Wpisz szukany wyraz lub frazę w celu odnalezienia artykułu na naszej stronie.


Badania na zamku - kilka refleksji
(Biuletyn Informacyjny Miasta i Gminy Sulechów, marzec 2010, nr 86, s. 12)

W październiku i listopadzie 2009 roku działania związane z remontem zamku w Sulechowie objęte zostały ścisłym nadzorem archeologicznym. Nadzór taki był koniecznością ze względu na historyczny charakter budowli. Z ramienia Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza pracami kierował autor niniejszego artykułu. Poniżej w punktach przedstawię państwu kilka poczynionych podczas badań przeze mnie spostrzeżeń.

1. Prowadzone badania nie potwierdziły szerzonych w dawniejszej literaturze domniemań, jakoby zamek zbudowany został na miejscu wczesnośredniowiecznego grodziska. Najstarsze z odkrytych zabytków datować można na XIV wiek.

2. W XIV wiecznym Sulechowie (jak na większości obszaru Europy Środkowej) monetą pozostającą w obiegu był Grosz praski.




Grosz praski Wacława IV.

3. W średniowieczu dziedziniec zamku był wybrukowany dużymi kamieniami polnymi oraz gruzem ceglanym spojonych zaprawą wapienną. Wzdłuż muru zamku biegł wymurowany rynsztok, którym woda deszczowa oraz nieczystości wyprowadzane były poza jego obręb.



Murowany rynsztok i bruk kamienny.

4. Zamek ogrzewany był piecami kaflowymi. W okresie wcześniejszym były to piece zbudowane z kafli wykonanych na kole garncarskim tzw. kafli garnkowych, które od XV wieku sukcesywnie wypierane były przez kafle formowane w matrycach tzw. płytowe (stosowane prawie w niezmienionej formie gdzieniegdzie do dnia dzisiejszego).



Kafle garnkowe oraz fragment kafla płytowego z przedstawieniem Pasji.

5. W XVIII wieku mieszkańcy sulechowskiego zamku byli namiętnymi palaczami (odkryto ponad 100 fragmentów fajek). Swe wykonane z gliny fajki sprowadzali głównie z Holandii (z Amsterdamu oraz z Goudy).



Główki i cybuchy glinianych fajek.

Kontynuacja badan planowana jest na wiosnę bieżącego roku. Zapewne planowane prace dostarczą kolejnych „puzzli” składających się na obraz funkcjonowania zamku w dawnych wiekach.

Paweł Stachowiak
archeolog pracownik MAŚN Świdnica i członek STH

Powrót - Prasa | Powrót - Archeologia