Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.


Michał Zasadni (1918 - 2004) Ur. 28.09.1918 r. w Suchorzowie (pow. Tarnobrzeg). Dzieciństwo i młodość spędził w Rostarzewie . w latach 1936 – 1938 odbył służbę wojskową. Jako żołnierz grał w zespole WKS Pancerni w Warszawie, który to zespół zdobył mistrzostwo Polesia w siatkówce, a w 1939 r. zespół WKS Pancerni zajęli III miejsce w mistrzostwach Polski.

Michał Zasadni uczestniczył w kampanii wrześniowej przechodząc szlak bojowy od Warszawy po rumuńską granicę, gdzie w Kutach dostał się do radzieckiej niewoli. Wypuszczony z aresztu w 1940 r. wrócił do rodziny. W latach 1940 – 1945 pracował jako robotnik przymusowy w fabryce nazwanej po wojnie Falubaz w Zielonej Górze (mogły to być zakłady metalowe firmy „Christ u. Co” przy ul.Dąbrowskiego, produkujące armaturę, odlewy i części metalowe dla różnych gałęzi produkcji a potem amunucję lub późniejszy oddział Falubazu przy ul. Dąbrówki zwany przed wojną „Eisenhüttenwerk- Babrowski”, produkujący do 1940 r. maszyny rolnicze i tekstylne oraz odlewy - oba w Zielonej Górze).

W marcu 1945 r. wrócił do Rostarzewa, gdzie pracował jako kolejarz. Stamtąd przeniesiono go do Konotopu do ochrony kolei. W czerwcu 1945 r. przeniesiony do Sulechowa, gdzie nadal pracował jako Służba Ochrony Kolei.

W Sulechowie był aktywnym działaczem Koła Sportowego „Sulechowianka”, powstałego 01.09.1945 r.Dnia 27.03.1950 r. współorganizował KS „Kolejarz”, w którym pełnił funkcję kierownika, trenera i zawodnika sekcji piłki siatkowej. Klub ten działał przez 7 lat i był jednym z najlepszych klubów kolejarskich na Środkowym Nadodrzu. W 1953 r. trenował koszykarki LPdWP, które w finale szkół średnich zdobyły III miejsce w Lublinie. W tym też roku zorganizował w byłej sulechowskiej ujeżdżalni koni – zimowe mistrzostwa lekkoatletyczne Kolejarza, na których obecny był znany miotacz tamtych lat – Jan Kopyto.

KS „Kolejarz” rozwiązano 28.02.1958 r. i zorganizowano, jako pierwsze w województwie, ognisko TKKF „PIAST”. W ognisku działało kilkanaście sekcji sportowych, zespół teatralny i kilka zespołów muzycznych. W latach 50-tych Michał Zasadni był organizatorem m.in. masowych marszów jesiennych. W latach 60-tych liczba członków sulechowskiego ogniska liczyła blisko 400 członków. Wówczas urządzono w Wojnowie ośrodek wypoczynkowy.

Zmarł 31.05.2004 r.

Michała Zasadni wyróżniono m.in. tytułem Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Odznaką 100- lecia Sportu Polskiego, Złotą Odznaką TKKF, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Źródło:

- Michał Zasadni legenda sulechowskiego sportu, art. Leona Okowińskiego,
- 50 lat siatkówki męskiej, pod red. Józefa Baśladyńskiego, Sulechów 1996.

Powrót