21 kwietnia 2006 roku

Z inicjatywy Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego rozegrano drugi etap konkursu pt. "Gimnazjada Historyczna". Impreza odbył się o godz. 10.00 w hali widowiskowo- sportowej przy Zespole Szkół w Sulechowie. W pierwszy etapie do 31 marca br. przeprowadzono eliminacje w gimnazjach Gminy Sulechów. w tej części konkursu każda ze szkół wyłoniła trzech uczniów, którzy reprezentowali szkołę w etapie finałowym. Do współzawodnictwa zgłosiły się drużyny z:

- Zespołu Szkół Gimnazjum nr 3 w Sulechowie w składzie: Wojciech Konwisarz (kl. III b), Patryk Niesułowski (kl. III g)i Mariusz Kondratowicz(kl. I b);
- Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Sulechowie w składzie: Daniel Stachuła (kl. II f), Kornelia Kouhan (kl. I a) i Karolina Molsa (kl. I e.);
- I Prywatne Gimnazjum w Brzeziu k. Sulechowa w składzie: Katarzyna Kamionka (kl. II), Wiktoria Andrzejewska (kl. I) i Artur Drzymała (kl. I);
- Gimnazjum w Pomorsku w składzie: Patryk Kopciuch (kl. I a), Gabriela Brzuska (kl. I b)i Agata Prus (kl. I b.).

Prowadzącym imprezę był Przemysław Mikołajczyk (członek zarządu STH), a nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Grzegorz Augustyniak (przewodniczący, skarbnik STH), Barbara Majewska- Durda (nauczycielka z LO w Sulechowie), Ewa Przybyła- Mężyńska (dyrektor Szkoły Podstawowej w Cigacicach), Jolanta Rymaszewska, Leon Okowiński (członek STH), Marian Janusz (prezes zarządu STH), Marek Maćkowiak (wiceprezes zarządu STH), Andrzej Kowalski (sekretarz STH), Roman Zawalny (członek STH).

Część I drugiego etapu Gimnazjady składała się z pytań dotyczących historii Sulechowa i okolic. Pytano m. in. o wysokość wieży sulechowskiej fary, z jakiego budulca wykonano pierwszy ratusz w Sulechowie, o nazwy sulechowskich bram miejskich, jak nazywał się sulechowski plac zamkowy w XVII i XVIII w., jakie brytyjskie miasto jest partnerem Sulechowa.

Zadaniem w części II każdej z drużyn było zaprojektowanie tarczy szkoły. Projekt musiał nawiązywać do patrona szkoły, a w przypadku jego braku miał nawiązywać do ulicy lub miejscowości, w której szkoła się znajduje.

Część III - "Zgadnij, gdzie jesteś?" miała na celu odgadnięcie nazw współczesnych ulic patrząc na wyświetlane zdjęcia starych fotografii.

W części IV uczestnicy ""reklamowali" miasto Sulechów. Tutaj oceniano czytelność przekazu, pomysłowość, dobór środków i zaangażowanie grupy.

Ostatnia część V to kalambury. Każdy kapitan szkolnej drużyny losował kartkę z nazwą ulicy i przy pomocy gestów pantomimicznych "podpowiadał" jej nazwę. Pozostali członkowie jego drużyny musieli ją odgadnąć.

Konkurs wygrała drużyna z Zespołu Szkół Gimnazjum nr 3 (17 punktów),która zdobyła główną nagrodę dla swojej szkoły - laptopa. Członkowie drużyny wygrali odtwarzacze mp3. Pozostałe drużyny wygrały dla szkół i siebie cenne nagrody książkowe.

Drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 2 (14 punktów), trzecie miejsce przypadło drużynie z Gimnazjum w Pomorsku (10 punktów), a czwarte miejsce zajęli reprezentanci z I Prywatnego Gimnazjum w Brzeziu k. Sulechowa (9 punktów).

W konkursie również brał udział Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Sulechowie. Dzieci z Ośrodka uczestniczyły w I etapie wykonały prace plastyczne dotyczące historii miasta, ale nie przystąpiły do etapu finałowego. Pomimo to Sulechowskie Towarzystwo Historyczne również uhonorowało ich udział fundując uczestnikom nagrody książkowe.

Fundatorami nagród byli: Przewodniczący Rady Powiatu Zielonogórskiego - Roman Rakowski, Gmina Sulechów - Burmistrz Sulechowa Ignacy Odważny, Oddział ZNP w Sulechowie - Prezes Andrzej Roch Kowalski, Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa - Prezes Jan Rerus, Praworządny Sulechów - Prezes Henryk Dębicki i Sulechowskie Towarzystwo Historyczne - Prezes Marian Janusz.