Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.

Nauczycielskie turnieje i memoriały
(Biuletyn Informacyjny Miasta i Gminy Sulechów - lipiec 2021, nr 215,s. 14-15)

Autorami loga memoriału powstałego w 1998 r. są Leokadia Kwaśnik i Andrzej Kowalski

Kibice i sympatycy piłki siatkowej w Sulechowie skojarzą tytuł artykułu jednoznacznie, natomiast pozostałym Czytelnikom pragnę przypomnieć 10 ogólnopolskich turniejów nauczycielskiej siatkówki organizowanych przez ZNP. Część II będzie dotyczyła 20 memoriałów L. Wysockiego w tej samej dyscyplinie. Związek Nauczycielstwa Polskiego rozwijał szeroko pojętą rekreację i sport wśród swoich członków. Komisja Sportu, Kultury i Turystyki ZG ZNP, której wiceprzewodniczącym był Leszek Wysocki – prezes Oddziału i Okręgu ZNP w Zielonej Górze w latach 1983–98, nauczyciel historii w SP3, miłośnik sportu, opracowała ogólnopolski kalendarz imprez ZNP. Aby impreza znalazła się w tym kalendarzu należało dysponować odpowiednią salą, noclegami i oczywiście… drużyną.

Il. 1 – Mistrzynie Polski ZNP 1986 r. Od lewej: St. Niemira, E. Łazicka, E. Cieślak, E. Waga, D. Przybylski,
w przysiadzie: J. Motylewska, J. Bednarz, Leszek Wysocki, R. Bamber, E. Sójka
(archiwum Oddziału ZNP w Sulechowie)

Sulechów spełniał wszystkie warunki – była sala LO, internaty LPdWP i ZSZ oraz drużyny nauczycielek i nauczycieli. Drużynę tworzyły byłe zawodniczki „KS Zawisza”, które po studiach podjęły pracę w sulechowskich szkołach. Trenerem drużyny był Damian Przybylski. W maju 1986 r., jako reprezentacja Oddziału ZNP Sulechów, zdobyły w Łodzi mistrzostwo Polski ZNP, aby rok później powtórzyć ten wynik. W październiku 1987 r. zajęły II miejsce na turnieju w Opolu. Te sukcesy sprawiły, że Leszek Wysocki postanowił zaprezentować sulechowskie nauczycielki mieszkańcom miasta. Ósmego maja 1988 r. odbył się I Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Nauczycieli. Obsada nie była imponująca – z woj. zielonogórskiego zjawiły się trzy zespoły, z dalekiej Polski przyjechał zespół Białegostoku, męskie drużyny były tylko dwie. Wygrały studentki AZS – WSP Zielona Góra, Sulechów zajął II miejsce, a nauczyciele pokonali Nową Sól. Na jesień jesień sulechowianki wygrały jeszcze turniej w Opolu i były drugie w Gorzowie Wlkp. Rok później wygrały nasz turniej, natomiast u mężczyzn zwyciężyło Skarżysko-Kamienna, przed Sulechowem, Wrocławiem i Nową Solą. Rok 1990 był rokiem wyborczym w ZNP i turniej nie odbył się.

Il. 2 – Drużyna Sulechowa. Od lewej: T. Pająk, W. Kierzkowski, A. Pudzianowski, M. Jęchorek,
w przysiadzie: R. Rakowski, A. Sypniewski, M. Puchalski, R. Modrzyk, G. Harewski, A. Kowalski
(Maj 1992 r. - archiwum Oddziału ZNP w Sulechowie)

Rok później do Sulechowa zawitało aż 17 drużyn – 6 kobiecych i 11 męskich. Właściwa informacja o dobrej organizacji i warunkach do gry, wspaniała atmosfera na boisku i na trybunach spowodowały, że sulechowski turniej przez osiem lat był najliczniejszą imprezą nauczycielską w kraju. Na dowód krótka statystyka:

• 1997 r. – 20 drużyn – 9 k., 11 m.,
• 1998 r. Mistrzostwa Polski ZNP – 24 drużyny – 10 k., 14 m.
W ciągu tych 10 lat w Sulechowie grały drużyny z 53 miejscowości naszego kraju.

Nasuwa się pytanie: jak i gdzie rozgrywano mecze, gdzie zespoły spały, kto je żywił, kto to wszystko zorganizował? Przy tej liczbie drużyn wykorzystano wszystkie sale, których wymiary wynosiły minimum 18 x 9 m: sala LO, SP2, SP Cigacice, SP3, LPdWP, SP Kalsk. Przypomnę tylko, że hale „Trójka” i „Jedynka” wybudowano dopiero kilkanaście lat później. Kobiety rozgrywały mecze w salach SP2, LPdWP, SP Kalsk, mężczyźni grali w pozostałych.

Piątek był przeznaczony na gry eliminacyjne w grupach, a sobota na półfinały i finały. Każdy turniej kończył się uroczystą kolacją, na której wręczano puchary, dyplomy i nagrody indywidualne. Po trudach gry młodzi nauczyciele mieli zadziwiająco dużo sił na parkiecie, aby tańczyć do północy, a nawet dłużej, bowiem niedziela była na powrót do domu. Powodzenie miały wtedy takie lokale, jak „Podgrodzie”, „Manhathan”, sala „Silwany”, czy w ostateczności sala w SP3. Natomiast noclegi i wyżywienie zapewniały internaty LPdWP i ZSZ na Kruszynie.

