Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.


Franz von Neumann był mistrzem zakonu joannitów na terenie baliwatu brandenburskiego. Urodził się około 1488 r. jako najstarszy syn Wenzela Neumanna, burmistrza Żagania (Sagan). Swoje wykształcenie otrzymał w Lipsku, gdzie studiował teologię. Przez pewien czas był pisarzem miejskim w Gubinie (Guben), a od 1518 r. rektorem szkoły miejskiej w Krośnie Odrzańskim (Crossen). W latach 1519-20,1525, 1527-1536 był tam pisarzem miejskim i sekretarzem. W latach 1526-1533 pełnił funkcję burmistrza Krosna Odrzańskiego. Później pełnił funkcję radcy elektora brandenburskiego Joachima I. Od 1535 r. F. Neumann był kanclerzem margrabiego Jana Hohenzollerna (Jana z Kostrzyna, niem. Johann von Brandenburg, Hans von Küstrin) i posłem przez 30 lat. Obiecał margrabiemu przejęcie wszystkich dóbr zakonu joannitów i słynął z krasomówstwa, co imponowało władcy.

Krótko po 1536 r. powołany został w Sulechowie (Züllichau) urząd - niem. Amt. Osobę zasiadającą na urzędzie nazywano amtmannem. Zadaniem urzędu był nadzór nad majątkiem będącym własnością margrabiego Jana. Przez kilka pierwszych lat rządów margrabiego urząd ten podlegał bezpośredniemu nadzorowi kanclerza Jana z Kostrzyna (Küstrin). Sulechowski amtmann reprezentował interesy margrabiego wobec miejscowej szlachty i władz miejskich w Sulechowie.

Franz Neumann wymieniony został jako kanclerz rządu margrabiego Jana (pismo z 28 stycznia 1536), a wcześniej pełnił funkcję osobistego sekretarza władcy. W Kostrzynie 14 czerwca 1536 r. Neuman uczestniczy w podpisaniu porozumienia między margrabią Janem i jego bratem Joachimem, dotyczącym podziału kraju i spraw gospodarczych.

Dnia 27 kwietnia 1538 r. w Kostrzynie kanclerz Franz Neumann podpisał dokument margrabiego Jana, w którym potwierdzono miastu Frankfurtowi prawa do kilku wsi w ziemi torzymskiej.

W dzień św. Jana Chrzciciela, na zamku w Kostrzynie, opat Johann Kühne z Mironic za 200 guldenów i długi przekazał margrabiemu Janowi dobra klasztorne. Dokument, który wówczas wystawiono, potwierdził podpisem również landwójt Franz Neumann.

W 1539 r. został wójtem krajowym, margrabia nadał mu majątek w Mozowie (Mosau) koło Sulechowa (Züllichau), a kilka lat później folwark w Niekarzynie.

15 czerwca 1540 r. Franz Neumann brał udział w układzie Jana Kostrzyńskiego z mistrzem joannitów Veitem von Thüumem zatwierdzającym zamiany dóbr komturii chwaszczańskiej (Chwaszczany, niem. Quartschen) na dobra świdwińskie. Pierwszym komturem Świdwina (Schivelbein) został Melchior von Barfus. Margrabia przejął jedne z bogatszych i dochodowych dóbr baliwatu joanickiego.

W 1542 r. Neumann otrzymał od Jana, z tytułem zadłużenia, nieruchomość w Kostrzynie dla urządzenia rezydencji. Stosowny dokument pod datą 2 listopada tr. mówi o przekazaniu terenu pod budowę domu oraz ogródu po prawej stronie przed Długim Mostem na Odrze w Kostrzynie. Następnie w 1544 r. otrzymał od margrabiego dochody z Morynia (Mohrin) i Gądna (Guhden) pod Moryniem. Za wierną służbę margrabia Jan nominował go do tytułu szlacheckiego, nadanego mu w Augsburgu przez cesarza Karola V.

W 1545 r. F. Neumann, za sprawą margrabiego, został formalnie wprowadzony do zakonu joannitów. Po śmierci komtura Melchiora von Burfusa (zm. 21 grudnia 1545 r.) w 1557 r. otrzymał od Jana z Kostrzyna komturię w Świdwinie (Schivelbein). Jako landwójt i komtur zarządzał północną częścią Nowej Marchii w tzw. Hinterkreisach, obejmujących Świdwin(Schivelbein), Drawsko (Dramburg) i Choszczno (Arnswalde).

