Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.


Powrót katolicyzmu do Sulechowa (po 418 latach)- cz. II
(Biuletyn Informacyjny Miasta i Gminy Sulechów, listopad 2011, nr 106, s. 6 - 7)

Gdy na początku lat 50. ub. stulecia władze kościelne zamierzały „zabrać” Go Sulechowowi, stanęli za Nim – murem – wszyscy mieszkańcy miasta i okoli, władze miejskie (i co ciekawe!) władze partyjne (Komitetu Zjednoczonej Partii Robotniczej). Ta obrona pierwszego sulechowskiego proboszcza stałą się „pierwszym, nielegalnym strajkiem” – tak bym to dzisiaj nazwała. No i został - i dalej łączył Sulechowian swoją postawą, działalnością oraz autorytetem!


Ksiądz proboszcz Michał Kaczmarek udziela ślubu Marysi Ruszkiewicz i Robertowi Madejskiemu – 13.09.1959 r.


Sulechowski proboszcz, ksiądz prałat Michał Kaczmarek, zmarł w 1994 roku, mając 80 lat. Pochowany został na sulechowskim cmentarzu (z lewej strony, przy wejściu), a przy Jego grobie często modlą się starsi Sulechowianie, palą się znicze i stoją kwiaty. Na Jego pogrzebie był ks. bp. Tadeusz Werno.

Latem 1946 roku przybył do Sulechowa ks. Tomasz Eugeniusz Ciszewski (patrz Biuletyn Informacyjny nr 85 i nr 86 z 2010 roku). Został on prefektem (nauczycielem religii) powstałego właśnie Liceum Pedagogicznego oraz jego Internatu. Zarządzał przy tym kościołem przy ul. Odrzańskiej (odprawiając w nim msze św. w niedziele). Od razu po przyjeździe uporządkował z młodzieżą barokową kaplicę, w której odprawiał codziennie mszę św. oraz prowadził nabożeństwa różańcowe i majowe od 1946 do 1949 roku.


Wnętrze barokowej kaplicy przy Liceum Pedagogicznym – jeszcze z wystrojem (napisami) protestanckimi.


Barokowe organy kaplicy przy Liceum Pedagogicznym. Poniżej organów są widoczne niemieckie napisy (na parapecie chóru muzycznego).


Był przy tym kapelanem pierwszych sulechowskich harcerzy.

Od lewej stoją: Henryk Witkowski, Lesław Koziej, Zbigniew Strzelecki (przeżył obóz w Niemczech, a potem wcielenie do wojska), Adam Rozowicz (późniejszy attache wojskowy przy ambasadzie polskiej w Rzymie), Lesław Łykowski (nawigator radiotelegrafista samolotu „Lotu”, ur. 2.01.1930, który zginął w katastrofie lotniczej samolotu Ił 62M w Lasku Kabackim pod Warszawą w 9.05.1987 roku).

Pokój nauczycielski Szkoły Ćwiczeń – rok szkolny 1947/48. Od lewej: Piotr Kutrowski, Anna Peterówna, ks. Eugeniusz Ciszewski, Stanisław Mijas (inspektor szkolny), Julia Kutrowska, Aleksander Poczykowski (założyciel Miejskiego Gimnazjum, a potem też Szkoły Ćwiczeń), Maria Kobyrzanka, Stanisław Czekała, Stefan Napierała. Na ścianie portret Bolesława Bieruta.

Po zlikwidowaniu nauczania religii w szkołach (1949 rok) ksiądz Ciszewski wyjechał do Siedlec, a kaplica została zamknięta. Do 1948 roku – czyli aż do pójścia na emeryturę – korespondował On ze swoim pierwszym sulechowskim harcerzem, Zbigniewem Strzeleckim, który to do dziś pieczołowicie przechowuje Jego listy i karty.

Kościołem przy ulicy Odrzańskiej zaczął zarządzać nowy kapłan – ks. wikary Józef Mokryński (późniejszy proboszcz Cigacic).


Ksiądz Józef Mokryński na uczcie weselnej – Wielkanoc 1967 rok.


Pierwsi ministranci „Kościółka” przy ul Odrzańskiej. Od lewej stoją: 1. Stach Pierożek, 2. Stach Strzelecki, 3. Stach Księdzyna, 4. ? W drugim rzędzie: 1. ?, 2. Józef Papiernik (najstarszy ministrant), 3. ?. – początek lat 50. ub. stulecia.

Jesienią 1957 roku kaplicę obok Liceum Pedagogicznego przebudowano na męski internat – pamiętam to doskonale, gdyż byłam już wtedy uczennicą VI klasy Szkoły Ćwiczeń. Pierwsi mieszkańcy Sulechowa patrzyli na to ze zgrozą. Dyrektorem Liceum Pedagogicznego był wówczas Edmund Ciesielski. Pamiętam również i to, że wkrótce potem powiesił się w tym internacie (na oknie) jeden z chłopców. Mówiono wtedy w Sulechowie, że to „kara boska”. Było to w 1961 roku, a dyżur pełnił wtedy prof. Stanisław Adrian. Mój ojciec opowiadał mi, że przechodząc obok tego „internatu” (przez kilka lat!) bezwiednie zdejmował czapkę z głowy.

„Matko Miłosierna, pod Twoją Obronę uciekamy się” – głosił napis znajdujący się na Ostrej Bramie w Wilnie. Już podczas porządkowania sulechowskiej fary powstał zamysł, aby w jej prawej nawie umieścić ołtarz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Inicjatorami tego zamysłu, jak i jego fundatorami oraz wykonawcami byli przesiedleńcy z Wileńszczyzny oraz okolic Lwowa.


c.d.n.

Maria Kuszneruk z d. Zemann, członkini STH
Bełchatów, kwiecień – maj 2011 r.

Powrót - Prasa | Powrót - Miejscowości w historii