Franciszek Uściński urodził się 10 października 1934 r. w Aleksandrowie Kujawskim. Z Sulechowem związał się w 1956 r. po zawarciu związku małżeńskiego z Sulechowianką Ireną Kaczmarek. Do Sulechowa przyjechał z Łodzi, gdzie uczył się w szkole muzycznej i gzie pracował jako instruktor kulturalno – oświatowy. Po osiedleniu się w Sulechowie był jednym z pierwszych organizatorów życia kulturalnego w dawnym zborze kalwińskim, adoptowanym na Dom Kultury. Był założycielem kabaretów amatorskich: „Rogacze” (1958), „Latarenka” (1960), „Anaid” (1978) i „Sokista” (1998). Kabaret „Latarenka” zdobył miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie w Opolu w 1961 r., a kabaret „Anaid” był laureatem Przeglądu Wojewódzkiego w 1979 r.

Po opuszczeniu Sulechowa w 1962 r. dalsza współpraca z miastem opierała się na dojazdach. Po wyjeździe z Sulechowa pracował w Klubie Pracowniczym Szpitala w Ciborzu, w Międzyzakładowym Domu Kultury Budowlanych w Zielonej Górze, w Zielonogórskim Ośrodku Kultury, w Uniwersytecie Ludowym w Klenicy . Natomiast przez ostatnie dziesięć lat, do emerytury, pracował w Bolesławieckim Ośrodku Kultury. W większości przypadków pełnił w tych placówkach funkcje kierownicze.

W 1967 r. ukończył Państwowe Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Poznaniu, a w 1975 r. uzyskał tytuł magistra filologii polskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Za swoją pracę otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, Honorową Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, godność „Zasłużony dla miasta Zielonej Góry” oraz „Zasłużony dla miasta Bolesławca”.

W latach 1980 - 1990 był dyrektorem Bolesławieckiego Ośrodka Kultury. Inicjator wydania i redaktor naczelny miesięcznika spoleczno - kluturalnego "Głos Bolesławca". Angarzował się w powstaniu Państwowej Szkoły Muzycznej w Bolesławcu.

Jest autorem dwóch piosenek o Sulechowie, kompozytorem ratuszowego hejnału Sulechowa oraz licznych tekstów kabaretowych o Sulechowie.

W dniu 19 października 2010 r. uchwałą nr LI/546/2010 Rady Miejskiej w Sulechowie otrzymał godność „Honorowego Obywatela Gminy Sulechów”.

Zmarł 22 czerwca 2016 r. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Bilesławcu 24 czerwca 2016 r.

Opracowano na podstawie informacji przekazanej przez Franciszka Uścińskiego.