Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.


Marian Miłek urodził się 20 maja 1945 r. w Katowicach. W latach 1960- 1965 uczęszczał do szkoły średniej Śląskich Zakładów Naukowych w Katowicach, a po jej ukończeniu, rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów w roku 1970 rozpoczyna pracę na stanowisku asystenta na Wydziale Elektrycznym politechniki. Pierwszy etap pracy naukowej na wspomnianej uczelni zamyka w roku 1976 obroną pracy doktorskiej nt. "Analiza magnetycznego komparatora prądów w układzie porównania rezystancji".

Swoją działalność prof. Marian Miłek nie zamyka tylko w obrębie pracy dydaktyczno - naukowej lecz wykonuje w tym czasie również wiele prac dla przemysłu, w zakresie pomiaru wielkości elektrycznych i nieelektrycznych mających miejsce w procesach technologicznych. Prowadzi również szereg kursów dla kierowniczej kadry technicznej, dotyczących m.in. wdrażania jednostek miar SI.

Rozwija nadal swoją działalność naukową, pisząc pracę habilitacyjną dotyczącą komparacji wielkości elektrycznych, której kolokwium odbyło się w lutym 1982 r.W październiku 1980 r. zostaje wybrany do Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" przy Politechnice Śląskiej, pełniąc w niej funkcję kierownika podkomisji organizacyjnej. Z wielkimi sukcesami realizuje działalność dydaktyczną i naukową, czego dowodem jest fakt, iż w pracującym w latach 1980- 1986 pod kierunkiem prof. Mariana Miłka zespole, pięciu pracowników uzyskuje doktoraty z zakresu miernictwa precyzyjnego.

W latach 1985- 1990 jest członkiem zespołu koordynującego Centralnego Programu Badań Podstawowych (CPBP) 02.20 dotyczącego metrologii interdyscyplinarnej, koordynując pracami szesnastu zespołów badawczych ze wszystkich większych ośrodków akademickich na terenie Polski.

W roku 1985 podejmuje pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Zielonej Górze na stanowisku docenta. W roku 1987 zostaje wybrany prorektorem ds. nauki i współpracy z zagranicą, natomiast w następnej kadencji zostaje wybrany rektorem tej uczelni. Podczas sprawowania przez dwie kadencje tej funkcji, następuje gwałtowny rozwój politechniki. Liczba studentów wzrasta pięciokrotnie z 816 do około czterech tysięcy pod koniec drugiej kadencji rektorskiej prof. Mariana Miłka. Jednocześnie podejmuje działania zmierzające do przekształcenia uczelni w politechnikę, i po 2,5 rocznych staraniach, w dniu 4 lipca 1996 r. ustawą sejmową zostaje powołania do życia Politechnika Zielonogórska.

Wielki dorobek naukowy i dydaktyczny zostaje doceniony nadaniem Marianowi Miłkowi w roku 1992 tytułu profesora nauk technicznych. Ten rozdział działalności profesorkiej obejmuje ok. 80 publikacji tematycznych w tym 9 książek oraz monografii. Wielokrotnie również pełnił funkcję recenzenta w przewodach habilitacyjnych oraz recenzenta wniosków o nadanie tytułu profesorskiego.

Zaangażowany również w działalność społeczną oraz polityczną w wyborach do parlamentu w roku 1997 był kandydatem AWS na senatora, zajmując 3 miejsce z niewielką różnicą głosów do drugiego miejsca.
W grudniu 1997 r. otrzymuje z rąk Premiera RP Jerzego Buzka powołanie na stanowisko wojewody zielonogórskiego. Piastując stanowisko wojewody realizuje wiele niekonwencjonalnych działań, w tym cotygodniowe spotkania na terenie poszczególnych gmin co owocuje rozwiązaniem trudnych, a często długotrwałych do tej pory spraw. W tym okresie podejmuje starania zmierzające do utworzenia na terenie województwa kolejnej wyższej szkoły państwowej uczelni zawodowej, której zadaniem stanie się kształcenie kadr na potrzeby administracji.

Starania te zostają zwieńczone wielkim sukcesem i w efekcie działań prof. Mariana Miłka w roku 1998 rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów RP zostaje powołana do życia Wyższa Szkoła Zawodowa Administracji Publicznej z siedzibą w Sulechowie. Natomiast we wrześniu tego roku prof. dr hab. inż. Marian Miłek decyzją Ministra Edukacji Narodowej powołany zostaje na stanowisko rektora tej uczelni.
Sulechowski Alma Mater działalność dydaktyczną rozpoczyna w lutym 1999 r. prowadząc kształcenie na specjalności administracja publiczna, natomiast od października 2000 r. na specjalnościach: zarządzanie przedsiębiorstwem przetwórstwa produktów rolnych oraz kształtowanie terenów zielonych. Z czasem dochodzą nowe kierunki nauczania, zarządzania gospodarstwem rolnym, turystyka i organizacja wypoczynku. Rozwijane są specjalizacje w zakresie administracji służb społecznych, administracji samorządowej i celno - skarbowej, komunikowanie społeczne i zarządzanie nieruchomościami. Łącznie na studiach dziennych i stacjonarnych liczba studentów wzrasta do ok. 3000.

