Kościół w Klępsku wśród 10 nowych Pomników Historii.
(Biuletyn Informacyjny Miasta i Gminy Sulechów, kwiecień 2017, nr 165, s. 11)
15 marca 2017 roku Prezydent RP Andrzej Duda wpisał 10 nowych obiektów na listę Pomników Historii. Znalazły się wśród nich m.in. Radiostacja w Gliwicach, żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku, zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu oraz kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku. W uroczystości wpisania nowych obiektów przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę uczestniczyła również delegacja z Gminy Sulechów na czele z Burmistrzem Ignacym Odważnym. Oficjalny dokument z rąk Pana Prezydenta odebrał ksiądz kustosz Olgierd Banaś, proboszcz parafii w Łęgowie, na której terenie znajduje się świątynia w Klępsku.
Kościół w Klępsku usytuowany został w centrum wsi, przy drodze prowadzącej z Sulechowa do Nowego Kramska. Wybudowana na niewielkim wzniesieniu świątynia, wraz z terenem wokół otoczona została otynkowanym murem z łamanego kamienia narzutowego. Na terenie przykościelnym znajduje się niewielki cmentarz oraz dwie kapliczki: neogotycka i współczesna.
Ksiądz kustosz Olgierd Banaś odbierający rozporządzenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Pierwsza wzmianka o miejscowości Klępsk pochodzi z roku 1314, w której jako właściciele wsi występują komes Jaktor oraz jego żona Jadwiga. Źródła XIV wieczne wspominają także o istniejącej w owym czasie parafii w Klępsku. Od roku 1385 do 1388 właścicielami wsi są Hannus de Calkrute i Fricz Treppelen. Wówczas to w miejscowości istnieje już kościół drewniany, o konstrukcji zrębowej, którego zachodnia ściana nawy, zachowana do dzisiaj, wydatowana została metodą dendrochronologii na okres pomiędzy 1367-1377. Świątynia w Klępsku została po święcona dla potrzeb rytuału rzymskokatolickiego już 19 sierpnia 1945 r., jako kościół filialny parafii Łęgowo Sulechowskie. Pierwsze odnotowane po II wojnie światowej prace konserwatorskie wykonano w roku 1954. Polegały one na konserwacji gotyckiego poliptyku. W roku 1973 oczyszczono i zabezpieczono polichromie wnętrza, rok później wykonano konserwację chrzcielnicy. W latach 1990-1993 przeprowadzono prace o charakterze budowlanym, polegające na położeniu nowego gontu na kościele i wieży, wykonaniu obróbek blacharskich a także remoncie elewacji i wymianie podłogi w prezbiterium. Następnie, do roku 1997 systematycznie prowadzono konserwację zabytkowego wystroju i wyposażenia wnętrz, malowideł stropu nawy i sklepienia prezbiterium, parapetów empor a także epitafiów.
Delegacja gminy Sulechów w Pałacu Prezydenckim.
Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tej pory na liście Pomników Historii najwyższe wyróżnienie nadano 60 obiektom o szczególnych wartościach oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. W tym dwa z województwa lubuskiego: poaugustiański zespół klasztorny w Żaganiu oraz Park Mużakowski, park w stylu krajobrazowym w Łęknicy.
Źródło: Kościoły zrębowe i szkieletowe województwa lubuskiego, oraz oficjalny serwis internetowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej: www.prezydent.pl