Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.


Rudolf Hanow (1806-1872) nauczyciel i dyrektor sulechowskiego sierocińca i Królewskiego Pedagogium w latach 1840-1872. Studiował filozofię klasyczną na uniwersytetach w Greifswaldzie i Halle. Doktorat z hebraistyki uzyskał w roku 1830 na Uniwersytecie Helleńskim. W tym samym roku ożenił się z Anną Clarą, córką Friedricha Augusta Steinbarta, prawnuka Siegmunda Steinbarta, założyciela sulechowskiego ośrodka edukacyjnego. Friedrich August Steinbart był ostatnim męskim przedstawicielem tego wielce dla Sulechowa zasłużonego rodu pedagogów. Był także ostatnim z dynastii Steinbartów dyrektorem Sierocińca i Pedagogium. Po śmierci teścia Rudolfowi Hanowowi powierzono kierownictwo ośrodka.

W roku 1868 Rudolf Hanow doprowadził do połączenia sierocińca z Pedagogium, przeprowadzając jednocześnie gruntowne reformy organizacyjne i programowe, tworząc model klasycznego akademickiego gimnazjum humanistycznego, opartego o kanon nauczania języków starożytnych i nowożytnych, nawiązującego do najlepszych wzorów europejskich. Uczono łaciny, greki i hebrajskiego oraz realizowano rozszerzone programy z zakresu języka i literatury niemieckiej, angielskiej i francuskiej. Fakultatywnie wykładano język i literaturę polską.

Rudolf Hanow senior zmarł w wieku 66 lat i pochowany został na szkolnym cmentarzu Pedagogium w Sulechowie. Jeszcze za życia powołał na swojego następcę najstarszego syna Fryderyka Rudolfa, filologa klasycznego, pełniącego funkcję dyrektora w latach 1873-1903.


prof. Jerzy Piotr Majchrzak

[w:] Biuletyn Informacyjny PWSZ w Sulechowie nr 6 z 17 stycznia 2006 r.
zdjęcie [w:] Unvergessener Kreis Züllichau-Schwiebus in alten und neuen Bildern, Lothar Meißner, Frankfurt am Main, s. 235.

Powrót