Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.


Powrót katolicyzmu do Sulechowa (po 418 latach)- cz. III
(Biuletyn Informacyjny Miasta i Gminy Sulechów, grudzień 2011, nr 107, s. 6 - 7)

Ołtarz Matki Boskiej Ostrobramskiej w sulechowskiej farze.


Ołtarz został wykonany w formie tryptyku. Z prawej i lewej strony obrazu Matki Boskiej przesiedleńcy umieszczali swoje wota - medaliki, ryngrafiki, srebrne i złote serduszka oraz prawdziwe korale, rodzinne „skarby” przywiezione z rodzinnych stron. Moja mama, Jadwiga Zeman, powiesiła tam potrójne korale, które dostała od swej matki. Ołtarz poświęcono wiosną 1947 roku. Z biegiem czasu z jego prawej i lewej strony (pod ścianami) ustawiono ławki z klęcznikami. Pamiętam, że było to to miejsce w farze, gdzie zawsze modlił się ktoś znajomy z naszych stron i wstawiał do wazonów przyniesione przez siebie kwiaty. Kościoły wówczas stały otworem – no cóż, to były zupełnie inne czasy! Kult Matki Boskiej Ostrobramskiej wciąż trwa, a tłumy Polaków odwiedzają Wilno. I tak samo, jak na przedwiośniu 1945 roku moja mama – wchodzą do Niej na klęczkach – stromymi schodami – uciekając się pod Jej opiekę.


Rodzeństwo Ruszkiewiczów przed Grotą Matki Boskiej – 1950 rok.


Po wyświęceniu fary zaczęto porządkować jej obejście. Wtedy to powstał zamysł, aby wybudować miejsce modlitw na zewnątrz świątyni – groty Matki Boskiej. Tradycja budowy grot wywodzi się z uznania przez kościół katolicki za prawdziwe objawień Najświętszej Marii Panny w Lourdes (w Pirenejach we Francji), gdzie Matka Boska ukazała się dziewczynce Bernadetcie Sobiroux w 1858 roku. W budowie sulechowskiej Groty brali udział mieszkańcy, rolnicy, rzemieślnicy i kolejarze – do jej budowy zwożono kamienie (wozami konnymi i wózkami) z całego miasta i jego okolic.


Komunia Święta – 13.06.1954 rok – grupa chłopców przed Grotą wraz z ks. Michałem Kaczmarkiem oraz ks. wikariuszem.


Niektórzy mieszkańcy przynosili kamienie, choćby jeden lub dwa – „żeby były i ich” – mój ojciec też. Budowę groty zakończono wiosną 1948 roku, a w czerwcu została uroczyście poświęcona.


Ks. proboszcz Michał Kaczmarek przed Grotą Matki Boskiej w Sulechowie.


Ks. proboszcz Michał Kaczmarek oraz wikariusz Edward Napierała (później proboszcz w Babimoście) z grupą chłopców w dniu I Komunii Św. , 1957 r.).


Wacek Bazarewski – w dniu I Komunii Św. – 1956 rok.


Od lewej: Maria Zeman oraz Teresa Lickindorf – przed Grotą Matki Boskiej – Boże Ciało 1957 rok.


Przed wojną Sulechów liczył niecałe 10 tys. mieszkańców i posiadał dwa kościoły protestanckie, jeden kościół katolicki oraz barokową kaplicę. W 2011 roku liczy ponad 17 tys. mieszkańców i ma trzy kościoły katolickie. Barokową kaplicę – „internat” – zburzono (już w latach 70. ub. stulecia, po moim wyjeździe z Sulechowa) – nie wytrzymała ona „bycia internatem”!

Za zdjęcia dziękuję: Marii Pudzianowskiej z d. Duliniec, Marii Madejskiej z d. Ruszkiewicz, Marioli Kozłowskiej z d. Weychta, Zofii Taladze, ks. Antoniemu Mackiewiczowi za zdjęcie portretowe ks. Michała Kaczmarka oraz podanie mi wielu dat, Zbigniewowi Strzeleckiemu, Józefowi Papiernikowi, Wacławowi Bazarewskiemu, Dariuszowi Wójcikowi, Tomaszowi Rudkowskiemu. Dziękuję również Krzysztofowi Pudzianowskiemu za pomoc w zgromadzeniu większości z nich.


Maria Kuszneruk z d. Zemann, członkini STH
Bełchatów, kwiecień – maj 2011 r.


Powrót - Prasa | Powrót - Miejscowości w historii