Jerzy Piotr Majchrzak - naukowiec, historyk, regionalista, pisarz - urodził się 30 września 1940 r. w Senftenberg (pol. Zły Komorów) w Łużycach. Pochodził z rodziny robotniczo- górniczej. Jego dziadek był górnikiem i pracował z Kunicach Żarskich.

Przyjechał do Polski w 1948 r. z dziadkiem i mamą do Kunic Żarskich. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Żarach. W Liceum Pedagogicznym uczył się w Zielonej Górze. W 1959 r. zdał maturę. Studiował germanistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którą ukończył w 1964 r. Studiował literaturoznawstwo niemieckie na Uniwersytecie Brandenburskim w Poczdamie, gdzie w 1977 r. otrzymał tytuł doktora . W 1986 r. otrzymał habilitację na Uniwersytecie w Dreźnie z historii nowożytnej. W 1993 r. powołany do grona profesorów.

Uczył w szkole w Kunicach, następnie w Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Żarach, a od 1 września 1963 r. do 31 sierpnia 1974 r. był nauczycielem w Lubsku (nauczał j. niemieckiego, prowadził klub turystyczny Globettroter). W latach 1974 – 1983 był nauczycielem akademickim Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. W latach 1983 – 1999 był dyrektorem Państwowego Archiwum w Starym Kisielinie. Od 1998 r. samodzielny pracownik naukowy państwowej służby archiwalnej w Archiwum w Wilkowie. W latach 2000 – 2009 był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie. Wykładał również na Uniwersytecie „Viadrina” we Frankfurcie nad Odrą, w Studium Języków Obcych w Lesznie.

Współpracował z Ośrodkiem Doskonalenia Kadr Rządowych i Samorządowych w Zielonej Górze, z Gimnazjum Serbołużyckim w Cottbus (Niemcy), z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Zielonej Górze, Żarach i Świebodzinie. Publicznie współpracował z Radiem „Zachód” w Zielonej Górze, Gazetą Lubuską i Gazetą Zachodnią.

Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Muzealnej w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i przewodniczącego Kolegium Redakcyjnego kwartalnika Kronika Ziemi Żarskiej. W 1990 r. dzięki pomocy władz i przyjaciół w Żarach powstała jego pracownia. W maju 2005 r. wchodził w skład grupy założycielskiej Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego, którego był członkiem do chwili śmierci.

Publikował teksty w Studiach Zachodnich, Roczniku Lubuskim, Archeonie i Studiach Zachodnich. Był autorem ponad 20 książek, wśród których były:
- Na peryferiach historii (1987),
- Civitas Sprotavia – opowieści o dawnej Szprotawie (1993),
- Brama I. Krosno Odrzańskie ongiś (1994),
- Terra Sarove Ziemia Żarska. Czas i ludzie (1995, 2004),
- Miasto ze złotym lwem w herbie (opowieść o starym Lubsku) (1998),
- Szaleństwa wiary albo procesy czarownic w Zielonej Górze (1999),
- Suibusium felix... - epizody z 700 lat dziejów miasta Świebodzina i okolic. (2001),
- Mity, Fakty i Ploteczki z zielonogórskiej winnej beczki (2001),
- Encyklopedia Ziemi Żarskiej (2002),
- ...więcej niż życie. Dorota Talleyrand - Périgord i jej czasy (2004),
- Wędrowanie w przeszłość. Zapiski encyklopedyczne o Zielonej Górze i okolicy (2005),
- Świątynne metamorfozy. Z dziejów zboru kalwińskiego w Sulechowie (Sulechów 2007),
- Z dziejów sulechowskiego zamku (zamek na peryferiach miasta) (Sulechów 2010).

Od 1997 r. mieszkał z żoną Marią i synem Hubertem w Świebodzinie. Zmarł nagle, rankiem 2 marca 2011 r. w Świebodzinie i tam też został pochowany.

Opracował Marek Maćkowiak
na podstawie Wspomnienie o Profesorze, dr Mieczysław Wojecki, [w:] Biuletyn Informacyjny Miasta i Gminy Sulechów, nr 99, kwiecień 2011, s. 2 -3.