Wszystko wskazuje na to, że już we wrześniu br. będziemy pływać w nowo budowanym krytym basenie a obecna pływalnia przejdzie do historii. Pływalnia jako zaplecze szkoleniowe pływaków niemieckich przygotowujących się do olimpiady w Berlinie w 1936 roku, została wybudowana w Sulechowie i na trwałe wpisała się w historię naszego miasta po II Wojnie Światowej.
W środku zdjęcia w garniturze stoi Franciszek Motykiewicz pierwszy kierownik pływalni. (1950 r.)
29 czerwca 1946 roku nastąpiło ponowne otwarcie pływalni. Z tej okazji „Sulechowianka” zorganizowała zawody: pływackie, piłki nożnej oraz mecz siatkówki. Kronikarz „Sulechowianki” Stanisław Janek odnotował:
O godz. 17.30 przy stadionie miejskim odbył się mecz w siatkówkę pomiędzy drużynami KS” Zieloni” Zielona Góra a miejscową „Sulechowanką” Zwycięstwo odniosła zasłużenie drużyna gości w stosunku 2:0 (15:14, 15:7). Skład: Kudelski, Mańkowski, Matysek, Szopik, Skrzypczak, Janczewski. Tradycyjnie rozegrano mecz „Trójkami” wygrali goście 2:0 (15:10, 15:9). „Sulechowiankę” reprezentowali: Matysek, Mańkowski, Kudelski.
Z okazji „Dni Morza” na pływalni organizowano zawody sportowe, zabawy taneczne i spławianie wianków. Jak wspomina Henryk Janczewski, zbudowano też tratwę, która w czasie puszczania wianków przewróciła się z kilkoma osobami na pokładzie. Uznałem, że warto przypomnieć ludzi związanych z pływalnią.
Szefowie pływalni w latach 1946-2010: Franciszek Motykiewicz, Franciszek Soboń, Ksawery Pierożek (długoletni dyrygent orkiestry miejskiej, Honorowy Obywatel Gminy), Bronisław Gdakowicz, Władysław Mańkowski, Stefan Waga, Czesław Olszewski, Jerzy Wirski (zawodnik i trener piłkarzy Lecha oraz siatkarzy Oriona, sędzia siatkówki), Jacek Motylewski (trener siatkarek Zawiszy), Zdzisław Antkowiak (trener piłkarzy Lecha), Stanisław Hrynkiewicz, Marek Jęchorek (trener zespołów juniorskich siatkarzy Oriona), Adam Mickiewicz (trener lekkoatletyki, działacz społeczny Ludowych Zespołów Sportowych), Regina Chlebek, Ryszard Kozakiewicz, Rafał Rosolski.
Warto też wspomnieć o ratownikach, których dane zachowały się w archiwach: Jan Szaban, Marian Rymkiewicz, Marek Wirski, Edward Miłodrowski, Marek Zygmunt, Mieczysław Ostrowski, Robert Chmiel, Rafał Rosolski, Maciej Wiśniewski, Piotr Gmurczyk, Mariusz Narzekała, Paweł Strojek, Mateusz Wawrzyniak, Jarosław Chlebek, Agnieszka Kaczka, Marcin Grześkowiak, Bartosz Piasecki, Anastazja Kiruszok.
Sulechowska pływalnia w 1952 r. Stoją od lewej: Sylwester Serafinowski, Jerzy Wirski i Józef Orzechowski.
Bardzo proszę czytelników o dodatkowe informacje (także zdjęcia) o ludziach związanych z sulechowską pływalnią, których nie udało mi się odszukać. Informacje będą zamieszczone na stronach internetowych Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sulechowie i być może posłużą do wydania specjalnej publikacji na temat sulechowskiej pływalni.
W kronice klubu sportowego „Kolejarz” znalazłem ciekawy zapis o zawodach pływackich odbytych 29 lipca 1951 roku. „ Po zawodach lekkoatletycznych na pływalni odbyły się zawody pływackie na dystansie 50 m. Pierwsze miejsce zdobył Zenon Urbanowicz z czasem 51 s, przed Włodzimierzem Wysłobodzkim i Wiesławem Leszkiem (…) W zawodach pływackich ogółem (brało udział - przypis mój) 9. zawodników.”
To, że czas pływalni dobiega końca, jest już prawie faktem. Słyszałem niedawno ciekawą propozycję, by w tym miejscu wybudować nową salę sportową. Mielibyśmy wówczas w Sulechowie w jednym miejscu cały kompleks sportowy. Pomysł ciekawy, a ja się pod nim podpisuję.