Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.


Bitewny kurz.

Ostatnimi czasy, wśród lokalnych społeczności, zauważyć można modę na wyszukiwanie w historii „małych ojczyzn” bitewnych epizodów. Zainteresowanie to ma wymiar praktyczny. Odpowiednie zagospodarowanie miejsc, gdzie się one rozegrały gwarantuje zwiększenie dochodów z atrakcyjnej w ostatnich latach „turystyki militarnej”. Dla gminy Sulechów szanse takie dostarcza pobojowisko z okresu wojny siedmioletniej, pomiędzy wsiami Kije a Pałckiem (23 lipca 1759 r.).




Pierwsza grupa badawcza, która wyruszyła spod sulechowskiego ratusza 7 września 2013 r.
Od lewej stoją: Krzysztof Urblych, Tytus Fokszan, Łukasz Ulbrych, Roman Zawalny, Marek Maćkowiak.
Zdjęcie wykonał Paweł Stachowiak.

Z końcem 2013 r. zakończony został pierwszy etap badań tego pobojowiska. Prace przeprowadzone zostały siłami wolontariuszy z Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego oraz Lubuskiej Grupy Eksploracyjnej „Nadodrze”. Jeszcze sierpniu 2012 r. Sulechowskie Towarzystwo Historyczne zwróciło się do właściciela gruntu – Nadleśnictwa Sulechów, o wyrażenie zgody na udostępnienie terenu leśnego do przeprowadzenia badań sondażowych. Następnie w lipcu 2013 r. STH zwróciło się z wnioskiem do Lubuskiego Konserwatora Zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych.




W dniu 16 listopada 2013 r. przeprowadzono ostatnie badania pod Kijami.
Od lewej stoją: Roman Zawalny, Krzysztof Nowicki, Waldemar Jasiński, Katarzyna Czetowicz, Rafał Maniukiewicz, Paweł Stachowiak.
Poniżej od lewej: Marek Maćkowiak, Łukasz Morawiński, Krzysztof Roślik, Stanisław Stańczak.

Prace prowadzono pod nadzorem archeologicznym, a teren metodycznie przeczesywano za pomocą detektorów metali. Pozycję każdego z odkrytych zabytków ustalano za pomocą satelitarnego urządzenia GPS. Niestety główny cel, odkrycie mogiły poległych żołnierzy, nie został osiągnięty. Poświęcony czas nie można uznać jednak za zmarnowany. Podczas badań odkryto miejsce upadania pocisków rosyjskiej baterii artyleryjskiej broniącej przesmyku przy pałckim „Dębowym Młynie”.

Obecnie opracowywane jest przez Pawła Stachowiaka, archeologa i pracownika Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnic, sprawozdanie z wynikami tych prac dla Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W 2014 roku planowana jest kontynuacja badań oraz gromadzenie materiałów dotyczących bitwy pod Kijami (Pałckiem), które w przyszłości posłużyłyby do opracowania monografii tego historycznego wydarzenia.


Paweł Stachoiwak - archeolog
Marek Maćkowiak - STH

Powrót - Starcia | Powrót - Miejscowości - Kije