28 czerwca 1950 r. nastąpił nowy poŹdział administracyjny Polski. Powołano województwo zielonogórskie w strukturach, którego znalazł się powiat sulechowski. 24 lutego 1951 powołano Powiatowy Komitet Kultury Fizycznej (PKKF), którego przewodniczącym został znany piłkarz Władysław Janiszewski w późniejszych latach funkcję tą pełnił Czesław Olszewski a od roku 1972 Jacek Motylewski. Stadionem i pływalnią miejską zarządzał Powiatowy Ośrodek Wychowania Fizycznego. Zadaniem PKKF była organizacja życia sportowego w powiecie sulechowskim i pomoc klubom sportowym. W roku 1951 LZS „ Sulechowianka” przeniesiono do Zrzeszenia Sportowego "OGNIWO"" przy Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Sulechowie. Zrzeszenie „OGNIWO” powołało następujące sekcje sportowe: piłki nożnej, lekkiej atletyki, siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, tenisa stołowego i szachów. Dziś w Izbie Pamięci (na Zamku) znajdują się Kroniki Sportowe z lat 1951-1952, których autorami są: pan Jan Bronś (piłka nożna), znany profesor historii Hieronim Szczegóła (lekkoatletyka i pozostałe dyscypliny). Obaj kronikarze byli czynnymi sportowcami i skru-pulatnie wykonywali swoje obowiązki ręcznie zapisując stronice kronik.
Zespół Oniwa 1951 r. od lewej stoją L. Szostak, E. Jarkowski, Z. Lipnicki, N. N., W. Janiszewski, Z. Andrzejewski,
K. Wojewoda, J. Lisowski, G. Wierzbicki, F. Duszyński,T. Kopczyński, M. Paździor.
Od 1951 r. w rozgrywkach brali udział seniorzy, juniorzy i trampkarze. Na szczeblu wojewódzkim rozgrywki prowadził Wojewódzki Komitet Kultury Fizycznej (WKKF) - sekcja piłki nożnej w Zielonej Górze. W tym okresie rozgrywano turnieje, tak zwane błyskawiczne, mecze towarzyskie, o Puchar PKKF i Mistrzostwa Województwa o Puchar WKKF. Pierwszy zapis w kronice piłki nożnej to turniej w dniu 15 lipca 1951 roku w Bojadłach z udziałem Ogniwa, LZS Klenica, LZS Niałek Wielki, Spójni Kargowa. Ogniwo Sulechów zajęło I miejsce. W 1951 r. piłkarze rozgrywali mecze poza w/w z LZS Świętno, Stalą Zielona Góra, LZS Kije, Gwardią Świebodzin, Kolejarzem Zbąszynek, Spójnią Żary, LZS Polonią Nowe Kramsko, Zgrzeblarkami Zielona Góra , SKS LP Sulechów , Kolejarzem Poznań. Młodsze zespoły rozgrywały przed meczami seniorów tzw. przedmecze.
Po meczu z Legią od lewej stoją obok sędziego J. Andrzejewski, H. Ratajczak, Z. Motykiewicz,J. Świech,
Z. Rekusz, W. Janiszewski, B. Leszczyński, R. Madejski, I. Wieczorek,
B. Bochdziewicz.
Klęczą od lewej Z. Kwieciński, R. Kaszyński, J. Czestkowski, W. Borkowski.
29 września 1951 r. rozegrano mecz Ogniwo – Reprezentacja LZS Powiatu Sulechowskiego z którego dochód przeznaczono na odbudowę Warszawy. Wynik meczu 9:1. 28 października 1951 r. odbył się mecz Ogniwo – Kolejarz Poznań 5:3 ( 2:2) – goście wystąpili w rezerwowym składzie, jednak licznie przybyłym kibicom gra bardzo się podobała. Bramki dla Ogniwa zdobyli: Janiszewski -2, Kaliski-1, Ferencz I – 1 i Ferencz II- 1. Najważniejsze mecze o Mistrzostwo Województwa Zielonogórskiego w sezonie 1951 – to finał ze Stalą Zielona Góra: 18.11.1951 r. Ogniwo – Stal Zielona Góra 1:2 (1:1) bramka dla Ogniwa Szczepaniak z „ jedenastki”. 25.11.1951 r. Stal Zielona Góra – Ogniwo 6:1 (0:1) bramka dla Ogniwa, Anioł. Kronikarz ostro skrytykował grę naszych piłkarzy. W tym roku Ogniwo zajęło II miejsce w Województwie Zielonogórskim – jest to największe osiągnięcie sportowe w okresie 1945 – 1951. Łącznie w 1951 roku Ogniwo rozegrało 70 meczy w tym 36 wygranych, 7 remi-sów, 27 przegranych. W rozgrywkach brało udział 84 zawodników. Statystyka z kronik „Sulechowianki” i „Ogniwa” w latach 1945 – 1951 wykazuje udział w rozgrywkach 184 zawodników. Imienny wykaz zawodników przedstawimy na wystawie 6 października bieżącego roku.
