Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.


Władysław Furman (1914-1970) urodził się 15 czerwca 1914 roku we wsi Zakrzewo, dawniej pow. Wolsztyn, woj. poznańskie. Syn Jan, robotnika rolnego. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczęszczał do Seminarium Nauczycielskiego w Wolsztynie, które ukończył w 1934 r., zdając egzamin dojrzałości. Pracę rozpoczął w roku szkolnym 1935/36 w szkole wiejskiej na Wołyniu. Na terenie zachodniej części Wołynia (pow. Dubieński) pracował do wybuchu II wojny światowej.

Po zajęciu tych terenów przez Armię Czerwoną pracował w niepełnej szkole średniej w Nowosiółkach. W czasie okupacji niemieckiej uczył w ukraińskiej szkole, następnie w sowieckiej szkole w Kiwercach, gdzie pracował do końca wojny.

Po powrocie do kraju w maju 1945 r. rozpoczął pracę jako kierownik siedmioklasowej szkoły powszechnej w Podmoklach Małych (wówczas pow. Wolsztyński). Pracując w szkole, zdał egzamin eksternistyczny z zakresu nauk objętych programem wyższego kursu nauczycielskiego (kierunek – matematyka i prace ręczne). 4 listopada 1948 r. złożył egzamin na Wyższym Kursie Nauczycielskim w Poznaniu. W 1950 r. ukończył w Katowicach pięciomiesięczny kurs Przysposobienia Zawodowego Nauczycieli Szkół Średnich w zakresie matematyki.

Z nakazu pracy został skierowany od 1 lutego 1951 r. do Państwowego Liceum Wychowawczyń Przedszkoli w Sulechowie jako nauczyciel matematyki.

Już w 1951 r. rozpoczął studia zaoczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej na Wydziale Matematyczno-Fizycznym w Gdańsku. Tytuł magistra matematyki uzyskał w 1960 r.

Pracując zawodowo w Liceum Pedagogicznym dla Wychowawczyń Przedszkoli w Sulechowie i studiując zaocznie w Gdańsku, we wrześniu 1958 r. przejął obowiązki dyrektora Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli w Sulechowie. Stanowisko to pełnił do 31 sierpnia 1959 r. We wrześniu tego roku został na własną prośbę przeniesiony do Liceum Pedagogicznego w Sulechowie jako nauczyciel matematyki. W styczniu 1970 r. przeszedł na rentę inwalidzką.

Pracując w Liceum Pedagogicznym, a po jego likwidacji (31.08.1970 r.) w Technikum Gospodarki Wodnej w Sulechowie, był aktywnym działaczem Związku Nauczycielstwa Polskiego. Od 1956 r. do 1969 r. pełnił funkcję prezesa Oddziału Powiatowego ZNP w Sulechowie. Od 10 czerwca 1957 do 23 października (trzy kadencje) był członkiem Zarządu Okręgu ZNP w Zielonej Górze. Od 1949 r. członek Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Przez kilka kadencji pełnił funkcję prezesa Koła ZSL w Sulechowie.


Zmarł 15 czerwca 1970 roku.

Źródło:
- Służyli polskiej szkole, pod red. Władysława Korcza, Zielona Góra 1990, s. 39.

Powrót