed laty również był burmistrzem. W 1616 r. był nadwornym sędzią. Został burmistrzem w 1631 r. Ożenił się z Barbarą Tschepan, córką byłego rektora szkoły Christopha Tschepana. Mieli trzech synów: Christopha, Martina i Georga oraz córkę Annę. Christoph pierwszy raz ożenił się z córką burmistrza Johanna Fechnera i był karczmarzem. Po raz drugi ożenił się z Catheriną Edlig, córką Christopha Edliga, kmiecia z przedmieść Świebodzina. Drugi syn Martin studiował i osiadł w Jenie, gdzie się ożenił i został właścicielem zajazdu na przedmieściach Jeny. Trzeci syn, Georg był mieszczaninem i sukiennikiem w Sulechowie. Córka Anna poślubiła Martina Bliminga, wytwornego mieszczanina i sympatyka rady miejskiej. M. Hirschfelder zmarł w 1640 r.[1, s.82–83].

15. Fridrich Rehlisch [1], Friedrich Rehlisch [2] – piętnasty w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Urodził się w Sulechowie, był notariuszem publicznym, a burmistrzem został wybrany w 1633 r. Burmistrzem był również w 1637 r. Był synem mieszczanina i sukiennika z ulicy Koziej (Ziegengasse). Uczył się w szkole partykularnej we Frankfurcie, a za młodu śpiewał i był dobrym dyszkantystą. Później mieszkał w Wirtembergii (kraina historyczna w południowo–zachodniej części Niemiec, od 1952 weszła w skład kraju związkowego Badenia–Wirtembergia), gdzie był kancelistą. Po kilku latach powrócił do Sulechowa i poślubił Margarethę Irmisch. Była ona córką wytwornego mieszczanina i handlarza jedwabiem, Johannesa Irmischa. F. Rehlisch przez jakiś czas był winiarzem, potem w 1629 r. dostał się do rady miejskiej. Z pierwszą żoną miał trzech synów. Pierwszy, o nieznanym imieniu, po studiach został członkiem rady, prawdopodobnie, w Chojnie (niem. Königsberg in der Neumark ) w Księstwie Brandenburgii. Drugi syn, Elias, był żołnierzem. Trzeci syn, Zacharias, zginął przypadkowo zastrzelony na strzelnicy w maju 1646 r. Rehlisch pełnił funkcję burmistrza również w 1646 r., kiedy Elias Bescovius, z racji wieku, nie był już w pełni sprawny umysłowo. Po raz drugi F. Rehlisch ożenił się z Catheriną Reimann, córką Michaela Reimanna, mieszczanina i farbiarza z Sulechowa. Friedrich Rehlisch zmarł w 1650 r. (A. Splittgerber błędnie podał jego datę śmierci w 1615 r.).

16. Martin Richtsteig [1], [2] – szesnasty w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. W 1629 r. został radnym, a w 1644 r. burmistrzem. Był cichym i pobożnym człowiekiem. Ożenił się z Anną Opitz, najmłodszą córką Michaela Opitza, ławnika sądowego i reprezentanta rady kościelnej. Z żoną miał dwóch synów: Franciszka i Henryka. Zmarł 22 września 1649 r.


Marek Maćkowiak
prezes STH

Opracowano na podstawie:

1. Martin Georgio Bruhmann, Annales oder Geschicht-Buch u. Chroniken der Stadt Züllich, Küstrin 1665 r. [1],
2. Albert Splittgerber, Geschichte der Stadt und des Kreises Züllichau, Züllichau 1927 r. [3],
3. Johann Christoph Wilcken, Züllichographia oder Chronica der kgl. Preußischen Stadt Züllichau, Züllichau 1753 r. [2]


Powrót - Prasa | Powrót - Miejscowości w historii