Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.


dr Tadeusz Szulawski Urodził się 11 czerwca 1948 roku w Górzykowie. Studia ukończył na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. Studia doktoranckie odbył w Odessie (w dawnym ZSRR). Pracował m. in. jako wykładowca w Wyższej Szkole Inżynieryjnej w Zielonej Górze. Był członkiem Naczelnej Organizacji Technicznej w Zielonej Górze. Mieszkał w Cigacicach.

Od 16 września 1978 r. do 09 stycznia 1982 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw produkcji Babimojskiego Kombinatu Rolnego w Sulechowie.

W latach 80-tych był radnym Rady Narodowej Miasta i Gminy w Sulechowie. W tym czasie zainicjował wraz z mieszkańcami Cigacic budowę sieci wodociągowej, stając na czele Społecznego Komitetu Budowy Wodociągów. Współinicjował budowę wodociągów we wsiach Górzykowo, Nowy Świat, Łęgowo oraz Brzezie Pomorskie, a efektem działań stało się wykonanie ok. 50 km sieci wodociągowej.

W roku 1990 został Burmistrzem Sulechowa piastując ten urząd przez kolejne trzy kadencje do jesieni 2002 r. (tj. 01.06.1990 - 31.10.1990 oraz w latach 1994 – 1998 i 1998 - 2002) z przerwą w pierwszej kadencji, spowodowaną objęciem funkcji Dyrektora Szkoły Podstawowej w Cigacicach.

Piastując urząd Burmistrza Sulechowa inicjował szereg działań poprawiających infrastrukturę miasta i terenów wiejskich.

W lipcu 1993 r. po remoncie kapitalnym oddany został do użytku basen kąpielowy, zbudowany przez II Wojną Światową. Obiekt ten od połowy lat osiemdziesiątych był nieczynny.

Najważniejsza inwestycją dekady lat dziewięćdziesiątych pod rządami Burmistrza Tadeusza Szulawskiego było oddanie do użytku nowoczesnej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków wraz z pierwszym odcinkiem kanalizacji sanitarnej. Inwestycja o bardzo dużej wartości finansowej na którą gmina pozyskała dofinansowanie celowe. Obiekt ten pozwolił na rozwinięcie i realizacje ambitnego programu kanalizacji sanitarnej miasta i okolicznych wsi w pierwszych latach XXI wieku. Techniczny rozruch oczyszczalni miał miejsce późną jesienią 1998 r.

W sierpniu 1997 r. na placu przy dawnym zborze kalwińskim odsłonięto pomnik „Chwały Oręża Polskiego”. Zmarły był Przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika.

W kolejnych latach piastowania urzędu burmistrza przeprowadzono kapitalny remont szkoły podstawowej w Bukowie adaptując do tego celu obiekt pałacu będącego siedzibą byłego PGR-u , natomiast przy szkołach podstawowych w Kalsku i Cigacicach zbudowane zostały sale gimnastyczne. Powstały jednocześnie plany i dokumentacje budowy sal gimnastycznych w Bukowie i Kijach. Z kolei w miejscowości Kruszyna zaadoptowano dworek na siedzibę Centrum Usług Socjalnych.

Będąc prezesem Gminnego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych doprowadził do budowy garaży dla remizy OSP w Mozowie w 1996 r.

W roku 1990 podjął działania mające na celu nawiązanie współpracy z holenderską gminą Deventer, która w następnych latach zaowocowała współpraca z wymianą kulturalną i sportową. Latem 1992 r. w ramach współpracy z niemieckim stowarzyszeniem Heimatkreis Züllichau – Schwiebus, zrzeszającym mieszkańców przedwojennego powiatu, odsłonięty został obelisk upamiętniający przedwojennych mieszkańców Sulechowa.

W dniu 20 sierpnia 2001 r. w imieniu Gminy Sulechów podpisał umowę partnerską z okręgiem Rushmoor w Hampshire w Anglii która stała się uwieńczeniem działań sulechowskiego samorządu w nawiązaniu nowych, zagranicznych kontaktów partnerskich.

W 2009 r. zmarła żona Tadeusza Szulawskiego pozostawiając dwie córki i syna. Tadeusz Szulawski zmarł 06 lutego 2011 r.


Oprac.
Marek Maćkowiak i Marian Janusz

Źródło:
- Sulechów i Okolice, nr 2(5, 1 marca 1992.
- Dzień po Dniu, nr 8/96(232), 21 lutego 1996.

Powrót