Ruth Schulz urodziła się 20 stycznia 1924 r. jako córka mistrza tapicerskiego Johannesa Schulza i jego małżonki Charlotte z domu Schuhmacher, zamieszkała w Sulechowie na ul. Kopernika 4 (dawniej Segnitzstrasse 4), urodzona w Zielonej Górze (Grüngerg).
Po ukończeniu szkół otrzymała wykształcenie jako pracownik administracyjny. W tym zawodzie pracowała w różnych instytucjach aż do emerytury, na którą przeszła w 1984 r. Ostatnio pracowała w Sądzie Pracy we Frankfurcie nad Menem.
W przebiegu pracy zawodowej miały miejsce przerwy: 1938-39 – obowiązkowy rok pracy w służbie na rzecz kraju oraz 1943-44 w służbie na rzecz Rzeszy.
Po zdobyciu Sulechowa przez Armię Radziecką 29 stycznia 1945 r. wykonywała prace przymusowe wraz ze swoją matką w gospodarstwie rolnym. Do dnia 13 października 1945 r. zajmowała się wypasem krów w pobliżu Sulechowa. Uzuskując zgodę na wyjazd z Polski przez Berlin, Flörsheim, Königstein dotarła do Frankfurtu nad Menem. W 1948 r. do Flörsheim wrócił jej ojciec z niewoli amerykańskiej .
We Frankfurcie nad Menem podjęła szybko kontakt z krajanami i stowarzyszeniem Berlin- Mark Brandenburg, którego cel - zachowanie niemieckiego dziedzictwa kulturowego - przejęła jako własny. Po śmierci ówczesnego opiekuna stowarzyszenia ojczyźnianego przejęła w 1963 r. przewodnictwo w organizacji Koło Sulechowsko-Świebodzińskie, ażeby organizować spotkania pamięci oraz wydawać pismo „Heimatbrief” (Pismo ojczyźniane), które jako zadanie stawia sobie budowanie łączności pomiędzy wszystkimi byłymi, rozsypanymi po całych Niemczech mieszkańcami Sulechowa i Świebodzina, jacy także zamieszkali w nowych landach niemieckich.
W latach 1963-1989 (upadek NRD) członkowie Koła Sulechowsko-Świebodzińskiego wysłali corocznie ok. 100 paczek świątecznych dla rodaków z przedwojennego powiatu sulechowsko-świebodzińskiego, mieszkających w NRD. W kolejnych latach działanie zostało rozszerzone przez dostawy autobusowe paczek i pomocy humanitarnej. Stowarzyszenie wspierało transporty rodaka Reygersa lekarstw do Sulechowa i Świebodzina.
Po pierwszej wizycie prywatnej w Sulechowie w 1973 r. Ruth Schulz zorganizowała - począwszy od 1974 r. 27 wyjazdów grupowych, w których brało udział ponad 1000 uczestników i podejmowała wiele działań mających na celu budowanie więzi z obecnymi mieszkańcami, a szczególnie z Sulechowianami. Rezultatem tych działań i polsko-niemieckich spotkań jest m.in. wybudowanie w 1993 r. obok szpitala w Sulechowie pomnika pamięci - kamienia upamiętniających poległych. W ciągu ostatnich lat instytucje kościelne i charytatywne w Polsce otrzymały wiele tysięcy marek z funduszu Stowarzyszenia Heimatkreis.
Przykładem budowy stosunków partnerskich pomiędzy Sulechowem a Neuruppin są coroczne spotkania władz miejskich z władzami Heimatkreis Züllichau-Schwiebus.
Uchwałą Nr XXXVII/343/2002 Rady Miejskiej w Sulechowie z dnia 12 września 2002 roku Ruth Schulz nadano godność Honorowego Obywatela Gminy Sulechów.
Dzięki budowie porozumienia pomiędzy Polakami i Niemcami brała udział podczas spotkania 29 kwietnia 2006 r. w Fürstenwalde k. Brlina, gdzie Sulechowskie Towarzystwo Historyczne podpisało umowę partnerską ze stowarzyszeniem Heimatkreis Züllichau-Schiebus.
W lipcu 2008 r. Gmina Sulechów umieściła pamiątkową tablicę na budynku przy ul. Kopernika w Sulechowie, w którym Ruth Schultz mieszkała do 1945 roku.
Zmarła 12 listopada 2012 r. we Frankfurcie nad Menem.