Eustachy Szumowski na ramionach kibiców Ogniwa, z kwiatami bramkarz I. Wieczorek
W 1952 r. WKKF – sekcja piłki nożnej zorganizowała rozgrywki w KL. I i KL. II. Juniorzy i trampkarze rozgrywali mecze towarzyskie. Ogniwo w 1952 r. zagrało mecze z następującymi zespołami: Kolejarz Zielona Góra, WKS Cibórz, Ogniwo Zielona Góra, LZS Babimost, WKS Sulechów, Spójnia Mię-dzyrzecz, LZS Kije, Stal Zielona Góra, Włókniarz Nowa Sól, Kolejarz Zbąszynek, Spójnia Świebodzin, Polonia Nowe Kramsko, Brygada SP Cigacice, Unia Poznań, Unia Skwierzyna, SKS LP Sulechów, Spójnia Kargowa ,Gwardia Świebodzin, LZS, Spójnia Sulechów. 18 maja Trampkarze I – Trampkarze II 3:0 (0:0), pierwszy mecz najmłodszych zawodników Ogniwa wywołał wielkie zainteresowanie wśród licznie zgromadzonej publiczności, bramki zdobyli Gonczarenko-1, Puchalski -1 i 1 samobójcza. 13 lipca odbył się mecz o mistrzostwo KL. I Ogniwo – Stal Zielona Góra 5:0 (1:0) bramki po jednej zdobyli Szostak, Janiszewski, Szumowski, Andrzejewski I i Andrzejewski II. Po meczu obchodzono uroczyście 100 mecz Leszka Szostaka w barwach Sulechowianki i Ogniwa. Przy okazji serdecznie pozdrawiamy i życzymy Panu Szostakowi zdrowia, pamiętając szczególny talent do zdobywania bramek (117 goli w latach 45-51). Przypomnę jeszcze, że w meczu z Legią Warszawa w barwach ówczesnej Zawiszy Sulechów w dniu 29.07.1962 r. Pan Leszek strzelił bramkę głową z podania Bogdana Leszczyńskiego, Zawisza przegrała 1:6. 15 sierpnia mecz Ogniwo - Kolejarz Zbąszynek 6:0 (5:0), bramki: Szostak - 2, Janiszewski - 2, Jędrzejczak - 1, Szumowski - 1. Po meczu obchodzono uroczyście rozegranie 800 meczu w karierze Eustachego Szumowskiego. W kwietniowym Biuletynie z 2013 roku opisaliśmy szczegółowo karierę piłkarską Pana „Stanisława”. W Izbie Pamięci zaś znajduje się specjalna plansza i pamiątki jakie jubilat otrzymał od klubu i z zakładu pracy. Ponad to w tym dniu obchodzono 225 mecz Kazimierz Wojewody, 200 mecz Antoniego Turskiego, 100 mecz Zygmunta Andrzejewskiego.
Zespół Ogniwa w 1952 r. od lewej stoją J. Bronś, J. Jarocki, I. Żukowski, T. Grabowiecki, J. Lisowski, K. Kaczmar.
Klęczą od lewej F. Duszyński, Zaleski II, B. Grempka siedzą od lewej S. Binko, M. Siudaj, W. Zaleski.
Ostatni wpis w kronice dotyczy meczu Spójnia Świebodzin – Ogniwo Sulechów w dniu 14 września. Wynik spotkania 6:1 (1:1). Brak ostatecznych wyników sportowych w 1952 r. ( tabel) w KL. I i KL. II. Z kroniki wynika, że Ogniwo rozegrało w 1952 r. 50 meczy w tym 26 wygranych, 3 remisy i 18 przegranych, trzy mecze rozegrano w klubie między sobą. W rozgrywkach brało udział 91 zawodników.
Serdecznie zapraszamy w dniu 6 październiku br. o godzinie 16:00 do Biblioteki Miejskiej na otwarcie wystawy z okazji 70 rocznicy powstania Sulechowianki. wystawa będzie czynna do 24 października 2015 r.