Johann Friedrich Bone [1, 2] - dwudziesty dziewiąty w kolejności z wymienianych w kronikach burmistrzów Sulechowa. Urodził się 1 listopada 1668 r. w Krośnie Odrzańskim, syn Johanna. Johann B. (ojciec) był radnym w Krośnie Odrzańskim, a matka była Johanna Elisabeth Klee. Studiował w Krośnie Odrzańskim, Berlinie i Frankfurcie. W 1689 r. przejął urząd przedstawicielski w Krośnie, gdzie praktykował. Do Sulechowa przybył w 1692 r. Tutaj był poborcą podatkowym i czynszowym. Został radnym (1695 r.), skarbnikiem, pierwszym poczmistrzem i w końcu burmistrzem. Ponadto był członkiem reformackiej rady kościelnej. Posiadał majątek w Kruszynie (niem. Krauche).

J. F. Bone był trzy razy żonaty. Pierwszą żoną została Eleonora von Schmettau w 1694 r., z którą miał trójkę dzieci: Charlottę Vigilantius wyjechała do Myśliborza (niem. Soldin); Johannesa Ersta B., zarządcę cłem, senatora i członka rady kościelnej - oraz Susannę Elisabeth Hartz. Drugą jego żoną w 1704 r. została Eva Maria Bubin, z którą miał dójkę dzieci, (jego) syn Fridrich Wilhelm - został radcą.

Ważnym dla miasta był 1719 r., w którym w magistracie dokonano ogromnej zmiany. Odtąd władzę na stałe sprawował tylko jeden burmistrz - aż do swojej śmierci. Wprowadzono również urząd jednego nadwornego sędziego, gdyż poprzednio następował jeden po drugim i co roku trzeba było przeprowadzać wybory [1, s. 195]. Od tego też roku J. F. Bone jako pierwszy na urzędzie został burmistrzem - Consul perpetuus dirigens, piastując funkcję dożywotniego burmistrza do śmierci w 1729 r.

Marek Maćkowiak

- Albert Splittgerber, Geschichte der Stadt und des Kreises Züllichau, Züllichau 1927 r. [2],
- Johann Christoph Wilcken, Züllichographia oder Chronica der kgl. Preußischen Stadt Züllichau, Züllichau 1753 r. [1]