Dzięki działaniom prof. Mariana Miłak rozrasta się baza dydaktyczna uczelni, przejmując i odnawiając nowe obiekty, w tym zabytkowy zespół pałacowy w Kalsku (dotychczas w zarządzie AWRSP).

Prof. Marian Miłek nieustannie zabiega, optymalnie realizując funkcję gospodarza uczelni. Nadal intensywnie pracuje naukowo, pisząc publikacje w tym pozycje książkowe, adresowane do studentów sulechowskiej uczelni. Jedną z ostatnich jest książka pt. "Podstawy reform: administracji publicznej, systemu edukacji, ubezpieczeń społecznych, ochrony zdrowia". Pod kierownictwem prof. Mariana Miłka mury szkoły stają się miejscem coraz częściej organizowanych konferencji naukowych i samorządowych. Wzrasta jej rola jako ośrodka kształcenia nowoczesnych kadr.

Prof. Marian Miłek oprócz tych, wysoce absorbujących obowiązków, znajduje czas i siły na działalność społeczną, pisatując w obecnej kadencji mandat radnego Sejmiku Samorządowego Województwa Lubuskiego, gdzie szczególną uwagę koncentrował w sferze problematyki dotyczącej rozwoju regionalnego. Jest autorem referatu wygłoszonego w dniu dniu 22 września 2000 r. w Zielonej Górze na konferencji polsko- brandenburskiej, nt. "Uwarunkowania rozwoju regionalnego w województwie lubuskim".

Prof. dr hab. inż. Marian Miłek jest osobą o bardzo bogatym dorobku naukowym. Dysponuje olbrzymim doświadczeniem w zarządzaniu, piastując w minionych latach wiele odpowiedzialnych stanowisk i funkcji w tym m.in. Przewodniczącego rady nadzorczej Elektrociepłowni Zielona Góra, Elektrowni Turów S.A. czy funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu RP zajmując się sektorem energetycznym. Jest również członkiem Polskiej Akademii Nauk - Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej.

Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany prestiżowymi wyróżnieniami i nagrodami, m.in. dwukrotnie w latach 1993 i 1996 nagrodą naukową miasta Zielona Góra, otrzymując w roku 1995 tytuł "Lubuszanin 1995 roku".

Także władze państwa doceniły naukowy, zawodowy i społeczny dorobek prof. Mariana Miłka, a Prezydent RP w roku 1997 nadał mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Stałe rozszerzanie obszarów nauczania, wprowadzenie nowych kierunków nauczania akademickiego możliwe jest dzięki ogromnemu poświęceniu rektora uczelni. Olbrzymi wkład pracy i zaangażowanie przynosi wymierne i widoczne efekty nie tylko w rozwoju działalności dydaktycznej i naukowej szkoły ale również w jej zewnętrznym otoczeniu. Uczelnia osadzona w murach osiemnasto i dziewiętnastowiecznych obiektów pięknieje, a zapobiegliwość prof. Mariana Miłka i jego gospodarskie podejście do problemów, owocują wykonaniem ogromnego zakresu prac remontowych i adaptacyjnych.

Dokonania prof. Mariana Miłak dla Ziemi Sulechowskiej są wielkie, gdyż wniósł ponownie do Sulechowa powiew wielkiego świata nauki i kultury, bo też w murach sulechowskiej uczelni rozkwit życia kulturalnego na najwyższym krajowym poziomie.
Uchwałą Nr XXXVII/345/2002 Rady Miejskiej w Sulechowie z dnia 12 września 2002 r. prof. dr hab. inż. Marianowi Miłkowi nadano godność Honorowego Obywatela Gminy Sulechów.


Z Księgi Honorowych Obywateli

Prof. Marian Miłek urodził się 20 maja 1945 r. w Katowicach.
W 1970 r. ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1976 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych, a w 1981 r. doktora habilitowanego. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w 1993 r. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Instytucie Metrologii Elektrycznej w Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Od 1986 r. pracował w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Zielonej Górze, gdzie pełnił funkcję prorektora ds. nauki i współpracy z przemysłem, a następnie rektora. W okresie dwóch kadencji (1990-1996) doprowadził do przekształcenia tej uczelni w Politechnikę Zielonogórską. W 1998 r. utworzył Wyższą Szkołę Zawodową Administracji Publicznej w Sulechowie, przekształconą następnie - po utworzeniu nowych kierunków - w Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. Jest rektorem tej uczelni od momentu powstania.Autor około 90 prac, w tym monografii i podręczników. W latach 1997-1998 był wojewodą zielonogórskim. W 2001 r. pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, odpowiedzialnego m.in. za energetykę. W latach 2002-2005 był ekspertem parlamentarnego zespołu ds. restrukturyzacji energetyki. Od 1999 do 2003 r. był radnym Sejmiku Województwa Lubuskiego i wiceprzewodniczącym Komisji Kultury, Edukacji i Kultury Fizycznej. Od czterech kadencji jest członkiem Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej Polskiej Akademii Nauk. Jest przewodniczącym Rady Konsultacyjnej Prezesa Głównego Urzędu Miar. Od 1980 do 1986 r. aktywnie działał w NSZZ "Solidarność" przy Politechnice Śląskiej. Bezpartyjny. Żonaty, ma dwoje dzieci.


Z internetowej strony - Senatu Rzeczpospolitej Polskiej

Powrót