Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.


Średniowieczny system obronny Sulechowa - cz. II
(Biuletyn Informacyjny Miasta i Gminy Sulechów, lipiec 2010, nr 90, s. 7)

Wspomniane Bramy: Zielonogórska i Świebodzińska, były zapewne najstarszymi bramami prowadzącymi do miasta. Istnieje jednak zapisy w kronikach Bruchmana i Wilckena mówiące o tym, że od strony zachodniej istniała również brama obronna. Nazywano ją Bramą Nową lub Krośnieńską. Swoją drugą nazwę zawdzięczała drodze biegnącej w kierunku Krosna. Można było przez nią przejść małą i dużą furtą. Bramę tę, jak pisze kronikarz, odnowiono w 1697 r. ( Wilcen, s. 14) Wówczas to jeden z czeladników murarskich spadł z rusztowania i szczęśliwie wyszedł z tego zdarzenia bez szwanku. Bruchmann (s. 6) pisze tylko o trzeciej bramie (dritte Thor), a Wilcken wymienia ją z nazwy (Das Neue oder Croßner Thor). Informacja ta w sposób wyraźny wskazuje, że musiała on powstać dużo wcześniej, jak sugerują niektórzy badacze nawet w XV w., a dzisiejsza barokowa Brama Krośnieńska z 1704 r. zapewne powstała po jej rozbiórce. Wyjaśnienie tej historycznej zagadki mogłyby przynieść badania archeologiczne. "Współczesna" brama Krośnieńska, mylnie nazywana po wojnie „Piastowską", jest bramą reprezentacyjną i nie spełniającą walorów obronnych. Widnieją na niej dwa ozdobne kartusze. Jeden z nich, od strony miasta, zawiera dawny herb Sulechowa z czasów brandenbursko-pruskich. Znajduje się na nim lancknecht stojący na miejskim murze, pomiędzy dwoma wieżami. Od strony zewnętrznej, na drugim kartuszu, umiejscowiono orła brandenburskiego zdobionego motywem akantowo-laurowym. Z kolei na górze bramy, po obu jej stronach, znajdują się ozdobne gazony, pomiędzy którymi, na jej szczycie, stoi kula zdobiona maszkaronami.


Ryc. 1. Sulechów – Zülch. Fragment mapy M. Martin Helwigs Erste Land-Charte vom Herzogthum Schlesien,
autor Helwig, Martin (1516-1574), zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, Oddział Zbiorów Kartograficznych.


Czwarta brama miejska powstała ok. 1708 r., wspomina o niej tylko Wilcken (s. 13) nazywając ją Bramą Królewską (das Königs Thor). Prowadziła ona na teren nazywany wówczas "ogrodami zamkowymi". Wówczas osiedle powstałe za tą bramą składało się z 40 domów, słodowni i browaru. Przedmieście to ulokowano w miejscu dawnego wielkiego sadu owocowego należącego do Urzędu Królewskiego, przekazanego miastu rezolucją królewską właśnie w 1708 r. Wyglądu tej bramy nie znamy, gdyż nie zachowały się jej opisy.

Wokół średniowiecznych murów - jako jeden z ważniejszych elementów systemu obronnego - biegła fosa, która przebiegała wzdłuż murów Należy tutaj zaznaczyć, że przed lokacją miasta i budową miejskich umocnień własną fosę miał zamek. Fosa przy nim istniała jeszcze do 1752 r., tj. do rozpoczęcia budowy zboru kalwińskiego, o czym pisał konrektor Klenke z Sulechowa w artykule „Kościół Zamkowy" w Heimatkalender des Züllichau - Schwiebus z 1937 (s. 38). Fosę zasilano wodą poprzez rów z tzw. Młynówki (Muhlenfliessen), wpadający do niej opodal zamku i wypływającym z niej w pobliżu bramy Zielonogórskiej (patrz plan z 1722 r.). Dość szeroką fosę można było pokonać przejeżdżając przez mosty przy bramach obronnych. Reliktem takiego przejazdu był most - drewniany lub kamienny - przy bramie Krośnieńskiej, który uwidoczniono na wspomnianej wcześniej ilustracji Bergera lub ilustracji zamieszczonej w publikacji "Czas architekturą zapisany. Zabytki województwa zielonogórskiego" (ryc. 2).


Ryc. 2. Sulechów. Brama Krośnieńska. Fragment ilustracji pokazujący miasto ok. 1730 r., zamieszczonej przez I. Pereyt-Gierasimczuk w „Czas architekturą zapisany. Zabytki województwa zielonogórskiego”


Na ilustracjach tych widzimy szeroki przejazd przebiegający nad fosą. Fosę zlikwidowano wcześniej od murów, bo już w XVII w. W jej miejscu powstała m.in. dzisiejsza ulica Okrężna (niem. Reul). Jak głęboka była sulechowska fosa, do dzisiaj nie wiemy, gdyż nie przeprowadzono dotychczas żadnych badań archeologicznych dotyczących sulechowskiego systemu obronnego.).


Marek Maćkowiak
Prezes STH

Literatura:

- M. G. Bruchmann „Annales oder Geschichtbuch und Chronica der Stadt Züllich”, Küstrin 1665,
- J. Ch. Wilcken „Züllichographia oder Chronica der königl. Preußischen Stadt Züllichau”, Züllichau 1753.


Powrót - Prasa | Powrót - Miejscowości w historii