Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.



Friedrich August Steinbart (1761-1840) najstarszy syn Gitthilfa Samuela Steibarta, wnuk Siegismunda Steinbarta, założyciela Sierocińca i Pedagogium w Sulechowie. Friedrich August był prawnikiem i klasycznym filologiem, w latach 1806 – 1840 * był dyrektorem Sierocińca i Pedagogium. Ośrodek przejął w okresie jego największego rozkwitu, jednak lata wojen napoleońskich, niepokoje na polsko- niemieckim pograniczu, narastające oznaki kryzysu gospodarczego w Prusach zapoczątkowały proces powolnego upadku znaczenia sulechowskiego ośrodka. Ponadto rozbudowany w Pedagogium program dydaktyczny oparty o prymat języków klasycznych nie wytrzymał konkurencji z dynamicznie rozwijającymi się szkołami realnymi, których program nauczania preferował przedmioty przyrodniczo- matematyczne i języki nowożytne.

Systematyczny spadek liczby uczniów w Pedagogium w latach 30- tych XIX w. był poważnym sygnałem dla kierownictwa ośrodka, że nadszedł czas głębokich reform organizacyjnych i programowych.

Zmarł w Sulechowie w wieku 79 lat bez męskiego potomka i pochowany został na szkolnym cmentarzu Pedagogium w Sulechowie.

Był ostatnim przedstawicielem rodu Steinbartów i trzecim dyrektorem sulechowskiego ośrodka pedagogicznego.


prof. Jerzy Piotr Majchrzak


[w:] Biuletyn Informacyjny PWSZ w Sulechowie nr 11 z 24 stycznia 2007 r.
* 1809-1840 [w:] Untergessener Kreis Züllichau-Schwiebus in alten und neuen Bildern, Lothar Meißner, Frankfurt am Main


Powrót