21 kwietnia 2015 r.

w sali konferencyjnej w dawnym zborze kalwińskim o godz. 10.00 odbyła się konferencja popularnonaukowa pn. „Łączy nas wspólna historia – poznaj swojego partnera”. Przybyłych gości powitał Ignacy Odważny Burmistrz Sulechowa a uroczystego otwarcia dokonał Edward Fedko kierownik Wydziału Pozyskiwania Środków Unijnych i Promocji Gminy Sulechów oraz wiceprzewodniczącego Sejmiki Województwa Lubuskiego. Zaprezentował on nowo wydaną przez gminę książkę autorstwa śp. prof. dr hab. Jerzego Piotra Majchrzaka pt. "Silechoviensia. Historyczne zapiski encyklopedyczne od początków miasta do zakończenia drugiej wojny światowej". Książka przekazana przez rodzinę zmarłego profesora czekała na swoje wydanie niemal trzy lata. Stało się to możliwe za sprawą pozyskanych środków unijnych w ramach, których odbyła się również konferencja. Fakt ten ucieszył wielu członków naszego stowarzyszenia tym bardziej, że prof. Majchrzak był członkiem STH.

W konferencji udział wzięła prof. dr hab. Małgorzata Konopnicka z Uniwersytetu Zielonogórskiego i wygłosiła referat pt. „Historia Sulechowa”. Pani profesor omówiła historię miasta od jego powstania do czasów wybuchu II Wojny Światowej.

Natomiast Marek Maćkowiak prezes Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego przedstawił działalność stowarzyszenia. Prezes Maćkowiak omówił stan badań archeologicznych prowadzonych przez stowarzyszenie pod Kijami, gdzie rozegrała się jedna z krwawych bitew okresu wojny siedmioletniej.