Od 1457 r. prowadził w imieniu Jana Kostrzyńskiego wojny z pomorskimi rodami Manteufelów, Podlewilsów i Borków. W 1561 r. brał udział w granicznej wojnie z Polską. Margrabia Jan widział Neumanna jako gubernatora kraju i opiekuna swojej córki Katarzyny.

W imieniu margrabiego 2 czerwca 1549 r. Franz Neumann jako landwójt, pod groźbą kary, zażądał od miasta Złocieniec (Falkenburg) zapłaty margrabiemu kostrzyńskiemu tzw. podatku czopowego. Był to podatek płacony od produkcji i wyszynku piwa. Wskutek nieuiszczenia tego podatku i zadłużenia landwójt świdwiński Neumann w październiku 1550 r. zajął i obsadził załogą Złocieniec. Przybył do niego w sile 200 żołnierzy - kontyngent miast, rycerstwa, najemników i artylerią. W 1560 r. Neumann wraz ze starostą Melchiorem Krausem i oddziałem rycerskim wyprawił się na Wałcz.

Jan sądził, że Franz Neumann będzie prowadził politykę dążącą do sekularyzacji baliwatu joannitów. Tymczasem nowy Wielki Mistrz począł chronić dobra zakonu w Nowej Marchii i przy pomocy własnych środków przeciwdziałał upadkowi niektórych dóbr zakonnych. Nie dopuścił do powołania koadiutora (starofr. coadjuteur z łac. co- od cum ‘z, razem z’ + adiutor ‘pomocnik’), mającego sprawować pieczę nad zakonem w imieniu margrabiego.

Neumann odmówił wydania Janowi komturii w Friedlandzie i Świdwinie. W październiku 1566 r., będąc przejazdem w Rampitz (Rąpicach), wiosce będącej własnością zakonu cystersów z Neuzelle, został na rozkaz marszałka dworu kostrzyńskiego Johanna (Jana) von Seiferitz pojmany. Pojmania dokonał osobiście komendant Kasper von Otterstädt razem z Siegmundem (Zygmuntem) von Schlichting i jeszcze jednym rycerzem. Pod strażą zabrano go do Słońska, skąd - dzięki pomocy swojej córki - udało mu się zbiec. Margrabia oskarżył komendanta zamku von Winningena o pomoc w ucieczce. Ten się wypierał, więc poddano go torturom, na których zmarł. Podobny los spotkał zięcia Neumanna, Dawida v. Döberschütz (G. Zerndt mówi o Christophie von Düberitz), który nieprzychylnie wypowiadał się o Janie. Margrabia wytoczył mu proces i skazał na śmierć przez ścięcie w Peitz.

W 1564 r. margrabia Jan wyznaczył nowego komtura i landwójta Świdwina, Jerzego Młodszego v. Wedell (Georg v. Wedell) z Mirosławca (Friedland). Nowy landwójt 12 września 1549 r. wstąpił do zakonu joannitów, którego baliwat stał się już fikcją utrzymywaną i zależną od Jana.

Po ucieczce Neumann schronił się najpierw w Rąpicach koło Rzepina (Reppen), a później w Świebodzinie (Schwiebus). Wielu mieszczan zarówno ze Świebodzina, jak i Sulechowa było mu przeciwnych, jednak burmistrz świebodziński Bonawentura von Schickfuß wraz z rajcami stanęli po jego stronie. Książę Jan z Kostrzyna obległ wojskiem Świebodzin, żądając wydania zbiega. W sprawę zaangażował się wówczas cesarz Maksymilian, wydając rajcom świebodzińskim rozkaz ochrony Neumanna. Mieszczanie wszczęli tumult i musiał on znów ratować się ucieczką.. Neumann schronił się w habsburskim Głogowie (Glogau). Stąd pisał listy do sąsiednich państw przeciwko Janowi. Franza Neumanna popierał Maksymilian II, cesarz rzymsko-niemiecki, król Czech i Węgier, który potwierdził własności zakonne na terenie swojego państwa. Neumanna popierał również książę pomorski Barnim II. W styczniu 1567 r. przez Wrocław (Breslau) i Opawę (Troppau) udało mu się zbiec do Pragi czeskiej. Początkowo komturowie stali się zwolennikami Neumanna, a komtur Łagowa wspierał go finansowo. Jednak wskutek zabiegów margrabiego Jana, który zwołał kapitułę zakonu, Franza Neumanna postawiono w stan oskarżenia. Margrabia Jan zarzucił mu zaniedbywanie obowiązków, szerzenie rebelii, a kapituła uznała go za banitę. Spór przerwała śmierć Wielkiego Mistrza w dniu 24 sierpnia 1568 r. w Pradze na nowym Mieście w mieszkaniu wdowy Christin Bostowa. Pochowano go w praskiej farze na starym mieście.