Na koniec organizatorzy: szefem był oczywiście prezes Leszek Wysocki, ja byłem jego zastępcą i prawą ręką, system gier opracowywał sędzia główny – Edwin Łazicki. Pomagali również dyrektorzy szkół, w których rozgrywano mecze, pomagały władze miasta oraz członkowie Zarządu Oddziału ZNP. A pracy było sporo, ponieważ Sulechów nieczęsto gościł tyle drużyn siatkówki. Najtrudniejsze było ułożenie systemu gier, aby nie kolidował on z przemieszczaniem się drużyn do poszczególnych sal. Ale po pierwszych doświadczeniach każdy następny turniej był coraz lepiej zorganizowany. Doceniały to drużyny, które licznie odwiedzały Sulechów co roku w maju.

Il. 3 – Czterokrotni zwycięzcy turnieju – drużyna Skarżyska-Kamiennej
(1997 rok - archiwum Oddziału ZNP w Sulechowie)

A teraz bardzo istotna informacja – wyniki rywalizacji sportowej. Jak już wspomniałem, w 1986 i 87 r. sulechowianki zostały dwukrotnie mistrzyniami Polski ZNP. W 1988 r. wygrały turnieje w Opolu i Gorzowie Wielkopolskim. W kolejnym roku dołączyli nauczyciele i w Łodzi obie drużyny zajęły IV miejsca na mistrzostwach Polski, oprócz tego panie zanotowały zwycięstwo w Sulechowie i na turnieju w Jilemnicach (Czechy). Rok 1991 to zwycięstwo kobiet i III miejsce mężczyzn w Sulechowie. Panie wygrały także turniej w Skarżysku-Kamiennej, a ich koledzy zajęli II miejsce w Gorzowie Wielkopolskim. Kolejny rok był najlepszy dla sulechowskich drużyn: I miejsce kobiet i II mężczyzn w turnieju w Sulechowie i I miejsce kobiet i VI mężczyzn w Skarżysku-Kamiennej. Sulechów był zatem „na fali”.

W następnych turniejach utworzyła się grupa kobiecych drużyn, które w finale rozdzielały miejsca na podium pomiędzy sobą. Były to: Sulechów, Szczecin i Opole, raz na podium wskoczyły: Głogów, Częstochowa i Łódź Górna. Na dziesięć turniejów sulechowianki wygrały dziewięć, Szczecin pięć razy był drugi, a Opole raz było drugie i pięć razy trzecie. Szczecin wygrał w Sulechowie dopiero w 2003 r., a Opole w 2007 r., ale to już były memoriały. Pozostałe miejsca zajmowały zespoły aspirujące do podium.

Wśród męskich drużyn turniej zdominowali nauczyciele ze Skarżyska-Kamiennej, zwyciężając cztery razy, pozostałe miejsca na podium dzieliły między siebie: Ostrowiec Świętokrzyski, Grudziądz, Sulechów i Tomaszów Mazowiecki.

Il. 4 – Leszek Wysocki otwiera turniej (1998 r. - archiwum Oddziału ZNP w Sulechowie)

Ukoronowaniem sulechowskich turniejów był X – jubileuszowy, rozgrywany od 30 kwietnia do 3 maja 1998 r. jako Mistrzostwa Polski ZNP. Przyjechało 10 zespołów kobiet i 14 zespołów mężczyzn, niestety bez drużyny gospodarzy. Po trzech dniach gier na sześciu salach, rozegraniu ok. 60 spotkań wyniki były następujące. W kategorii kobiet nie było niespodzianek: Sulechów, Szczecin, Opole. Natomiast u mężczyzn w swoim siódmym starcie w Sulechowie zwyciężył Grudziądz, drugie były Czechowice-Dziedzice, a trzecie miejsce zajął Kędzierzyn-Koźle. Sulechowskie mistrzostwa Polski ZNP odbiły się szerokim echem zarówno w województwie, jak i w kraju. Mieszkańcy Sulechowa licznie kibicowali nie tylko swojej drużynie, lecz także gościom, a na finałowym meczu kobiet kibice nie mogli pomieścić się w sali LO, ponieważ dołączyły do nich drużyny, które już zakończyły grę. Uroczysta kolacja odbyła się tradycyjnie w „Podgrodziu” i miała bardzo szczególny przebieg. Rozdano specjalnie wybite medale, puchary, dyplomy, nagrody dla najlepszych zawodników w drużynach. Była loteria, wspaniała zabawa, a zespoły obiecały znowu przyjechać do Sulechowa za rok. Jako organizatorzy usłyszeliśmy wiele ciepłych słów od uczestników, ponieważ impreza wypadła bez zarzutu.

Minęło kilka miesięcy, w Warszawie obradował 37. zjazd ZNP, a dwa dni później, 26 października 1998 r., w trakcie powrotu z Poznania (niedaleko Sulechowa) serce Leszka Wysockiego odmówiło posłuszeństwa. Zmarł na zawał za kierownicą swego samochodu. W grudniu tego samego roku zostałem wybrany na funkcję prezesa Oddziału ZNP w Sulechowie, a w maju 1999 r. do Sulechowa przyjechało 17 nauczycielskich drużyn na turniej piłki siatkowej – I Memoriał Leszka Wysockiego. Niestety już bez niego...