Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.


Waldemar Kozłowski urodził się 5 lutego 1936 r. w Nowogródku, gdzie spędził dzieciństwo i rozpoczął pierwsze lata edukacji. W sierpniu 1946 r. przyjechał z rodzicami do Zielonej Góry, gdzie w roku szkolnym 1949/50 ukończył szkołę podstawową. W 1950 r. zamieszkał w Sulechowie. W czerwcu 1955 r. ukończył Państwowe Technikum w Trzciance. W ciągu czterech lat reprezentował szkołę na mistrzostwach województwa poznańskiego. Jego sportowe rekordy życiowe: w biegu na 100 m - 11,8 s, skoku w dal - 6,80 m.

Pracował w Powiatowym Zarządzie Rolnictwa w Sulechowie na stanowisku zootechnika. Następnie jako starszy inspektor sakupu zwierząt w Okręgowym Przedsiębiorstwie Obrotu Zwierzętami Hodowlanymi w Zielonej Górze. W tym czasie współpracował również w sprawie eksportu zwierzętami z "ANIMEXEM" Warszawa.

W roku 1971 r. uchwałą Powiatowej Rady Narodowej w Sulechowie Nr XV/51/71 z 27 października 1971 r. został wybrany ławnikiem Sądu Powiatowego w Sulechowie. W latach 1972-1975 był również biegłym sądowym w dziedzinie rolnictwa (zootechnika).

28 kwietnia 1989 r. wystąpił z wnioskiem do Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie o zmianę jej nazwy na „Główna Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich i Stalinowskich". Propozycję tę odrzucono. Po raz drugi z podobnym wnioskiem wystrąpił 7 kwietnia 1990 r. Tym razem pismem z 18 kwietnia 1990 r. dyrektor, dr Józef Musiał (podsekretarz stanu), udzielił mu odpowiedzi, że trwają właśnie przygotowania do nowelizacji ustawy o Głównej Komisji, a Główna Komisja i Komisje Okręgowe podjęły już badania nad zbrodniami stalinowskimi.

Jako działacz sportowy był kierownikiem sekcji piłki siatkowej męskiej w latach 1959-1970 w KS „Zawisza". Po zmianie nazwy klubu w KS „Piast" przez ponad 12 lat działał społecznie bez wynagrodzenia. Pełnił w tym czasie również obowiązki - księgowego sekcji, kronikarza, skarbnika i plastyka-liternika (afisze, plakaty, numery i napisy na koszulkach i dresach). W 1966 r. współorganizator obchodów 50-lecia siatkówki męskiej w Sulechowie oraz współorganizator okolicznościowej monografii „50 lat siatkówki męskiej w Sulechowie". W latach 1956-1957 był również kierownikiem sekcji bokserskiej.

Wcześniej odznaczony został przez UKFiT w Warszawie srebrną i złotą odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej".

Za wieloletnią działalność na rzecz piłki siatkowej 21 lutego 2006 r. na XXXVII Sesji Rady Miejskiej w Sulechowie uhonorowany został srebrną odznaką Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

W Biuletynie Informacyjnym Miasta i Gminy Sulechów (nr 33 maj-czerwiec) z 2005 roku opublikował artykuł pt. „Wspomnień dawnych czar..." poświęcony historii sulechowskiego sportu.


Źródło:
- na podstawie materiałów przekazanych przez Waldemara Kozłowskiego.

Powrót