W wyniku sekularyzacji w XVI w. brandenburscy joannici niewiele przypominali dawny zakon i stali się pewnego rodzaju bractwem rycerskim o świeckim stylu życia. Przyjęli luteranizm, wielu z nich zawierało związki małżeńskie. Podstawą ich egzystencji były dobra należące do baliwatu. Za czasów Neumana baliwat tworzyły komturie: Sonnenburg, Rampitz, Grünberg, Collin, Friedland i Schenkendorf. Początkowo popierali Neumanna, ale z czasem zabezpieczając swój los i swoje rodziny, szli na ustępstwa wobec margrabiego Jana. Po śmierci Jana z Kostrzyna (13 stycznia 1571 r.) Nową Marchię połączono z elektoratem brandenburskim. Następca margrabiego Jana, elektor Jan Jerzy, zrezygnował z sekularyzacji baliwatu joannitów.

Franz Neumann był żonaty z Anną von Sack, która zmarła 30 marca 1545 r., a pochowano ją w Chojnie. Miał liczne potomstwo - trzy córki oraz kilku synów. Pierwszą, Barbarę, wydał za mąż za zarządcę Krosna Thomasa Reichenowa; drugą, Catharinę, wydał za mąż za brandenburskiego sekretarza Kostrzyna Hipolitusa Hildesheima; trzecią córkę za Christopha von Döberitza. Jego synami byli Friedrich (Fryderyk), Franz (Franciszek), Wenzel (Wacław), Hans (Jan), Christoph (Krzysztof), Jacob (Jakób). Po śmierci Franza Neumanna folwark w Niekarzynie należał do jego syna Friedricha, a majątek w Mozowie do syna Hansa.

W 1863 r. George Hesekiel napisał o Neumannie powieść zatytułowaną „Der Kanzler von Küstrin”. Podczas swego pobytu w Kostrzynie Neumann zajmował posesję nr 184 przy południowej pierzei rynku i wymieniany jest w źródłach jako właściciel kamienicy w 1562 r.

Marek Maćkowiak
Prezes STH

Opracowano na podstawie:

- Edward Rymar, Rycerstwo Nowej Marchii w czasach margrabiego Jana kostrzyńskiego, [w:] Rocznik Lubuski Tom XXVII Cz. I, Rola szlachty w kształtowaniu oblicza społeczno-gospodarczego Nowej Marchii (XVI-XVIII), pod. red. Wojciecha Strzyżewskiego, Zielona Góra 2001,
- Dariusz Dolański, Małgorzata Konopacka-Szatarska, Ekonomiczne i religijne podłoże konfliktu między Janem z Kostrzyna a joannitami, [w:] Rocznik Lubuski Tom XXVII Cz. I, Rola szlachty w kształtowaniu oblicza społeczno-gospodarczego Nowej Marchii (XVI-XVIII), pod. red. Wojciecha Strzyżewskiego, Zielona Góra 2001,
- Józef Piątkowski, Reformator i budowniczy margrabia Jan z Kostrzyna. Kronika życia. Daty-Liczby-Fakty, Kostrzyn nad Odrą 2010,
- Eduard Ludwig Wedekind, Geschichte des Johanniter-Ordens: Die Ritter und die Ordensgeschichte unter besonderer Berücksichtigung des Heermeistertums Sonnenburg oder der Ballei Brandenburg, Berlin 1853,
- Adolf von Winterfeld, Geschichte des ritterlichen Ordens St. Johannis vom Spital zu Jerusalem: mit besonderer Berücksichtigung der Ballei Brandenburg oder des Herrenmeisterthums Sonnenburg, Berlin 1859,
- Wochenblatt der Johanniter-Ordens-Balley Brandenburg, Tom 1, Wydania 1-13, Berlin 1860,
- Gustaw Zerndt, Abritz zur Heimatkunde des Kreises Züllichau-Schwiebus, Schwiebus 1926.


Publikacja w:
- Biuletynie Informacyjnym Miasta i Gminy Sulechów nr 112, Sulechów wrzesień 2012, s. 7-8
- Biuletynie Informacyjnym Miasta i Gminy Sulechów nr 113, Sulechów listopad 2012, s. 7-8

Powrót