19 listopada 2010 r.
(Biuletyn Informacyjny Miasta i Gminy Sulechów, styczeń 2011, nr 96, s. 5)
W dawnym zborze kalwińskim w Sulechowie przy Al. Wielkopolskiej 3, odbyła się konferencja popularnonaukowa pn. „Renowacja i adaptacja zabytkowego Zamku w Sulechowie jako dobry przykład realizacji LRPO na lata 2007-2010".
Organizatorem konferencji była Gmina Sulechów, którą reprezentował Ignacy Odważny Burmistrz Sulechowa i Barbara Bielinis- Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Referaty wygłosili prof. dr hab. Jerzy Majchrzak i dr inż. arch. Andrzej Legendziewicz - Badania architektoniczne na zamku w Sulechowie, Edward Fedko kierownik Wydziału Pozyskiwania Środków Unijnych i Promocji Urzędu Miejskiego Sulechów oraz Paweł Sługocki dyrektor Departamentu LRPO Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.
Prof. dr hab. Jerzy Majchrzak i jego książka.
Prof. J. Majchrzak zaprezentował w czasie konferencji również swoją nową książkę wydaną przez Gminę Sulechów a zatytułowaną „Z dziejów sulechowskiego Zamku”. Cieszy nas fakt, że członek Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego, którym jest prof. J. Majchrzak, opisała historię obiektu zamkowego opierającej się na nielicznych zachowanych źródłach. Dotychczas nie było tak fachowej publikacji mającej podstawy popularnonaukowe i nie próbowano zebrać informacji dotyczących zamku w jedną chronologiczną całość. W publikacji zamieszczono dodatek z wykazem sulechowskich namiestników (zarządców) zamkowych.
Dr inż. arch. Andrzej Legendziewicz i jego rekonstrukcje zamku.
Również ciekawe było wystąpienie dr A. Legendziewicza, który przedstawił chronologię architektonicznych zmian zamku od średniowiecza do czasów nam współczesnych. Niezwykle interesujące były ilustracje przedstawiające hipotetyczne rekonstrukcje architektonicznej bryły obiektu w XV i XVI wieku. Jest to pierwsza tego rodzaju próba.
Edward Fedko kierownik Wydziału Pozyskiwania Środków Unijnych i Promocji Urzędu Miejskiego Sulechów.
Z kolei Edward Fedko zaprezentował „Historię realizacji projektu pn. Renowacja i adaptacja zabytkowego obiektu zamkowego w Sulechowie przy Al. Wielkopolskiej na cele kulturalne wraz z zagospodarowaniem terenu”. Również i tutaj po raz pierwszy pokazano fotokopie dokumentów z lat powojennych, w których pojawił się temat sulechowskiego zamku. Dokumenty te Urząd Miejski pozyskał dzięki Mirosławowi Zapale, kierownikowi Archiwum Państwowemu w Zielonej Górze z Oddziałem w Wilkowie.
Natomiast Paweł Sługocki wygłosił referat pt. „Rewitalizacja zabytkowych obiektów na terenie województwa Lubuskiego w ramach LRPO”.
Na konferencji wojewódzki konserwator zabytków Barbara Bielinis- Kopeć wręczyła Ignacemu Odważnemu Burmistrzowi Sulechowa, Edwinowi Łazickiemu Staroście Zielonogórskiemu i Agnieszce Szeląg dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie, Odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Za Opiekę Nad Zabytkami.
Wśród obecnych na konferencji byli m.in. : prof. dr hab. Bogusław Liberadzki Poseł do Parlamentu Europejskiego, Tadeusz Pająk Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulechowie, Jan Rerus Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sulechowie, dr inż. Izabela Wojewoda Prorektor ds. rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie, Ks. kan. mgr Włodzimierz Lange z Konkatedry p.w. św. Jadwigi w Zielonej Górze ( w latach 1980 – 1986 był wikariuszem w parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie), mgr Mirosław Zapała Kierownik Oddziału w Wilkowie Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, Piotr Dziedzic Powiatowy Konserwator Zabytków i wielu członków STH.
Obecny był również nasz partner niemiecki, którego reprezentował m.in. Siegfrieda Reimanna prezesa Heimatkreis Züllichau – Schwiebus oraz Erwin Bockhorn von der Bank.