Pionierskie lata „Sulechowianki” 1945-1948 cz. II
(Biuletyn Informacyjny Miasta i Gminy Sulechów, marzec 2011, nr 98, s. 6 - 7)

28 stycznia 1948 r. na Walnym Zebraniu „Sulechowianki” Franciszka Pazgrata wybrano na kolejnego Prezesa Klubu. Przemawiając burmistrz Stanisław Michalski - jak napisał – protokolant zebrania - „dał słowa uznania dla klubu, który godnie reprezentuje nazwę naszego miasta na zewnątrz odnosząc na obcych stadionach sukcesy”

Bardzo ważnym punktem zebrania była dyskusja nad przyłączeniem „Sulechowianki” do jakieś firmy lub instytucji. Rozgrywki Kl. „A”, Kl. „C” oraz zespołów młodzieżowych wymagały zwiększonych nakładów. Należy pamiętać, że Sulechów był w województwie poznańskim. Wtedy, jak dziś mówimy „sponsora” nie znaleziono.

1948 r. sala gimmastyczna przy ul. Żeromskiego. Stoją od lewej: Mieczysław Urbanowicz, Marian Michalski, Serafinowicz, ostatni Zygmunt Andrzejewski. Siedzą od lewej: Ryszard Szostak, Zbigniew Strzelecki, Michał Hnatek, Leszek Szostak.

Piłkarze sezon sportowy rozpoczęli zwycięstwem. W dniu 15 lutego 1948 r. z WKS 22 PAL Sulechów 4:3. Rozgrywki o wejście do klasy „A” odbyły się od 4.04 do 17.05.1948. Przeciwnikami były kluby sportowe: „Dyskobolia” Grodzisk Wlkp., „Polonia” Chodzież„ oraz „Sparta” Oborniki. Sulechowianka zakończyła rozgrywki na III miejscu. „Sulechowianka II” oraz juniorzy rozgrywali mecze towarzyskie z lokalnymi rywalami z Zielonej Góry, Nowym Kramskiem, Babimostem, Stęszewem, Krosnem Odrzańskim, reprezentacją kolejarzy z Krakowa oraz reprezentującą nauczycieli okręgu poznańskiego.

Na przełomie sierpnia-września patronat nad drużynami piłkarskimi przyjął zakład Technicznej Obsługi Rolnictwa przy ul. Żwirki i Wigury 2 ( dzisiejszy „Prodwodrol”). Do kolejnych rozgrywek przystąpiono pod nazwą Związkowy Klub Sportowy Metalowców „Sulechowianka”, których organizatorem był poznański OZPN w klasie „B” i „C”. Rozgrywki Kl. „B” odbyły się 29.08-31.10.1948. Przeciwnicy: „Pionier” Gubin, „Zieloni” II Zielona Góra, „Polonia” Nowy Tomyśl, „Energetyka” II Zielona Góra, „Grom” Wolsztyn, „Wagmo” Zielona Góra. Drużyna zajęła VI miejsce. Kl. „C” – 12.09 – 24.10.48. Przeciwnicy: Energ. III Z.G., Zieloni III Z.G., Wagmo II Z.G., „Odra” Krosno Od. ZZK. Lubsko. Sulechowianka II uzupełniana juniorami zajęła VI miejsce. Ogółem rozegrano 44 mecze, barwy klubowe broniło 62 seniorów i juniorów. Najwięcej bramek zdobyli: 16 – Stanisław Sitek, 14 – Kazimierz Wojewoda, 13 – Eugeniusz Kowalski, 10 – Stanisław Szumowski, 8 – Ryszard Nowak, 6 – Leszek Szostak.

ZKSM „Sulechowianka” w latach 1945-1948 rozegrała 145 meczy. Łącznie w meczach towarzyskich, między własnymi zespołami i mistrzowskich grało 189 seniorów, juniorów i trampkarzy.

Leszek Szostak

Największą ilość meczy rozegrali:
97 – Kazimierz Wojewoda, 90 – Leszek Szostak, 88 – Ignacy Bachorz, 82 – Antoni Turski, 79 – Ireneusz Wieczorek, 76 – Henryk Stępień, 74 – Norbert Bradke.
Strzelcy bramek w 1945 – 1948:
96 – Leszek Szostak, 66 – Marian Skrzypczak, 47 – Kazimierz Wojewoda, 30 – Norbert Bradke.

