Wspomnienie o Jacku Gorajskim
(Biuletyn Informacyjny Miasta i Gminy Sulechów, listopad 2013, nr 124, s. 9)

„Jacek Gorajski (1941-2011) Zasłużony wychowawca wielu żołnierskich pokoleń i działacz społeczny. W II rocznicę śmierci”. To tytuł książeczki autorstwa dr. Mieczysława Wojeckiego poświęcony byłemu radnemu miasta Sulechowa i żołnierzowi rezerwy. Jak napisał autor publikacji: „Ta książka jest moim darem serca dla Jacka (i Rodziny, który całe swoje życie poświęcił wojskowości”.

Wart przypomnieć, że Jacek Gorajski urodził się 3 lipca 1941 w Lublinie. Zamieszkał w Sulechowie w 1970 r. gdzie pełnił służbę w ówczesnym 22 pułku artylerii jako porucznik. W 1992 r. przeniesiony był do rezerwy w stopniu podpułkownika. W latach 1994-2002 był radnym miasta, a w latach 1999-2003 członkiem Zarządu Miejskiego. W latach 1998-2008 pracował w sulechowskim LO, a w latach 1998-2011 podjął również pracę w PWSZ w Sulechowie.

W 2005 r. jako jeden z członków grupy założycielskiej powołał Sulechowskie Towarzystwo Historyczne.

Za służbę wojskową i prace społeczne był oznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym i Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Odznaką Honorowa „Za Zasługi w Rozwoju Woj. Zielonogórskiego”, medalem 30-lecia Związku Żołnierzy Oficerów WP, Odznaką Honorową PCK i Odznaką Chorągwi Zielonogórskiej ZHP.
Zmarł 15 października 2011 r. w Sulechowie.

Marek Maćkowiak
STH