Ks. prałat Michał Kaczmarek - ur. 28.09.1914 – zm. 13.07.1994. Sulechowski pionier i wielki patriota. Przez 35 lat pracował jako proboszcz parafii sw. Krzyża w Sulechowie.

Urodził się 28 września 1914 w Bernik (Bornig) w Westfalii, w Niemczech. Syn Jana i Katarzyny z d. Mroczek, którzy z zaboru pruskiego na początku XX w. udali się tam za chlebem. Po I wojnie światowej rodzice z synem wracają do Polski i osiedlają się w Śremie.

Michał Kaczmarek chodził do liceum w Małym Seminarium Ojców Oblatów w Lubańcu. Studia filozoficzne i teologiczne odbył w Seminarium Ojców Oblatów w Obrze. Wyświęcony na kapłana został w dniu 12 czerwca 1938 r. w Obrze przez J. E. ks. arcybiskupa Walentego Dymka. Przez rok pracował we wspólnocie zakonnej.

Od wybuchu II wojny światowej do 1941 r. pracował w Śremie w szpitalu miejskim, prowadząc pracę konspiracyjną. W 1941 r. uciekł do Francji, gdzie w konspiracji prowadził posługę duszpasterza Polaków. Od 1942 r. pracował na Śląsku jako wikary przy parafii św. Barbary w Chorzowie.

Na polecenie arcybiskupa Walentego Dymka przyjechał w dniu 1 lipca 1945 r. do Sulechowa. Kiedy 15 sierpnia 1945 r. utworzono Administrację Apostolską Kamieńską, Prałaturę Pilską i Ziemi Lubuskiej, rozpoczął starania o utworzenie parafii w Sulechowie. Obowiązki administratora parafii Podwyższenia Krzyża w Sulechowie otrzymał 15 października 1945 r. W tym też roku był jednym z organizatorów Sulechowskiego Klubu Sportowego. Wybrano go na prezesa klubu „Sulechowianka” 27 czerwca 1946 r. Został też kapelanem Ludowego Wojska Polskiego. Oprócz tego w 1946 r. był również członkiem Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Sulechowie.

Dziesiątego grudnia 1946 r. wystąpił do Administratora Apostolskiego dr. Edmunda Nowackiego o poparcie jego starań u Stolicy Św. o przyjęcie do pracy w diecezji. Na czas próbny 30 stycznia 1947 r. otrzymał od Kard. Augusta Hlonda eksklaustrację (tj. zezwolenie na przebywanie zakonnika poza domem zakonnym). Ks. M. Kaczmarek prosi Administrację o inkarnację 6 lutego 1950 r. Otrzymał ją 6 lipca 1950 r. dekretem wystawionym przez Administratora dr. Edmunda Nowickiego. Nominację na proboszcza otrzymuje 20 czerwca 1951 r.

Pod koniec czerwca 1960 r. ks. M. Kaczmarek miał być przeniesiony z Sulechowa do Krzyża, jednak ówczesne władze komunistyczne nie wyraziły na to zgody. Dnia 1 grudnia 1960 r. otrzymał nominację na dziekana dekanatu sulechowskiego, a w tym samym dniu bp W. Pluta erygował go (tj. powołał do działań w dekanacie).

Dekretem z Watykanu 22 grudnia 1977 r. ks. prob. M. Kaczmarek otrzymał nominację na prałata, tj. Kapelana Papieskiego Jego Śwątobliwości Pawła VI (odznaczonego oficjalnie nazywa się wówczas „Szambelanem Papieskim”). Nominację otrzymał od 11 marca 1978 r.

Na jego prośbę 28 lipca 1980 r. został zwolniony z obowiązków proboszcza. Potem pełnił funkcję dziekana dekanatu sulechowskiego, z której również na własną prośbę został zwolniony z dniem 7 kwietnia 1991 r.

W drugiej połowie lipca 1986 r. uczestniczył w pielgrzymce księży seniorów do Rzymu i Lourdes.

Zmarł dnia 13 lipca 1994 r. Pogrzeb odbył się o godzinie 11 w sobotę 16 lipca tr. W uroczystościach pogrzebowych udział brali bp. Paweł Socha - bp pom. Zielonogórsko- gorzowski i bp Tadeusz Werno – bp pom. koszalińsko- kołobrzeski (wychowane ks. M. Kaczmarka) oraz ks. kan. Dionizy Łyduch (wygłosił kazanie na mszy św.).

Otrzymał m.in.:

- Odznakę Tysiąclecia przyznaną przez Ogólnopolski Komitet Frontu Jedności Narodu za działalność społeczną.
- We wrześniu 1991 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Oprac.
Marek Maćkowiak na podst. informacji przekazanej przez Alicję Stafecką.

(Biuletyn Informacyjny MIasta i Gminy Sulechów, nr 104, wrzesień 2011, s. 6-7)