Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.


Dawni burmistrzowie Sulechowa - cz. II
(Biuletyn Informacyjny Miasta i Gminy Sulechów, listopad 2015, nr 148, s. 8)

Johannes Brix, Johannes Adam, Batrholomäus Seiler i Laurentius Hirschfelder.

4. Johannes Brix [1], Johann Brix [2] – czwarty w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Burmistrzem został w 1586 r. Nie wiadomo, skąd pochodził. Miał trzy córki, jednak Bruhmann nie wymienia ich imion. Wiadomo tylko, że jedna z nich poślubiła kościelnego Matthäusa Michela, miała z nim kilkoro dzieci. Druga poślubiła zakrystiana Balthasara Voita i mieszkała na przedmieściach Świebodzina. Natomiast trzecia wyszła za mąż za stolarza.


Sulechów – Zülch. Fragment mapy M. Martin Helwigs Erste Land=Charte vom Herzogthum Schlesien, autor Martin Helwig (1516-1574), zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, Oddział Zbiorów Kartograficznych.


5. Johannes Adam [1], Johann Adam [2] – piąty w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Burmistrzem został w 1589 r. Przybył do Sulechowa z Sulęcina (niem. Zielentzig). Wiemy, że był urzędowym poborcą i rozpoczął od podstaw budowę szkoły, o czym głosił łaciński napis na jej budynku. Według Bruhmanna dziećmi J. Adama były: Johannes, Simon, Matthäus, Anna, Hedewig i Catharina. Córka Anna wyszła za mąż za M. Stephanusa Holsteina, Hedewiga za szewca Christofa Steina, a Catharina za Christofa Richtsteigena, byłego radnego. Syn Johannes Adam przez długi czas był zwiernikiem kościelnym, a w końcu został członkiem rady miejskiej. Ożenił się w Zielonej Górze z Marthą Fiedler, córką wytwornego mieszczanina Caspara Fiedlera. Malthus Adam ożenił się z córką Andreasa Blümiga, syndyka z Sulechowa. Simon Adam ożenił się z córką Valtina Höpnera, mieszczanina i browarnika.

6. Batrholomäus Seiler [1], M. Batrholomäus Seiler [2] – szósty w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Urodził się w Lwówku Śląskim (niem. Lemberg). Początkowo był rektorem szkoły, a w 1590 r. został wybrany na burmistrza. Był wielkim przyjacielem uczniów. Założył oprocentowany fundusz pomocy „szkolnej” (przynoszący 5 – 6 procent zysku), do którego wyłożył 100 marek (Reichsthaler – wg Wilckena), dzięki któremu w dniu św. Bartłomieja rozdawano potrzebującym i pilnym uczniom szkoły książki i papier. Dokończył, rozpoczętą przez burmistrza Johannesa Adama, budowę szkoły. Według Nicolausa Leutingerusa w Comentar. March. Acustis. (cz. VII, s. 36) burmistrza Seiler był uczonym człowiekiem i dobrym zarządcą, a Sulechów znany był i sławny zarówno na Śląsku, jak i w Polsce. Co do daty śmierci burmistrza Batrholomäusa Seilera jest pewna nieścisłość. Wilcken raz podaje, że zmarł 30 maja 1603 r., a jego żona w 1613 r. (s. 81 [2]). Z kolei innym razem, w tej samej kronice, podaje datę 25 maja 1623 r. (s. 130 [2]).

7. Laurentius Hirschfelder [1], [2] – siódmy w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Burmistrzem został w 1591 r. Miał trzech synów: Johannesa, Georga i Martina. Bruhmann pisze, że jego syn Johannes ożenił się z wdową i zmarł bezdzietnie. Jego żona nazywała się Tschepanin. Z kolei syn Georg był sukiennikiem i ożenił się również z kobietą o nazwisku Tschepanin. Poza innymi dziećmi miał dwóch synów: Lorenza i Johanna. Obaj jako giermkowie poszli na wojnę. Martin, syn Laurentiusa Hirschfeldera, został członkiem rady miejskiej a później burmistrzem w 1600 roku. Zmarł jako urzędujący burmistrz 21 stycznia 1602 r.


Marek Maćkowiak
prezes STH

Opracowano na podstawie:

1. Martin Georgio Bruhmann, Annales oder Geschicht-Buch u. Chroniken der Stadt Züllich, Küstrin 1665 r. [1],
2. Albert Splittgerber, Geschichte der Stadt und des Kreises Züllichau, Züllichau 1927 r.,
3. Johann Christoph Wilcken, Züllichographia oder Chronica der kgl. Preußischen Stadt Züllichau, Züllichau 1753 r. [2]


Powrót - Prasa | Powrót - Miejscowości w historii