Hilary Furmański (Furman) (1918-1988 ) urodził się w 1918 r. w Przyprostni, gmina Zbąszyń, powiat Nowy Tomyśl. W miejscowości Przyprostynia ukończył Szkołę Podstawową, po której rozpoczął naukę w Szkole Doskonalenia Zawodowego w Zbąszyniu. Dodatkowo ukończył półroczny Kurs Sanitarny związany z przygotowaniem dla celów Służby Cywilnej. W listopadzie 1932 r. rozpoczął naukę w zawodzie fryzjera w Zakładzie Fryzjerskim „Z. Galiński” na Dworcu Głównym w Zbąszyniu. (w tym czasie stacja była przejściem granicznym). Pracę zawodową jako czeladnik-fryzjer kontynuował w latach 1935-36 w Zbąszyniu, w 1936-38 w Pabianicach, 1938-45 w Wolsztynie. 29 marca 1945 r. zawarł związek małżeński z Jadwigą Pazgrat w USC w Wolsztynie.

W kwietniu 1945 r. po przyjeździe do Sulechowa zamieszkał przy ul. Słonecznej 20 (później ul. Fornalskiej, a obecnie ul. Licealnej). Pod tym adresem do roku 1953 prowadził prywatny zakład fryzjerski. Przypomnieć należy, że w zakładzie oprócz działalności zawodowej miała miejsce działalność społeczna i sportowa – były to pasje życia Hilarego Furmańskiego. Od roku 1953 rozpoczął pracę w Kosmetyczno-Fryzjerskiej Spółdzielni Pracy w Zielonej Górze, Punkt Usługowy w Sulechowie – jako kierownik zakładu. W tym zakładzie pracował i na tym stanowisku pracował do 1984 r., kiedy to przeszedł na emeryturę.

Po roku 1953 był radnym miejskim w kilku kadencjach (bezpartyjny). Za swoją działalność społeczną i sportową odznaczany był wieloma odznaczeniami i dyplomami, tj. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaka Honorową „Za zasługi w rozwoju województwa zielonogórskiego”.

Działalność społeczna w latach 1945-1954:
- skarbnik Związku Zawodowego Rzemieślników
- jeden z organizatorów i pierwszy prezes KS SULECHOWIANKA w latach wrzesień 1945 – 11 lutego 1946 (prowadził od 3 września 1945 r. kronikę klubu – opisy meczy i wyników rozgrywek piłki nożnej i siatkowej, sprawozdania z zebrań zarządu klubu oraz album zespołów piłki nożnej KS SULECHOWIANKA w latach 1945
- 1950); 11 lutego 1946 – 28 stycznia 1948 sekretarz klubu; 28 stycznia 1948 – 20 marca 1950 kronikarz klubu)
- sekretarz Koła Sportowego OGNIWO przy PPRN w latach 1951-1952
- kierownik sekcji Koła Sportowego OGNIWO
- sekretarz Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej przy PPRN
- członek W.G.D. Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej
- opiekun społeczny
- członek zarządu Zrzeszenia Spółdz. „START”
- przewodniczący Komisji Rewizyjnej luty 1961- 02 sierpień 1964 KS „ZAWISZA”.

Po zakończeniu pracy w klubach sportowych Hilary Furmański był ciągle czynnym społecznikiem – sędzią w licznych rozgrywkach lig zakładowych w piłce nożnej, w meczach towarzyskich miejscowych piłkarzy, organizatorem gier i zabaw dla dzieci miasta Sulechowa z okazji świąt państwowych.

Zmarł 8 czerwca 1988 r.

Źródło:
- na podstawie informacji przekazanych przez Bogusława Furmańskiego - syna Hilarego Furmańskiego
- Miejsko – Szkolny Klub Sportowy ORION. 50 lat siatkówki męskiej w Sulechowie, pod red. Józefa Baśladyńskiego, Sulechów 1996, s.20.