Należy podkreślić, że działacze i zawodnicy Sulechowianki w następnych latach wpłynęli pozytywnie na rozwój sportu i wielu dziedzin życia Sulechowa:
- Hilary Furmański – pierwsz Prezes „Sulechowianki”, sekretarz Klubu, kronikarz i działacz w klubach „Ogniwa”, „Zawiszy”, wieloletni radny.
- Franciszek Literski – pierwszy burmistrz Sulechowa, członek klubu - pełniąc funkcje kierwonika, GS podjął decyzje o przydzieleniu „Sulechowiance” świetlicy, szatni dla zawodników, co przyczyniło się znacznie do rozwoju klubu. W świetlicy stał stół do gry w ping-ponga, pierwszy w Sulechowie – pod adresem ul. Pierwszych Pionierów 9 (dziś ul. 1 Maja, obok Netto).
- Michał Zasadni – rozegrał 12 meczy piłki nożnej, od 1950 roku organizował w Kolejarzu I TTKF „Piast” treningi i zawody sportowe – siatkówki, koszykówki, tenisa stołowego, lekkiej atletyki, marsze jesienne, biegi przełajowe, zawody pływackie. Wielką troską pana Michała był Ośrodek w Wojnowie.
- Leon Powąska – rozegrał 22 mecze piłki nożnej. Organizator LPŻ i LOK, organizował pierwsze zawody motocyklowe. Starsi mieszkańcy Sulechowa pamiętają „Naukę Jazdy” i instruktora Pana Leona.
- Antoni Powąska – pierwszy delegat do POZPN działacz „Ogniwa”, „Zawiszy”, organizator straży pożarnej, działacz w wieulu organizacjach społecznych w tym w TKKF „Piast”.
- Władysław Kolski – rozegrał 41 meczy w Sulechowiance był Burmistrzem Sulechowa, zawsze związany z gospodarką komunalną.
- Stefan Waga – działacz Sulechowianki „Ogniwa”, „Zawiszy” i „Piasta”, zawiszanki nazywały go „Wujkiem”.
- Józef Andrzejewski – rozegrał 9 meczy piłki nożnej. Pełnił odpowiedzialne fukncje w „Sulechowiance„, „Ogniwie”, „Kolejarzu”, „Zawiszy” i „Piaście”.
- Bolesław Hejduk – w lutym 1947 r. wybrano na kierownika sekcji piłki nożnej, nauczyciel wf, organizator pierwszego SKS przy LP – 4.09.1946. Wychowawca naszych zawodników i trenerów: Jana Piorunowskiego, Józefa Żurka, Jana Piaskowego, Stanisława Skowrońskiego, Damiana Przybylskiego, Kazimierza Jarowicza, Stefana Świątkowskiego. Pozwolę sobie dodać sulechowskich lekkoatletów: Zbigniewa Strzeleckiego, Józefa Zawartowskiego i Leona Okowińskiego - do dziś mieszkańców Sulechowa.
- Stanisław Lazar – członek Zarządu „Sulechowianki”, którego zdjęcia na zawsze utrwaliły początki działalności klubu, dokumentalista życia miasta od 1945 roku.

Ksiądz Michał Kaczmarek wśród kibiców w 1951 r.

Kończąc listę zasłużonych dla rozwoju „Sulechowianki” i Sulechowa, chciałbym podkreślić zasługi ks. prob. Michała Kaczmarka, który przyjmując funkcję Prezesa 27 czerwca 1946 r., swoim autorytetem pobudził działaczy i zawodników do organizacyjno-sportowej działalności. W następnych latach pełnił funkcję w Komisji Rewizyjnej 28 stycznia 1948 r. został wybrany na Przewoniczącego Sądu Koleżeńskiego „Sulechowianki”.

Jerzy Wirski
członek STH

Źródła:
- Kroniki "Sulechowianki" z lat 1945-1949,
- album Hilarego Furmańskiego.